Opublikowany przez: Familiepl 2022-11-24 10:21:28
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie: Unsplash
Tradycyjnie Andrzejki przypadają na noc z 29 na 30 listopada, w wigilię św. Andrzeja. Jest to noc przypadająca przed rozpoczęciem w kościele katolickim adwentu, czyli okresu pokuty. Dlatego też zwykle obchodzona była hucznie i zabawowo. Do dziś przetrwała tradycja andrzejek, z wróżbami również dla dzieci.
W wierzeniach ludowych, w okresie przedadwentowym, najczęściej pojawiały się istoty pozaziemskie, a wróżby wówczas miały największą moc. Szacuje się, że kolebką takich wierzeń była starożytna Grecja. To Grecy wierzyli, że dusza ludzka po śmierci człowieka zyskuje dar jasnowidzenia, mocą tą wpływać może na świat rzeczywisty, zsyłając prorocze sny. Animizm i kult zmarłych w Grecji były składnikiem religii.
W Polsce pierwsze wzmianki na temat tego święta i związanych z nim wróżb pojawiły się w literaturze już pod koniec XVI wieku. Wówczas były określane jako Jędrzejki lub Jędrzejówki. Obchodzone były jako święto pogańskie, silnie związane z patronką ziemi, czyli z matką Ziemią. Wówczas uważano, że w noc andrzejkową na ziemi pojawiają się rożne duchy i chochliki, których moc powoduje, że wszelkie andrzejkowe wróżby mają dużą szansę na to, aby się spełnić.
Pierwotnie andrzejki przeznaczone były głównie dla panien, a mężczyznom wstęp był wzbroniony. Najstarsza znana wróżba andrzejkowa polegała m.in. na tym, że panny wysiewały na polach ziarna lnu lub konopi i zgarniały je przy użyciu męskich spodni. Działania te miały na celu przyciągnięcie przyszłego męża. Popularnym zwyczajem andrzejkowym było również poszczenie i modlitwa przez cały dzień andrzejek. W zamian za taką ofiarę dziewczynie we śnie miała się ukazać twarz jej przyszłego męża.
Dzieci uwielbiają się bawić, a magiczna tradycja andrzejkowa, która przetrwała do dziś, przeznaczona jest dla wszystkich.
Mamy dla Was kilka najbardziej popularnych wróżb i zabaw andrzejkowych dla dzieci, które można zaproponować nawet przedszkolakom.
Pamiętajcie, żeby rozgrzany wosk lać koniecznie przez klucz, bo tylko wtedy ma magiczną moc. Z odlanego kształtu odczytujemy, np. kim dziecko zostanie w przyszłości, albo jakie będzie miało zwierzątko.
Po wylaniu wosku do wody ustawiamy lampę tak, aby oświetla ścianę. Przed lampą pokazujemy odlany element z wosku i zgadujemy z cienia na ścianie, co to jest.
Ustawiamy w rzędzie po 1 bucie każdego z dzieci, następnie przestawiamy je jeden za drugim, po kolei, w stronę drzwi. Czyj but jako pierwszy dojdzie do drzwi, ten na przykład pierwszy znajdzie przyjaciela.
CZYTAJ TEŻ >> Kiedy są ferie 2023 w mazowieckim?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.