Opublikowany przez: Familiepl 2023-02-13 12:32:30
Autor zdjęcia/źródło: uczkin_wum/Instagram
Ten nietypowy poród nie był jednak zaskoczeniem dla personelu, ponieważ mama bliźniąt z tego właśnie powodu znajdowała się w czasie ciąży pod specjalną opieką ekspertów. Różne kolory skóry dzieci, które są genetycznie identyczne, wynikają z rzadkiej choroby, jaką wykryto u dzieci podczas ciąży.
Okazuje się, że różnice w wyglądzie dzieci spowodowała rzadka choroba TAPS (ang. Twin Anemia Policytemia Sequence), czyli sekwencja czerwienicy niedokrwistości bliźniaczej. Powstaje ona, gdy płody nierównomiernie dzielą połączenia z łożyskiem, co ma wpływ na wiele układów w ich ciele. Dlatego właśnie tuż po porodzie jedno z dzieci cierpi na niedokrwistość, drugie zaś na nadkrwistość.
Dokładnie wyjaśnili na Instagramie lekarze z Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM, w którym na świat przyszły maleństwa:
"Bracia bliźniacy o różnych kolorach skóry… Jeden blady, drugi rumiany, choć genetycznie identyczni.
W tym tygodniu w naszym szpitalu przyszli na świat poprzez pilne cięcie cesarskie dwaj bracia z ciąży jednokosmówkowej dwuowodniowej.
Jako to się stało, że mają inny kolor skóry
➡ W ciąży tej wystąpiło rzadkie, ale bardzo poważne powikłanie jakim jest TAPS (ang. Twin Anemia Policytemia Sequence), czyli sekwencja czerwienicy niedokrwistości bliźniaczej. Zaburzenie to może wystąpić w ciążach mnogich, w których płody nierównomiernie dzielą jedno łożysko i sieć naczyń. Jeden z bliźniąt (ten blady) cierpi na niedokrwistość (anemię, ma za małą liczbę krwinek czerwonych), a drugi (ten rumiany) wręcz odwrotnie ma nadmiar krwinek czerwonych (nadkrwistość). TAPS może rozwinąć się samoistnie lub wtórnie jako powikłanie laserowego leczenia klasycznego zespołu przetoczenia między płodami (TTTS – ang. Twin to Twin Transfusion Syndrome).
➡Pacjentka pozostawała pod opieką naszej Poradni Ciąży Mnogiej od początku bieżącego roku. Prowadzenie tej ciąży wiązało się z wyborem jak najbardziej odpowiedniego postępowania, które do dzisiaj w zespole TAPS nie jest do końca ustalone.
Nasz zespół perinatologiczny, opiekujący się matką i płodami do momentu rozwiązania oraz neonatologiczny zajmujący się noworodkami, dzięki ścisłej współpracy stara się dostosowywać interwencje, aby uzyskać jak najlepsze wynik terapeutyczne.
Mama wraz dziećmi czują się dobrze."
CZYTAJ TEŻ >> Złoż wniosek o 500 plus - ZOBACZ
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.