Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2017-07-17 16:58:23
Autor zdjęcia/źródło: @ materiay Medicover
Dzieci uwielbiają zabawy na świeżym powietrzu, a takie wspólne spędzanie czasu wpływa pozytywnie nie tylko na rodzinne więzy – zapewnia też wiele korzyści dla zdrowia. Słońce ma dobroczynny wpływ na organizm w każdym wieku. Promieniowanie UV, jeśli ekspozycja mieści się w granicach tzw. dawki biologicznej, wywołuje reakcję fotochemiczną, dzięki której wytwarza się witamina D. Jej niedobory mogą powodować rozwój krzywicy, osteoporozy i chorób układu krążenia. Prawidłowy poziom witaminy zwiększa odporność organizmu na infekcje, przyspiesza przemianę materii, ma działanie antydepresyjne oraz przeciwnowotworowe, a także reguluje poziom cukru we krwi i chroni przed rozwojem choroby Alzheimera i Parkinsona.
Po całym tygodniu pracy, gdy nadchodzi weekend i dopisuje pogoda, chcemy ją maksymalnie wykorzystać, spędzając z dziećmi na dworze nawet kilka godzin w ciągu dnia. Musimy jednak pamiętać, by zadbać o odpowiednie zabezpieczenie skóry malucha i własnej, ponieważ zbyt długa ekspozycja na promieniowanie UV może być katastrofalna w skutkach. Najbardziej zauważalne zmiany występujące natychmiastowo to rumień, oparzenie słoneczne, udar cieplny – możemy zaobserwować je jeszcze tego samego dnia. Notoryczne wystawianie skóry dziecka na słońce bez odpowiedniego zabezpieczenia może doprowadzić też do wielu poważniejszych powikłań odroczonych w czasie, takich jak powstawianie przebarwień, piegów posłonecznych czy nawet nowotworów skóry lub przyspieszenie procesu starzenia skóry.
Przebywanie na słońcu nie musi wiązać się z przykrymi dla zdrowia konsekwencjami – wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Najważniejsze jest, jak zawsze, zachowanie umiaru. Nie pozwalajmy dzieciom spędzać na pełnym słońcu wielu godzin, unikajmy ekspozycji między godziną 11 a 16 – w tym czasie promieniowanie ultrafioletowe typu B jest najmocniejsze. Jeśli jednak znajdujemy się wtedy z dziećmi na zewnątrz, korzystajmy z cienia i pamiętajmy o zakryciu ciała (a w szczególności głowy) ubraniami wykonanymi z przewiewnych materiałów. Koniecznie użyjmy kremu ochronnego z filtrem UVA i UVB. Powinniśmy wybierać kosmetyki z takim filtrem, który zapewni najsilniejsze działanie – rekomendowane są te ze wskaźnikiem SPF o wartości powyżej 30 oraz z ochroną przeciw promieniowaniu UVA o wskaźnikach stanowiących 1/3 wartości SPF. Pamiętajmy, żeby posmarować każdy odsłonięty fragment skóry. Ważne, aby aplikacja kremu była powtarzana co 2–3 godziny oraz po każdej kąpieli czy intensywnym spoceniu. Nie zapominajmy o okularach przeciwsłonecznych z odpowiednim, wysokim filtrem UV. Dzięki tym podstawowym środkom ochrony unikniemy poparzeń słonecznych oraz nowotworów skóry i dłużej zachowamy jej młodość.
Zadanie finansowane ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020.
159.205.*.* 2017.08.15 22:36
A jak mamy ochronic sie przed tlenkiem tytanu nano?. Jest obevny w kremach z filtrami uv i jest rakotwórczy i powoduje szybsze starzenie sie skóry? Dlaczego nie piszecie o naturalnych bezpieczniejszych alternatywavh np. o olejach z naturalnymi filtrami uv np. oleju z pestek malin?
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.