Opublikowany przez: Redakcja F. Redakcja 2024-07-26 13:01:48
Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa wirestock na Freepik
Latem mamy wysyp kleszczy, zwłaszcza na obszarach zadrzewionych, ale także na łąkach. Warto na nie uważać, ponieważ kleszcze mogą przenosić różne patogeny, które powodują poważne choroby, takie jak borelioza (choroba z Lyme) – wywoływana przez bakterie Borrelia burgdorferi, czy niebezpieczne kleszczowe zapalenie mózgu – wirusowa choroba neurologiczna. Reakcje alergiczne: Niektóre osoby mogą mieć również reakcje alergiczne na ślinę kleszcza, co może prowadzić do poważnych objawów.
W czasie letnich spacerów postaraj się unikać gęstych lasów, wysokich traw i zarośli, gdzie kleszcze są najczęściej spotykane. Kiedy jesteś na terenach, gdzie mogą być kleszcze, zakładaj długi rękaw, długie spodnie i zakryte buty. Wkładaj spodnie w skarpetki, aby zminimalizować odkrytą skórę – w ten sposób utrudnisz kleszczom przedostanie się do skóry.
Używaj także specjalistycznych repelentów lub naturalnych olejków z eukaliptusa cytrynowego na odsłoniętą skórę i odzież, aby odstraszyć kleszcze. Jeśli jednak po powrocie do domu zauważymy kleszcza, warto wiedzieć, jak go prawidłowo i bezpiecznie usunąć.
Nie wyciągaj kleszcza gołymi rękami, a podczas usuwania go nie obracaj nim i nie wykręcaj. Nie wolno również naciskać kleszcza lub go wyciskać. Pamięta także, aby nie smarować niczym kleszcza (tłuszczem itp.). Zabiegi te mogą zabić kleszcza, ale zanim się to stanie pajęczak będzie się dusił wypluwając do krwi groźnie dla nas drobnoustroje.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.