Opublikowany przez: Familiepl 2020-07-17 08:08:31
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Troy T / Unsplash
Wśród kryteriów rekrutacyjnych 2020 do żłobka i przedszkola w Warszawie pojawił się wymóg szczepień, co spotkało się ze sprzeciwem nieszczepiących rodziców, a także z zarzutem dyskryminacji. Do Sądu Administracyjnego wpłynęła nawet skarga na przepisy uchwały Rady m.st. Warszawy w sprawie statutów miejskich żłobków, które nakładały wymóg szczepienia dziecka. 8 lipca odbyła się jednak rozprawa, na której Sąd skargę tę odrzucił.
Rozprawa z dnia 8 lipca 2020 przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie dotyczyła uchwalonych przez Radę Miasta Warszawy przepisów, na podstawie których warunkiem niezbędnym do przyjęcia dziecka do miejskiego żłobka jest wymóg posiadania przez malucha szczepień ochronnych. (gdy nie ma przeciwskazań zdrowotnych). Powyższe zapisy budziły wątpliwości niektórych rodziców, a przeciwko miastu została skierowana w tej sprawie skarga do sądu.
- Sąd uznał dziś za legalną uchwałę radnych @warszawa wprowadzającą warunek szczepień ochronnych dla maluchów przyjmowanych do miejskich w żłobków. Rada Warszawy uwzględniła tu interes społeczny: ochronę zdrowia najmłodszych warszawiaków będących pod naszą opieką – napisała na Twitterze Karolina Gałecka, Rzecznik Prasowa Miasta Stołecznego Warszawa.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił w całości skargę na przepisy uchwały Rady m.st. Warszawy w sprawie statutów miejskich żłobków – uznając, że warunek dotyczący szczepień ochronnych niezbędny do przyjęcia dziecka do placówki żłobkowej, jest zgodny z prawem. Sąd uznał, że wymóg szczepień jest zgodny z Konstytucją RP
Jak czytamy na stronie Urzędu Miasta: „WSA podkreślił, że warunek dotyczący szczepień ochronnych w procesie rekrutacji do miejskich żłobków jest zgodny z zasadami wynikającymi z konstytucji RP, która gwarantuje ochronę zdrowia obywateli, w szczególności zwracając uwagę na dobro dziecka, jego prawa do zdrowia i życia. Konstytucja reguluje powinności państwa polegające na zapewnieniu szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom i zwalczaniu chorób epidemiologicznych – takie obowiązki spoczywają również na samorządzie.
Jednocześnie w swoim dzisiejszym stanowisku sąd dobitnie podkreślił, że nie może być mowy o dyskryminacji dzieci, których rodzice odmawiają poddania ich ustawowemu obowiązkowi szczepień. Zdaniem sądu muszą oni liczyć się z konsekwencjami swojego wyboru i nie mogą wymagać, aby niezaszczepione maluchy były traktowane na równi z tymi, których rodzice przestrzegają ustawowych obowiązków.”
CZYTAJ TEŻ:
>> Raport NIK - jemy za dużo pestycydów w warzywach i owocach
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.