Opublikowany przez: MatkaTadka
Autor zdjęcia/źródło: https://pl.pinterest.com/pin/439734351089089888/
http://agnieszkamaciag.pl/babka-wielkanocna-z-cytrynowym-lukrem/
Czas wykonania: ok. 2 godziny + 12 godzin na wyrośnięcie.
Składniki:
1/4 łyżeczki soli
5dkg drożdży
1 szklanka ciepłego mleka
125g roztopionego masła
1 szklanka cukru
1 cukier waniliowy
3 jajka
½ kg mąki tortowej
skórka starta z 1 sparzonej i dobrze wyszorowanej pomarańczy
4 łyżki rodzynek namoczonych w rumie
1-2 łyżki kandyzowanej skórki pomarańczy
Wykonanie:
Jajka rozkłóć, dodaj roztopione masło, sól, drożdże, ciepłe mleko i cukier. Całość zamieszaj,
przykryj bawełnianą ściereczką i odstaw pod przykryciem na 12 godzin –
najlepiej na całą noc. Nie zdziw się, tak to się właśnie robi – niczego się nie ugniata,
nie ubija, tylko wrzuca składniki do miski, wystarczy zamieszać łyżką, przykryć i zostawić.
Ja to robię od razu w dzieży miksera do ucierania ciasta. Rano dodaj mąkę i wtedy całość dokładnie wymieszaj. Dodaj jeszcze skórkę startą z pomarańczy, rodzynki moczone w rumie
(dodatkowo możesz dodać jeszcze 1 łyżkę rumu) oraz kandyzowaną skórkę pomarańczy.
Ciasto będzie rzadkie, ale nie martw się – właśnie takie powinno być! Odstaw je na ½ godziny do wyrośnięcia, przykrywając bawełnianą ściereczką . Przelej ciasto do dobrze wysmarowanych masłem foremek i ponownie odstaw do wyrośnięcia na ½ godziny. Piekarnik nagrzej do 180C. Piecz duże babki ok. 1 h, średnie babki 45 minut, a małe babeczki 30 minut.
Lukier: ok. ½ kg cukru pudru wymieszaj z sokiem wyciśniętym z 1 cytryny. Polukruj przestudzone babki, ewentualnie posyp z wierzchu kandyzowaną skórką pomarańczy i odstaw do wyschnięcia.
https://przepisyjoli.com/2017/04/najlepsza-babka-majonezowa/
Składniki:
4 jajka
3/4 szklanki cukru (1 szklanka=250 ml)
1 szklanka mąki pszennej
3/4 szklanki mąki ziemniaczanej
6 łyżek majonezu
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
Skórka otarta z 1 cytryny
Dodatkowo:
Masło do wysmarowania formy
Bułka tarta do wysypania
Forma na babkę o pojemności 1,7 l
Wykonanie:
Wszystkie składniki na babkę powinny mieć temp. pokojową (to bardzo ważne: dzięki temu unikniemy zakalca). Białka oddzielić od żółtek. Białka wlać do misy robota i ubić ze szczyptą soli. Następnie po łyżce dodawać cukier. Gdy cukier wymieszał się z białkami stopniowo dodawać żółtka. Kolejno dodać skórkę z cytryny, majonez i zmiksować. Dodać mąkę ziemniaczaną, pszenną, proszek do pieczenia i wymieszałam szpatułką (bez miksowania; tylko mieszamy, można łyżką). Babkę wylać do formy i piecw piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez ok. 40 min. (góra-dół; bez termoobiegu). Gotową babkę lukrujemy i dekorujemy.
20 dag mąki pszennej
20 dag mąki ziemniaczanej
20 dag masła
30 dag cukru
4 jaja
łyżeczka proszku do pieczenia
niepełna szklanka mleka
aromat waniliowy
2 łyżki kakao
tłuszcz i bułka tarta do formy
polewa do babki wielkanocnej: gotowa polewa z białej czekolady, posypka czekoladowa do dekoracji
Żółtka utrzyj z cukrem na kogel-mogel. Następnie dodawaj tylko masło i dalej ucieraj. Mąki i proszek do pieczenia przesiej i dodaj do żółtek. Wszystkie składniki ucieraj, póki nie powstanie puszysta masa. Pod koniec wlej mleko i aromat waniliowy.
Z białek ubij sztywną pianę i delikatnie połącz z przygotowanym wcześniej ciastem. Do formy wysmarowanej tłuszczem i obsypanej bułką tartą przełóż 2/3 ciasta. Pozostałą część dokładnie wymieszaj z kakao i wylej na wierzch jasnego ciasta.
Babkę wstaw do średnio nagrzanego piekarnika i piecz około 45 minut w 160oC.
Po upieczeniu i ostygnięciu wyjmij babkę wielkanocną z formy i oblej polewą z czekolady. Na koniec udekoruj ciasto posypką czekoladową.
Zachęcam w tym roku zrobić oryginalną babkę wielkanocna w dwóch kolorach. Dodatkowe urozmaicenie na stole.
http://aniastarmach.pl/przepis/mazurek-orzechowo-czekoladowy/
składniki:
Ciasto :
200 g mąki pszennej
150 g masła
100 g mielonych orzechów laskowych lub włoskich
70 g cukru
1 jajko
szczypta soli
Nadzienie :
100 g gorzkiej czekolady
150 g powideł śliwkowych
200 g mlecznej czekolady
150 ml śmietanki kremówki 30%
Dodatkowo
orzechy do dekoracji
Składniki ciasta wymieszaj, zlep w kulkę, schładzaj przez godzinę w lodówce. Ciasto rozwałkuj, przełóż do formy (20x30 cm) może się kruszyć, nie przejmuj się, ręcznie zaklej „dziury”, zadbaj aby przy brzegach powstał wyższy rant, ciasto nakłuwaj widelcem, włóż na 20 minut do lodówki. Formę z ciastem przełóż do piekarnika o temperaturze 170 stopni i piecz około 35-40 minut. Ciasto ostudź. Na wystudzonym spodzie rozprowadź powidła. Śmietankę umieść w garnku i podgrzej. Czekoladę drobno posiekaj, dodaj do śmietanki, odczekaj 2 minuty, wymieszaj. Czekoladę wylej na powidła. Mazurek udekoruj orzechami.
http://www.poezja-smaku.pl/pascha-wielkanocna/
składniki:
1,5 l świeżego, tłustego mleka 3,2% – najlepiej takiego z lodówki, nie UHT
1,5 łyżki cukru z prawdziwą wanilią (lub cukier + ziarenka z połowy laski)
500 ml gęstej, kwaśnej śmietany 18%
1 łyżka soku z cytryny
5 dużych jaj
250 g miękkiego masła dobrej jakości
1 niepełna szklanka cukru pudru
bakalie: domowa skórka pomarańczowa, migdały, rodzynki, suszone owoce lub orzechy
Przygotowanie paschy zaczynamy od zrobienia sera. Zagotowujemy mleko razem z cukrem z ziarenkami wanilii. W czasie gdy mleko się podgrzewa, dodajemy sok z cytryny do śmietany i mieszamy. Śmietanę krótko miksujemy z jajkami (do połączenia). Gdy mleko zacznie się gotować (uwaga, aby nie wykipiało), zmniejszamy ogień na mały i wlewamy śmietanę z jajkami. Nie mieszamy. Podgrzewamy na małym ogniu przez ok. 30 minut – masa nie może się gotować, może delikatnie „pyrkać”. Po tym czasie powinien uwarzyć nam się ser – na środku garnka powinna być jego górka. Jeśli sera nie ma, podgrzewamy dłużej na ciut mocniejszym ogniu. Wyłączamy ogień i studzimy masę przez ok. 3 godziny.
Jak nasz domowy twarożek przestygnie, wlewamy powoli zawartość garnka z serem na drobne sitko (lub durszlak wyłożony gazą). Odsączamy przez 30-60 minut. Miękkie masło miksujemy z cukrem pudrem na puch. Dodajemy po jednej łyżce sera (nie więcej), miksujemy i tak do wykończenia. Bakalie można dodać do środka masy – wtedy pascha będzie miała aromat skórki pomarańczowej lub ozdobić tylko wierzch. Jeśli dodajemy do środka, należy wmieszać do masy kandyzowaną skórkę pomarańczową (domową), płatki migdałowe, rodzynki, posiekane orzechy – to co lubimy. Masę przekładamy do dowolnego naczynia wyłożonego przezroczystą folią (najlepiej jak pascha jest wysoka, można przygotować na wielkanocny stół dwie mniejsze – w pojemniczkach po dużej śmietanie lub jedną dużą np. w wiaderku po serze na sernik). Pascha wielkanocna musi się schłodzić przez noc w lodówce. Przed podaniem dekorujemy bakaliami.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.