Opublikowany przez: Bartłomiej Mycyk
W marcu każdego roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadza waloryzację swoich świadczeń, czyli podnosi ich wartość o kwotę wyliczoną na podstawie specjalistycznego wskaźnika. Waloryzacja 2014 obejmuje emerytury, renty, dodatki, a także świadczenia przedemerytalne oraz emerytury pomostowe i nauczycielskie, które przyznano do 28 lutego 2014r.
Waloryzacja 2014 - zasady obliczania
Wskaźnik waloryzacji emerytur od wielu lat wyliczany jest poprzez zsumowanie wartości dwóch czynników, czyli inflacji oraz 20 proc. realnego wzrostu płac w gospodarce z roku poprzedzającego podwyżki świadczeń. Warto pamiętać, że Główny Urząd Statystyczny corocznie podaje dwa wskaźniki inflacji: ogólny oraz dot. gospodarstw emerytów i rencistów. Na potrzeby waloryzacji wykorzystuje się ten o większej wartości.
Ubiegłoroczny wzrost cen towarów wyniósł 1,1 proc., co po zsumowaniu z 20 proc. realnej podwyżki przeciętnego wynagrodzenia (0,5 proc.) daje wskaźnik waloryzacji na poziomie 101,6 proc., czyli o 0,54 proc. mniejszy od przewidywanego przez rząd w projekcie tegorocznego budżetu (102,14 proc.). Stało się tak przez niższą od spodziewanej podwyżki cen oraz stosunkowo wolny wzrost płac. Dla porównania współczynnik waloryzacji w marcu ubiegłego roku wyniósł 104 proc.
Faktyczny wzrost świadczeń
Uzyskana wartość wskaźnika pomnożona została przez kwotę otrzymywanego świadczenia podlegającego waloryzacji, co w praktyce oznacza wzrost emerytur w przybliżeniu o 1,6 proc. Najmniej otrzymujący emeryci i renciści (ok. 831 zł) od 1 marca dostaną podwyżkę w wysokości ok. 13zł, średni wzrost świadczeń natomiast wyniesie 32-35zł.
O waloryzacji rent i emerytur ZUS listownie poinformuje każdego ubezpieczonego. Coroczna podwyżka następuje z urzędu, co oznacza, że w celu jej uzyskania nie trzeba składać żadnego wniosku.
System procentowy a waloryzacja kwotowa
W Polsce obowiązuje procentowy wzrost świadczeń, co oznacza, że emerytury każdego roku rosną proporcjonalnie według wyliczonego wskaźnika procentowego, publikowanego przez ZUS w lutym. Istnieje także tzw. waloryzacja kwotowa, która przewiduje wzrost świadczeń o konkretną kwotę, niezależnie od ich pierwotnej wartości – system ten zastosowano w 2012r., a świadczenia wzrosły wówczas o 57 zł netto miesięcznie. Zgodnie jednak z postanowieniem Trybunału Konstytucyjnego, waloryzacja kwotowa może być stosowana jedynie w sposób okazjonalny.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.