Wakacje w sieci? Zapewnij bezpieczeństwo dziecku! - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Wakacje w sieci? Zapewnij bezpieczeństwo dziecku!

Wakacje to czas wzmożonego zagrożenia dla młodych internautów. Dzieci, które nigdzie nie wyjeżdżają ani nie korzystają z innych form letnich aktywności, spędzają więcej czasu w Internecie i są narażone na szereg niebezpiecznych sytuacji…

Wakacje w sieci? Zapewnij bezpieczeństwo dziecku!

Autor zdjęcia/źródło: Photoxpress.com

W miesiącach wakacyjnych obserwujemy wzrost liczby zgłoszeń związanych z podejrzeniem uzależnienia od Internetu, ekspozycją na szkodliwe treści, a także ryzykiem spotkania sprawców, których intencją jest kradzież konta, danych lub uwiedzenie dziecka online w celu uzyskania intymnych zdjęć i wykorzystania seksualnego - mówi koordynator projektu Helpline.org.pl działającego w Fundacji Dzieci Niczyje Marta Wojtas. Dlatego tak ważne jest, szczególnie w czasie wakacji, aby rodzice zwracali uwagę na to, w jaki sposób dzieci korzystają z Internetu. 


Z badań EU Kids Online II wynika, że większość rodziców nie jest świadoma tego, co robią ich pociechy w Internecie, a co za tym idzie nie mają wpływu na to, co dzieje się z dziećmi online. Zdarza się, że rodzice mają wiedzę dotyczącą zagrożeń w Internecie, ale nie odnoszą jej do swojego dziecka - dodaje Marta Wojtas. Nie dowierzają, że mogło się zaangażować w określoną relację z osobą poznaną w sieci. Tymczasem świadomość tego, że każde dziecko popełnia błędy pozwala w porę zapobiec problemom, np. poprzez rozmowę czy ustalenie konkretnych zasad korzystania z sieci. 


Co zrobić by uwielbiany przez dzieci Internet był też dla nich bezpieczny? Jak uchronić dziecko przed przykrymi konsekwencjami? Najważniejsze to zadbać, by komputer nie stał się jedyną rozrywką dziecka podczas wakacji. W letnie dni można poświęcić więcej czasu na wspólne aktywności i - jeśli nigdzie nie wyjeżdżamy - skorzystać z oferty przygotowanej przez organizatorów letnich atrakcji w naszym mieście, np. akcja „Lato w mieście”. Poza tym warto skorzystać z poniższych zasad.

ROZMAWIAJ Z DZIECKIEM O TYM CO ROBI W SIECI. Jakie strony lubi. Co fajnego ostatnio robiło online? •INTERESUJ SIĘ TYM CO JEST CIEKAWE DLA TWOJEGO DZIECKA. Sam surfuj po Internecie szukając ciekawych informacji o wakacyjnych aktywnościach, może znajdziecie w ten sposób wspólne pasje. Pokaż dziecku dobre, bezpieczne strony. 

POROZMAWIAJ O ZAGROŻENIACH W SIECI. Wytłumacz dziecku co to jest cyberprzemoc, jakie treści mogą być szkodliwe. Uświadom, że osoba poznana w sieci nie musi być tym, za kogo się podaje. 

OPOWIEDZ DZIECKU O ZASADACH BEZPIECZEŃSTWA. Wytłumacz, że nie można podawać informacji o sobie (tj. imienia, wieku, adresu, zdjęć, czy terminu wyjazdu na wakacje). Zapoznaj je z zasadami Netykiety.•USTAL ZASADY KORZYSTANIA Z KOMPUTERA. Ile czasu dziecko może spędzać podczas wakacji w Internecie. Co powinno zrobić, gdy zdarzy się coś niepokojącego.

Jeżeli może korzystać z portali społecznościowych pomóż mu stworzyć bezpieczny profil. Naucz je chronić swoją prywatność.•Powiedz, że nie wolno mu umawiać się z osobami poznanymi w sieci bez Twojej wiedzy. 

CHROŃ KOMPUTER – zadbaj o regularne aktualizacje programów, dobry program antywirusowy i zaporę sieciową (program typu firewall). Naucz dziecko korzystać z filtrów antyspamowych w poczcie elektronicznej. 

CHROŃ DZIECKO PRZED SZKODLIWYMI TREŚCIAMI – zastosuj oprogramowanie filtrujące i korzystaj z programów ochrony rodzicielskiej. Uchronisz w ten sposób dziecko nie tylko przed nielegalnymi treściami (jak niezabezpieczona pornografia czy treści rasistowskie), ale ograniczysz także dostęp do szkodliwych materiałów – promujących agresję czy niezdrowy styl życia.

Jeżeli coś budzi Twój niepokój zwróć się po pomoc do Helpline.org.pl.

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika ewelka21
    ewelka21Ikona zgłaszania komentarza
    Bardzo ciekawy artykuł.Moja córka ma dopiero 2 lata,więc na razie nie potrafi jeszcze samodzielnie korzystać z internetu.Jednak gdy tylko opanuje tą umiejętność na pewno zastosuje się do rad z artykułu.