Opublikowany przez: Mela134
Autor zdjęcia/źródło: Wracamy do starego!@flikr.com/EDUSPACES - przestrzeni...
PIS proponuje przywrócenie edukacji powszechnej. Aby to osiągnąć, do czwartej klasy włącznie trwałoby nauczanie wczesnoszkolne. Kolejny etap zaczynałby się w piątej i kończył w ósmej klasie podstawówki.
Szkoła dzisiaj
Reforma oświaty z 1999 zmieniła obowiązujący od 1968 roku dwustopniowy system szkolnictwa w strukturę trzystopniową. Okres nauki przypadający na szkołę podstawową został skrócony z 8 lat do 6 i zostały wprowadzone 3-letnie gimnazja. Po gimnazjum uczniowie mogli kontynuować naukę w 3-letnich liceach ogólnokształcących i profilowanych, 3 i 4-letnich technikach zawodowych oraz 2 i 3-letnich zasadniczych szkołach zawodowych.
Opinia publiczna
W sprawie zmian w szkolnictwie głosy są podzielone. Niektórzy uważają, że bezpieczniej jest reformować już istniejący system niż zmieniać go na poprzedni. Z kolei na forum "Dziennika Łódzkiego" czytamy słowa pani Aldony: Bardzo mnie cieszy ta zmiana. Poczucie bezpieczeństwa naszych dzieci w fazie dojrzewania nie zostanie zaburzone, nie będą miały dodatkowych stresów w związku ze zmianą otoczenia i wymaganiami od nowych nauczycieli. Inna osoba pisze, że 8-letnie szkoły dają dziecku poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Dziecko nie musi wchodzić do nowej grupy i ponownie się w niej adaptować kosztem nauki.
Problem jednak rodzi się w przypadku gimnazjów dwujęzycznych. Joanna Gospodarczyk, Dyrektor Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy twierdzi, że gimnazja dwujęzyczne, które działają przy dobrych liceach, nie pomieszczą się z podstawówkami. W Warszawie działa około 40 takich gimnazjów i odbywają się do nich osobne egzaminy.
Jeśli PiS wprowadzi reformę oświaty, to zmiany dotyczyć będą rocznika, który zacznie naukę w podstawówce w 2017 roku. Uczniowie, którzy aktualnie rozpoczęli naukę w gimnazjum jeszcze nie zostaną objęci nowym systemem.
Co sądzisz o powrocie do starego systemu szkolnictwa? Czy jest on lepszy od obecnego? Czekamy na Twoją opinię na forum:
Tak |
|
66,7% |
Nie |
|
33,3% |
Jest mi wszystko jedno |
|
0,0% |
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
gocha2323 2016.07.07 22:46
ciekawe co z tego będzie!
Patrycja Sobolewska 2016.07.06 14:20
oczywiscie ze dobrze :)
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.