Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2020-01-27 09:49:36
Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu
Glukoza z organizmu matki jest podstawowym i niezwykle ważnym materiałem energetycznym płodu. Glukoza transportowana jest do płodu poprzez barierę łożyskową, a jej stężenie jest tylko nieznacznie mniejsze od stężenia ilości glukozy znajdującej się we krwi rodzicielki. Zużycie tego organiczne związku chemicznego wynosi 6 mg/min/kg masy ciała i w okresie życia płodowego jest dwukrotnie wyższe niż u dorosłej osoby.
Cukrzyca występuje mniej więcej w grupie stanowiącej 1,5% wszystkich przyszłych matek. To prawda, że choroba mamy jest sytuacją mogącą stanowić problem zdrowotny najpierw dla rozwijającego się płodu, a potem dla nowoprzybyłego na świat noworodka.
Jak się okazuje, delikatne, kształtujące się tkanki płodu są czułe na wszelkie pojawiające się zaburzenia metaboliczne. Z tego powodu wysokie stężenie glukozy we krwi (hiperglikemia), charakterystyczne dla cukrzycy staje się w niektórych sytuacjach odpowiedzialne za pogorszenie rozwoju płodu.
Płód reaguje na zbyt wysoki poziom dostarczanej mu glukozy i w odpowiedzi wytwarza więcej insuliny. Ona przetwarza się w nadmiernie magazynowany cukier. Tak powstaje tkanka tłuszczowa. Prowadzi to do zjawiska określanego jako makrosomia, czy też hipertrofia wewnątrzmaciczna. Niestety, w takiej sytuacji ogólna masa ciała płodu przekracza przyjęte normy dla danego wieku płodowego.
Z kolei hipotrofia to zjawisko, kiedy maluszek w brzuchu matki okazuje się być zbyt mały w stosunku do norm posiadanego wieku płodowego. Sytuacja dotyczy często dzieci tych matek cukrzycowych, u których występują powikłania zmian naczyniowych, zmian nerkowych, z chorobami serca w skutek niedotlenienia oraz z powodu niedostatecznej produkcji czynników wzrostu. To właśnie m.in. z powyższych powodów, przybyły na świat noworodek matki cukrzycowej jest objęty szczególną troską specjalistów medycznych.
Nie tylko poziom stężenia glukozy we krwi ma znaczenie. Wpływ na płód i związane z tym powikłania ma również etap ciąży, czyli czas w którym dochodzi do hiperglikemii. Jeżeli zmiany w stężeniu glukozy wystąpią podczas pierwszych dwunastu tygodni życia płodowego, to przykrą konsekwencją może być także obumarcie wewnątrzmaciczne płodu lub przedwczesny poród.
Pamiętaj, że test obciążenia glukozą w ciąży, który jest też nazywany krzywą cukrzycową, powinien zostać przeprowadzony zaraz na początku ciąży i powinien zostać powtórzony pomiędzy 24 a 28 tygodniem ciąży. Test obciążenia glukozą ma za zadanie odkryć potencjalną cukrzycę u kobiety, która będąc nieleczona, może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia dziecka oraz mamy.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.