Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2018-08-17 08:54:02
Autor zdjęcia/źródło: @ materiały partnera artykułu
Nie każda ciężarna zdaje sobie sprawę z tego, że stan zębów ma wpływ na przebieg ciąży. Jednocześnie stan ciąży wpływa również na kondycję zębów kobiety. Panuje mylne przekonanie, że ciąża prowadzi do odwapnienia zębów, czyli demineralizacji. Pogorszenie stanu zębów ciężarnej wynika tak naprawdę z burzy hormonalnej w ciele pacjentki. Hormony ciążowe powodują rozpulchnienie dziąseł, co utrudnia zachowanie higieny w związku z większą niż zwykle ilością płytki nazębnej na powierzchni zębów.
Dziąsła ciężarnej mogą być bardziej przekrwione i wrażliwsze na wszelkie urazy mechaniczne. Niejednokrotnie pacjentki skarżą się na krwawienie dziąseł przy myciu zębów. Jednak staranne mycie i dbanie o higienę całej jamy ustnej jest bardzo ważne, ponieważ dzięki temu można ustrzec się przed rozwojem bakterii i próchnicy. Zęby w czasie ciąży trzeba myć tak samo starannie i długo, jak przed ciążą.
Zdecydowana większość zabiegów stomatologicznych jest bezpieczna dla ciężarnych. Można m.in. leczyć zęby, wypełniać i oczyszczać ubytki, czy stosować znieczulenie miejscowe. Zawsze jednak przy wizycie u dentysty należy poinformować o tym, że jest się w ciąży, wówczas stomatolog zastosuje znieczulenie bez podawania leków obkurczających naczynia krwionośne. Warto wiedzieć, że preparaty stosowane do wypełnień w zębach nie przenikają poza uzębienie i nie stanowią zagrożenia dla płodu - jak podkreśla dentysta z ośrodka Stomatologia Warszawa - Klinika Supradent.
Kłopotliwe dla dentysty może być leczenie endodontyczne (kanałowe) zębów, które wymaga prześwietlenia zęba. W nowoczesnych klinikach do tego celu wykorzystuje się radiowizjografię i mikroskop, które pozwalają na zmniejszenie ryzyka związanego z leczeniem kanałowym zębów ciężarnych. Jeśli jednak musi być wykonane zdjęcie rentgenowskie, najlepiej poczekać z nim do zakończenia I trymestru ciąży.
Pierwsze trzy miesiące ciąży nie są najlepszym okresem na wyrywanie zębów, chyba że jest taka konieczność. Z wybielaniem zębów lepiej poczekać też do okresu po ciąży. Nie należy dłutować zatrzymanych ósemek czy zakładać implantów, ponieważ zabiegi te wiążą się z koniecznością długiego znieczulenia ogólnego (narkozy), a to nie jest już obojętne dla płodu.
W każdym gabinecie dentystycznym kobiety w ciąży i w okresie połogu mogą korzystać z bezpłatnych usług obejmujących m.in.:
Dla innych pacjentów materiały stomatologiczne potrzebne do tych zabiegów oraz one same nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Przy leczeniu ciężarna powinna zabrać ze sobą dokumenty potwierdzające, że jest w ciąży - np. kartę przebiegu ciąży wydaną przez ginekologa-położnika czy też skrócony odpis aktu urodzenia dziecka.
Stomatolog nie może odmówić powyższych świadczeń dla ciężarnych. Mówi o tym rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 listopada 2004 r. w sprawie wykazu gwarantowanych świadczeń lekarza dentysty i materiałów stomatologicznych oraz rodzaju dokumentu potwierdzającego uprawnienia do tych świadczeń.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.