Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Joanna P. Redakcja 2018-01-30 16:45:26
Autor zdjęcia/źródło: Wietrzna ospa - objawy, przyczyny i leczenie, Wikipedia
Wietrzna ospa to choroba zakaźna, która ujawnia się najczęściej po 2-3 tygodniach od dnia w którym doszło do zakażenia. Do największej liczby zachorowań dochodzi w wieku przedszkolnym, chociaż zdarza się również, że chorują dorośli. U osób dorosłych w wyniku zachorowania na ospę może dojść do poważnych powikłań, jak: zapalenie opon mózgowych czy mięśnia sercowego, dlatego lekarze zalecają osobom, które jeszcze nie chorowały wykonać szczepienie na ospę. Szczepionka nie daje jednak ustawicznej odporności, dlatego powinna być ona powtarzana.
Do zarażenia się wirusem ospy, czyli herpeswirusem VZV, dochodzi drogą kropelkową. Choroba bywa nazywana również wiatrówką, ponieważ wirusy mogą przenosić się przez wiatr na odległość nawet do kilkudziesięciu metrów. Dziecko może zarazić się poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą na ospę lub półpasiec, który wywołuje ten sam wirus, co ospę. Choroba dość długo rozwija się w ludzkim organizmie i pierwsze objawy może powodować dopiero 2-3 tygodnie po zakażeniu wirusem.
Pierwsze objawy ospy bardzo często mylone są z przeziębieniem. Dziecko zaczyna być markotne, ma podwyższoną temperaturę, a czasem katar. Najbardziej charakterystycznym objawem ospy jest swędząca wysypka na tułowiu, która wraz z rozwojem choroby rozprzestrzenia się na całe ciało, np. nos oraz twarz, rzadziej stopy i wewnętrzną część dłoni. Krosty na ciele przybierają postać czerwonych plam, które dosyć szybko zamieniają się na wypukłe wykwity z surowiczym płynem.
Rozwój bakterii na ciele dziecka prowadzi do poważnych powikłań zdrowotnych, dlatego, aby tego uniknąć, wysypkę najlepiej smarować gencjaną, która działa antyseptycznie i osuszająco. W przypadku wystąpienia wykwitów w okolicach miejsc intymnych można wykonać nasiadówkę z dodatkiem rumianku, a do codziennej kąpieli dodawać nadmanganian potasu, który skutecznie łagodzi swędzące zmiany skórne.
Ospę wietrzna u dzieci leczy jest zazwyczaj poprzez podawanie leków na obniżenie gorączki oraz o właściwościach przeciwświądowych. Wysypki nie można drapać, gdyż spowoduje to namnożenie się bakterii. Zdarza się, że lekarz przepisuje dziecku medykamenty przeciwhistaminowe oraz uspokajające, aby mogło spokojnie przespać całą noc. Leki antywirusowe dziecku podaje się jedynie w wyjątkowych przypadkach. Prawidłowe leczenie ospy u malucha jest bardzo ważne, aby uniknąć groźnych powikłań, takich jak: zapalenie opon mózgowych, ropne zakażenie skóry, liszajec czy porażenie nerwów czaszkowych.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.