Opublikowany przez: monika.g 2019-05-01 00:20:37
Autor zdjęcia/źródło: Weekend majowy z dzieckiem, piknik z dzieckiem @ Bearfotos / Freepik
Z małym dzieckiem nie jest łatwo zorganizować wyjazd na weekend majowy. Nie musicie jednak wcale daleko jechać, żeby cieszyć się wspólnie spędzonym czasem w pięknym miejscu. Wystarczy park, las lub jeziorko oddalone zaledwie kilka kilometrów (a czasem nawet kilkanaście metrów) od Waszego domu, aby móc cieszyć się wspaniałym wypoczynkiem majówkowym. Zabierzcie ze sobą koc i kosz z tymi łakociami dla maluszka, a Wasz piknik będzie idealny. Pamiętajcie, że świeże powietrze zaostrza apetyt jest to więc dodatkowo świetny sposób na każdego niejadka.
Dla niemowlaka i małego dziecka mleko jest podstawą żywienia. Jeśli karmisz piersią to masz je zawsze przy sobie, wystarczy tylko znaleźć wygodne i odpowiednie do karmienia miejsce. Jeśli natomiast maluch pije mleko modyfikowane zapakuj odmierzoną ilość w nieduży pojemniczek, a do opakowania termicznego włóż butelkę z ciepłą wodą. Tak samo możesz też zrobić dziecku kaszkę.
Dzieci uwielbiają podczas spacerów przegryzać niewielkie przekąski. Pamiętaj więc, aby spakować malcowi jego ulubione chrupki kukurydziane, ciasteczka owsiane lub orkiszowe czy wafelki ryżowe lub zbożowe.
Nie zapomnij o nawadnianiu organizmu malucha, który na świeżym powietrzu ma tyle atrakcji, że może zapomnieć o piciu. Często proponuj mu wodę, najlepiej źródlaną niegazowaną, niskozmineralizowaną. Możesz podawać mu również stuprocentowe soki owocowe i owocowo-warzywne.
Dziecku od 5-6 miesiąca życia możesz podawać własnoręcznie robione lub gotowe musy owocowe i warzywne (w tubkach lub słoiczkach). Starszemu dziecku przygotuj obrane i pokrojone w kawałki owoce: jabłka, gruszki, śliwki, morele, brzoskwinie, melony lub warzywa: ogórki, marchewkę, kalarepkę, rzodkiewkę itp.
Gdy na piknik wybieracie się w porze obiadu, ale też w razie gdyby maluch bardzo zgłodniał zabierz ze sobą gotowy obiadek w słoiczku. Sprawdź tylko czy jest on szczelnie zamknięty (ma wtedy wklęsłe wieczko). Taki obiadek może być przechowywany poza lodówką, nie zepsuje się nawet, gdy jest bardzo ciepło. Możesz go podać maluchowi bez podgrzewania, na świeżym powietrzu będzie o wiele bardziej smakował smykowi niż w domu.
Dla dziecka, które je już grubsze kawałki możesz przygotować kanapki takie jak dla dorosłych. Pamiętaj tylko, żeby nie smarować ich zbyt grubo masłem, które w cieple się rozpuści i rozmiękczy całą kanapkę, a może również zjełczeć. Kanapki zrób np. z chudą wędliną lub żółtym serem, unikaj natomiast ryb i pasztetów, które w wysokiej temperaturze szybko się psują. Mniejszemu dziecku możesz pokroić gotowe kanapki na mniejsze kawałeczki. Jeśli malec nie je jeszcze pieczywa w takiej formie możesz także zabrać dla niego suchą bułkę pokrojoną na małe kawałki, które malec będzie żuł z ochotą.
Na piknik z dzieckiem najlepiej zabrać jedzenie w małych opakowaniach (musy, deserki, obiadki) i napoje w małych butelkach lub kartonikach ze słomką. Masz wtedy pewność, że są one świeże, a niewielkie ilości zwiększają szanse na zjedzenie je przez dziecko w całości. Jeśli jednak maluch nie zje wszystkiego nie przechowuj resztek jedzenia czy soków, bo w cieple szybciej rozwijają się w nich bakterie, które mogą spowodować zatrucie pokarmowe.
Jedzenie przygotowywane samodzielnie w domu zapakuj w plastikowe pojemniki na żywność, jednorazowe torebki foliowe lub papierowe. W czasie pikniku uważaj też na owady, a szczególnie na osy i pszczoły, które mogą usiąść na jedzeniu lub wlecieć do niezamkniętej butelki z napojem. Użądlenie może być bardzo groźne dla dziecka! Na rynku dostępne są specjalne osłony na jedzenie z siatki – bardzo wygodne i niedrogie.
Jeśli wybieracie się nad wodę nie zapomnij również o sprayu na komary, a dla dziecka zabierz moskitierę na wózek.
ZOBACZ TAKŻE:
Majówka z niemowlakiem: co zabrać na pierwszy wyjazd z dzieckiem?>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.