Opublikowany przez: Paulitta 2012-04-23 12:47:06
W organizmie człowieka zawartość wody sięga 60%, jest jednym z podstawowych składników naszego ciała i ważne jest by była regularnie nam dostarczana. Woda w naszym organizmie transportuje składniki pokarmowe oraz usuwa szkodliwe produkty przemiany materii, zapewnia odpowiednie nawilżenie powierzchni stawowej i pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę ciała.
Zalecana dzienna dawka płynów wynosi średnio 1,5 litra, a przy wysiłku fizycznym bądź wysokiej temperaturze nawet więcej. Woda dostarczana jest do organizmu razem z pożywieniem (to około 50%), reszta w postaci napojów. Przykładowo chleb zawiera 34%, jaja 75%, warzywa zielone 90%, a owoce do 95% wody.
Niedostatecznie nawodniony organizm niesie za sobą niepożądane skutki, które objawiają się w postaci zaparć, suchości skóry, niekiedy podwyższenia mocznika we krwi, najcięższe przypadki słabego nawodnienia to tworzenie się kamieni nerkowych.
Trzy rodzaje wód mineralnych:
Różne gatunki wód to zróznicowane składniki dostarczane naszemu organizmowi, wiedza o właściwościach mineralnych danej wody jest istotna przy planowaniu np. walki z wieloma codziennymi dolegliwościami.
1) Wody o niskiej zawartości składników mineralnych (od 0,1 do 0,5 gram soli mineralnych na litr) – np. Mazowszanka, Bonaqua – wody nisko zmineralizowane zalecane są w walce z celluitem
2) Wody średnio zmineralizowane (od 1 do 3 gram soli mineralnych na litr), np. Nałęczowianka, zalecane są między innymi w celu uregulowania zaburzeń czynnościowych układu trawiennego
3) Wody wysoko zmineralizowane (powyżej 3 gram soli mineralnych na litr), np. Muszyna, Muszynianka, są wskazane między innymi w przypadkach dolegliwości mięśniowych i stawowych.
Jaka woda jest najlepsza do picia?
Oczywiście dobroczynne działanie wody najlepiej można wykorzystać pijąc ją prosto ze źródła, choć wiadomo, że nieczęsto miewa się taką okazję. Woda butelkowana po pewnym czasie (około 12 godzin po otwarciu) traci swoje właściwości jonizacji. Ważne jest by nie ograniczać się do jednego rodzaju wody mineralnej, najistotniejsze jest to w przypadku, gdy uprawiamy jakiś sport. Intensywny wysiłek fizyczny powoduje w organizmie ubytek różnych składników, tak więc picie różnych wód mineralnych dostarcza wszystkich potrzebnych mikroelementów.
Kilka dobrych rad...
- Starajmy się nie pić napojów z lodem, lepsze są chłodne, letnie lub ciepłe. Zbyt zimne płyny mogą powodować zaburzenia trawienia
- Jeśli pracujemy w pomieszczeniach klimatyzowanych, powinniśmy co najmniej co trzy godziny wypijać niewielkie ilości płynów
- W trakcie wysiłku fizycznego należy uzupełniać na bieżąco płyny ( gdy się pocimy również tracimy wodę z organizmu)
- Przed wysiłkiem fizycznym unikać picia napojów gazowanych, ponieważ może prowadzić to do wzdęć i niemożliwości odpowiedniego wykonywania ćwiczeń
- Dzień rozpoczynajmy od wypicia szklanki wody, przyspieszy to usunięcie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii oraz ułatwi wymianę komórkową
- Starajmy się zmieniać gatunki wody mineralnej co jakiś czas, aby wykorzystać zalety różnych rodzajów wód.
- Butelka wody w pobliżu to możliwość ugaszenia pragnienia w każdym momencie naszego dnia!
Woda to ważny składnik naszego odżywiania. Przestawienie się na picie wody zamiast napojów gazowanych czy soków, na pewno wpłynie korzystnie na nasz organizm. Woda dostarcza wielu istotnych składników dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, jest zdrowa i ma właściwości oczyszczające. Regularne picie wody to dobra inwestycja dla naszego zdrowia!
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
5.174.*.* 2015.07.01 18:16
A co myślicie o stosowaniu wód leczniczych (hanna, szczawa, dziedzilla ogólnie jest ich wiele) w połączeniu ze zwykłymi?
79.188.*.* 2012.05.23 22:26
Ja zawsze mam przy sobie butelkę z wodą, nauczyłam pić wodę moją całą rodzinę, w zasadzie nie pijemy żadnych soków, tylko woda :) Ja wypijam ok.3l dziennie, dzieki temu mam dobre samopoczucie, przestała mnie boleć głowa i mam jędrniejszą skórę.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.