Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Joanna P. Redakcja 2018-02-21 14:34:33
Pierwsze gorsety były noszone już w XIV wieku. Miały one nadawać kobiecemu ciału korzystnych kształtów i pomóc uzyskać pożądany kształt klepsydry. Dzięki gorsetowi, szczególnie w połączeniu z rozkloszowaną spódnicą czy sukienka, można wydawać się o nawet dwa rozmiary szczuplejszą, niż w rzeczywistości. Zależnie od epoki wybierano luźne gorsety, które były wyrazem trendów bardziej, niż środkiem do uzyskania szczupłej sylwetki, lub te bardzo obcisłe i wzmacniane fiszbinami. Te ostatnie w ekstremalnych przypadkach prowadziły do deformacji organów, problemów z zajściem w ciążę czy osłabienia – uciskały brzuch i było w nich trudno oddychać. Walka z gorsetami z dzisiejszej perspektywy może wydawać się śmieszna, ale warto pamiętać, że kobiety były zmuszane do ich noszenia jeszcze na początku ubiegłego wieku.
Dziś wiele osób nosi gorset po to, żeby wyglądać szczuplej na co dzień. Szczególnie z wiekiem, gdy sylwetka traci kształt, noszenie gorsetu może podbudować pewność siebie i dodać seksapilu. To też przydatne narzędzie w walce z garbieniem się. W gorsecie zdecydowanie łatwiej jest utrzymać wyprostowaną sylwetkę z wciągniętym brzuchem, dlatego część osób zakłada gorset, by skorygować sylwetkę – przed występem lub dla własnej satysfakcji. W niektórych subkulturach gorset noszony na wierzchu to element obowiązkowy. Tak prezentuje się styl gotycki, japoński harajuku czy metalowy. Nie trzeba być wiernym fanem takich klimatów, by tak się ubrać – może to być element przebrania Halloweenowego lub z innej okazji. Gorset może być oczywiście również wykorzystywany po to, by wzbogacić życie erotyczne. Wykorzystywany jest też jako element burleski, czyli sztuki umiejscowionej na styku erotyki i tańca. Obecnie w Polsce sporo klubów fitness oferuje zajęcia z burleski, a uczęszczające na nie osoby będą potrzebowały do występów gorsetu. Dlaczego jeszcze kobiety nosiły i noszą gorsety? Klik.
Warto przy tym pamiętać, że technologia poszła znacznie do przodu od czasów naszych prababek – również w dziedzinie gorseciarstwa i w całym przemyśle odzieżowym. Oznacza to, że dzisiejsze gorsety rzadko będą miały w swojej konstrukcji grube druty i niewygodne wiązania. Dlatego dziś nie trzeba aż tak bać się o problemy zdrowotne wywołane czasowym noszeniem gorsetu – nowoczesna konstrukcja jest zupełnie inna, niż ta obowiązująca kilkaset lat temu. Można oczywiście wybrać gorset na grubych, ciężkich fiszbinach, ale to już kwestia indywidualnej decyzji. Większość osób jeśli już wybiera taki model, to z przeznaczeniem do występów artystycznych czy do noszenia razem ze strojami z epoki. Na co dzień można wybrać o wiele bardziej miękkie gorsety dzianinowe, w których można wygodnie siadać czy jeść. Na specjalne okazje można założyć gorset skórzany lub lateksowy, który świetnie komponuje się z ubraniami w rockowym stylu. Zależnie od tego, co chcemy ukryć, a co podkreślić, możemy wybrać gorset pełny lub częściowy. Ten pierwszy będzie ściśle zakrywał biodra, brzuch i talię aż pod biust. Sprawdzi się, gdy zależy nam na total looku lub chcemy zrobić spektakularne wrażenie. Jest też dobry dla osób o niezbyt kształtnej sylwetce, które chcą mieć idealną figurę klepsydry. Gorset częściowy obejmuje tylko samą talię i wymaga bardzo zgrabnego brzucha. Jest wygodniejszy i wcale nie musi odznaczać się pod ubraniem. Różne rodzaje gorsetów porównasz na portalu zakupowym Zippini.
Przed zakupem pierwszego gorsetu można udać się do specjalistycznego sklepu. Można też skorzystać z miarek na stronach gorseciarskich, które pozwalają za pomocą centymetra dobrać odpowiedni rozmiar. W zależności od sylwetki gorset może powiększyć mały biust lub zmniejszyć optycznie lub unieść duży. Osoby, które po gorset sięgają po raz pierwszy, mogą wybrać ten o luźniejszej formie, z miękkiego materiału. Po kilku miesiącach jego noszenia, gdy ciało się przyzwyczai, będą one mogły przejść do noszenia gorsetów o bardziej zwartej strukturze. Gorset musi pochodzić z pewnego źródła, ponieważ będzie bardzo ściśle przylegał do ciała, więc jego materiał musi być dobrej jakości. W innym wypadku możemy zafundować sobie uczulenia i podrażnienia, a nawet obtarcia. To szczególnie niebezpieczne w przypadku lateksu. Złej jakości gorset z fiszbinami może pęknąć ukazując drut – podczas codziennego noszenia może to skutkować nawet przebiciem skóry lub uszkodzeniem organów wewnętrznych, więc nie wolno zakładać takich gorsetów. Gorsety przyjazne ciału można kupić też w sklepach bieliźnianych. Są one zwykle bardziej miękkie i przyjemne w dotyku i dobrze nadają się dla osób, które nie zamierzają nosić gorsetu na co dzień, a jedynie na specjalne okazje.
Specjaliści podkreślają, że również dziś nie warto nosić gorsetu każdego dnia. Choć rzeczywiście może on pomóc wyrzeźbić sylwetkę, może też zaburzać oddychanie lub zmniejszać organy wewnętrzne.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.