Wakacje w ciąży – na co uważać?
Opublikowany przez:
Mela134
Autor zdjęcia/źródło:
Wakacje w ciąży@ flikr.com/kara
Zbliża się czas wakacyjnych urlopów i niejedna przyszła mama staje przed dylematem, czy wybrać się na letni wyjazd. Urlop w ciąży, nawet w zaawansowanym stanie jest możliwy.
Co prawda za najlepszy moment na podróżowanie przyjęło się uważać drugi trymestr, jednak nie oznacza to, że przez pozostałe miesiące jesteśmy skazane wyłącznie na siedzenie w domu. Zapytajmy lekarza prowadzącego, czy nie widzi on żadnych przeszkód w naszej podróży. Może się zdarzyć, że nam odradzi. Przyczyn może być wiele, na przykład przodujące łożysko lub skracająca się szyjka macicy.
To musimy wiedzieć!
Gdy przeciwwskazań nie ma, możemy szykować się do letniej podróży. Od czego musimy zacząć?
- W pierwszej kolejności wybierzmy formę podróży. Lepiej unikajmy podróży samolotem w zaawansowanej ciąży, kiedy zmiany ciśnienia są bardziej odczuwalne. We wczesnej ciąży raczej nie zagraża to płodowi, ale później może dojść do wypłynięcia płynu owodniowego.
- Głównym kryterium decydującym o podróży powinien być czas dojazdu. Przy wyborze środka transportu weźmy więc pod uwagę nie tylko wygodę, ale i czas trwania podróży. Dla ciężarnej zawsze lepsza jest krótka podróż.
- W ciąży łatwo o zakrzepy, dlatego nie powinnyśmy zbyt długo siedzieć w tej samej pozycji i zakładać nogi na nogę. Przerywajmy podróż, jak to możliwe i spróbujmy odrobinę się poruszać.
- Starannie wybierzmy miejsce, do którego chcemy się udać. Zróbmy koniecznie rekonesans i stwórzmy plan awaryjny. Powinniśmy wiedzieć, gdzie znajdują się najbliższe poradnie i szpital.
- Zabierzmy ze sobą kartę ciąży i wyniki badań.
- Trudnym przeżyciem dla ciężarnych są upały. Pijmy dużo wody i chrońmy się przed słońcem. Przy wysokich temperaturach bardzo łatwo o omdlenia i obrzęki.
- Przebywajmy na świeżym powietrzu, ale nie opalajmy się intensywnie . Promienie słoneczne przyczyniają się do wytwarzania witaminy D, która wpływa pozytywnie na rozwój dziecka. Dla kobiet w ciąży najlepiej sprawdzają się spacery w półcieniu. Powinnyśmy wybierać godzinny poranne lub popołudniowe, czyli przed godziną 12 albo po godzinie 15, kiedy to promienie słoneczne nie są tak silne.
- Przed wejściem do wody zaaplikujmy sobie globulkę dopochwową czy nawet tampon, żeby zapobiec infekcjom. Grzybica pojawia się przede wszystkim dlatego, że wypłukujemy swoją florę bakteryjną i nasze własne bakterie się rozmnażają . Jeśli chodzi o style pływackie, dla kobiety w ciąży najbardziej wskazane jest pływanie na plecach.
- Sięgając po preparaty odstraszające owady powinnyśmy upewnić się, że nie ma przeciwwskazań do ich stosowania przez kobiety w ciąży lub małe dzieci. Najbezpieczniejsze są środki naturalne, czyli zapachy, których owady nie lubią, jak zapach lawendy, pelargonii, eukaliptusa, cytryny. Można odnaleźć je w świecach i kadzidełkach.
- Gdy w trakcie wyjazdu wystąpią niepokojące objawy przyszła mama powinna niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Szczególną uwagę zwróćmy na krwawienia, nagłe i ostre bóle oraz silne obrzęki. Konieczna jest wtedy jak najszybsza konsultacja lekarska.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Najnowsze komentarze
-
gocha2323
2016.06.28 21:53
upały dają w kość kobiecie ciężarnej! wiem to z doświadczenia!
-
Patrycja Sobolewska
2016.06.25 13:35
oj upaly sa najgosze ;/
-
Stokrotka
2016.06.24 18:54
Trzeba jeszcze bardziej o siebie dbać, o siebie i dziecko! Ciężko w upały ale da się przetrwać.