Opublikowany przez: o.i.a 2012-01-16 11:54:53
Autor zdjęcia/źródło: Photl.com
Familie.pl - Czym są rozstępy i jak je rozpoznać?
Ewa Kulikowska - Rozstępy są to czerwone, czerwono-niebieskie, różowe lub białe wrzecionowate pasma powstałe na skórze. Mogą one pojawiać się w każdej okolicy ciała lecz najczęściej występują w okolicy ud, brzucha, na piersiach i pośladkach.
F.- Kto i kiedy jest najbardziej narażony na ich powstanie?
E.K. - Umiejscowienie rozstępów jest powiązane z przyczyną ich powstania. Rozstępy powstają na skutek gwałtownego przyrostu masy ciała, przez co skóra ulega nadmiernemu rozciąganiu a sieci włókien kolagenowych (tworzących skórną strukturę) rozrywają się. Przyczyną więc może być skok wzrostu w okresie pokwitania, ciąża, szybki przyrost masy mięśniowej, szybki przyrost tkanki tłuszczowej, zaburzenia hormonalne.
Rozstępy mogą też powstać na skutek niektórych chorób, takich jak - Cushinga w wyniku nadmiaru kortyzolu lub przyjmowania substancji sterydowych, zarówno w celach leczniczych jak i w przypadkach używania ich przez kulturystów. U kobiet najczęściej występują w okolicy brzucha, ud i piersi, natomiast u mężczyzn w okolicy krzyżowo-lędźwiowej.
Innymi przyczynami powstawania rozstępów może być także odwodniona, sucha, mało natłuszczona skóra, zła dieta, niedobór cynku, magnezu i krzemu.
F. - Jak wyglądają pierwsze objawy rozstępów? W jaki sposób się rozwijają?
E.K. - Pojawianie się rozstępów przebiega zazwyczaj bezobjawowo. Niekiedy może wystąpić lekkie uczucie świądu czy pieczenia.
Wyróżnia się dwie fazy rozstępów:
Faza I - zapalna. Są to nowopowstałe zmiany, mają one kolor czerwony lub czerwono-niebieski. Ułożone są równolegle. Jeśli w tej fazie zaczniemy kurację mamy duże szanse na ich usunięcie bądź zminimalizowanie.
Faza II - zanikowa. Na tym etapie czerwone pręgi zmniejszają się i rozjaśniają. Często jest to czynnikiem mylącym, gdyż myślimy że skóra goi się samoistnie, jednak w rzeczywistości skóra ulega bliznowaceniu. W tym momencie leczenie może tylko zmniejszyć defekt lecz nie usunąć go.
F. - Można zapobiegać rozstępom?
E.K. - W walce z rozstępami najważniejsza jest profilaktyka. Jeśli jesteśmy osobami z grupy ryzyka (osoby z nadwagą, kobiety w ciąży, osoby w okresie dojrzewania, kulturyści, kobiety w wieku menopauzy) powinniśmy podjąć kroki mające na celu zapobieganie problemu. Podstawą jest odpowiednie nawilżanie i natłuszczanie skóry preparatami specjalnie do tego przeznaczonymi lub też oliwkami i tłustymi kremami(zawierającymi witaminy A, E, kolagen, wyciągi roślinne, aloes, oleje).
Wskazane są tu także kąpiele z użyciem płynów i olejków nawilżających oraz natłuszczających. Można też wykonywać peelingi złuszczające - pobudzą skórę do produkcji kolagenu, a masaże regularnie wykonywane poprawią krążenie. Skóra stanie się jędrna i bardziej elastyczna.
F. - Co zrobić, jeśli rozstępy pojawiły się już na naszej skórze?
E.K. - Jeśli zmiany już wystąpiły należy szybko zareagować i leczyć je w pierwszym stadium. Kuracja w domu powinna przebiegać tak, jak w przypadku postępowania profilaktycznego.
Możemy się także wspomóc kuracją przeprowadzoną u kosmetyczki bądź dermatologa. Najczęściej proponowane zabiegi to: mikrodermabrazja, peelingi chemiczne np. trójchlorooctowy, zabiegi laserami. Wszystkie te zabiegi mają na celu złuszczane skóry, przez co jest ona pobudzona do odnowy. Stymulują one produkcję kolagenu i elastyny, przez co proces odnowy skóry jest przyspieszony.
Wysoką skutecznością w walce z rozstępami cechuje się zabieg mezoterapii, który polega na wprowadzaniu do skóry (za pomocą niewielkich igiełek) specjalnie dobranych substancji leczniczych, które również pobudzają produkcję kolagenu.
Problem rozstępów jest bardzo rozpowszechniony. Defekt ten występuje równie często u kobiet, jak i mężczyzn. Osoby które są szczególnie narażone, powinny pamiętać przede wszystkim o profilaktyce. Jeśli jednak jest za późno należy pamiętać o prawidłowej i systematycznej pielęgnacji w domu a także wspomagać się kuracją u specjalisty.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
151.57.*.* 2012.01.17 14:15
Bardzo fajnie i prosto opisane! Mam jeszcze jedno pytanie ,jak leczyc jesli jest sie mama karmiaca?
213.199.*.* 2012.01.17 09:59
W aptekach są dostępne różne produkty na już istniejące rozstępy, czy faktycznie są one skuteczne , czy prawda jest taka ,ze na "juz istniejące" rozstępy nie ma rady?
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.