Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2021-09-24 15:37:03
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Półki na ścianę to rozwiązanie, które po latach zapomnienia w wielkim stylu powraca do grona modnych trendów. Nie ma w tym zresztą niczego dziwnego – pozornie niepozorne półki ścienne to nie tylko prosty i skuteczny sposób na ożywienie aranżacji wnętrza, ale i całkiem sporo walorów praktycznych, które warto wykorzystać w pomieszczeniach o różnym charakterze i przeznaczeniu. Oto kilka pomysłów na równie piękne co i funkcjonalne wykorzystanie półek.
Półki na ścianę do salonu lub pokoju dziennego to sprawdzony przepis na dodanie wnętrzu lekkiej dynamiki i dyskretnej dekoracyjności. Gdzie najlepiej je zamontować? Ładnie prezentują się zawieszone na ścianie, przy której ustawiona jest sofa lub komoda. Jeśli zdecydujesz się na takie ustawienie, warto jednak nie zapomnieć o kilku istotnych kwestiach. Po pierwsze, jeśli półki na ścianę zamontowane zostaną nad oparciem sofy, warto pamiętać o tym, aby nie zawieszać ich zbyt nisko oparcia – w przeciwnym wypadku zarówno siedzenie na sofie, jak i wstawanie z niej może wiązać się z ryzykiem uderzenia w nie głową.
Po drugie, pamiętaj o właściwych proporcjach – długość półki nie powinna być mniejsza niż ½-2/3 długości siedziska sofy lub blatu komody. O tej regule warto pamiętać również wtedy, jeśli zamiast na jedną półkę zdecydujesz się na ścienną kompozycję składającą się z kilku półek, rozmieszczonych na różnej wysokości, niekoniecznie też jedna idealnie pod drugą. W tym wariancie ustawienia postaraj się, aby półki znajdujące się na obu krańcach całej kompozycji, mieściły się w przedziale wskazanym powyżej.
Jeśli lubisz nieco nietypowe, a przede wszystkim praktyczne rozwiązania z gatunku 2 w 1” i chętnie sięgasz po nie w aranżacji swoich wnętrz, ten pomysł na półki na ścianę ma spore szanse na to, aby wzbudzić twoje zainteresowanie. Kinkiety z półką, które znajdziesz na sfmeble.pl to niezwykle pomysłowy patent, który coraz częściej wykorzystywany jest przez projektantów znanych i lubianych marek wnętrzarskich.
Taka minimalistyczna półka z kinkietem w pakiecie to nie tylko dobry wybór dla fanów nowoczesnych aranżacji, ale i całkiem dobra alternatywa dla klasycznej szafki lub stolika nocnego – warto wykorzystać to rozwiązanie w szczególności w sypialniach, których metraż pozostawia sporo do życzenia. Dodatkowo, nie musisz martwić się o to, czy wysokość będzie odpowiednio dopasowana do łóżka – sam decydujesz, na jakiej wysokości znajdzie się półka stanowiąca namiastkę blatu.
Kuchnia z otwartymi półkami to niewątpliwie trend, który już od kilku sezonów cieszy się niesłabnącą popularnością. Nie jest to z pewnością odpowiednie rozwiązanie dla pedantów – przedmioty ustawione na takiej w pełni odsłoniętej półce na pewno będą narażone na zakurzenie, w związku z czym utrzymanie ich w czystości wymaga sporo wysiłku. Jeśli jednak nie przeraża cię wizja dość częstego sprzątania lub pyłki kurzu nie wywołują u ciebie palpitacji serca, po to rozwiązanie warto sięgnąć, zwłaszcza że wnosi do kuchennego wnętrza sporo dekoracyjności o naturalnym, nienachalnym charakterze.
W jakim celu najlepiej wykorzystać półki na ścianę do kuchni? Jeśli kuchnia jest wąska, dobrze sprawdzą się typowe półki na przyprawy – są dość płytkie, w związku z czym dobrze wpiszą się w proporcje takiego pomieszczenia. A może bambusowe kubiki? Zawieszone na różnej wysokości stworzą na ścianie piękną kompozycję, a ty będziesz mógł je wykorzystać nie tylko do przechowywania przypraw, ale i kubków, talerzy lub książek kucharskich.
Pokoje dziecięce najczęściej posiadają dość ograniczony metraż. Bywa to nieco problematyczne, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę, że pokój dziecka to nie tylko jego sypialnia, ale i bawialnia, a w starszym wieku – również pokój ucznia, w którym niezbędne będzie wygospodarowanie nieco przestrzeni na kącik do nauki i odrabiania lekcji. W takim pomieszczeniu, łączącym w sobie aż kilka funkcji użytkowych, każdy centymetr okazuje się być na przysłowiową wagę złota. A to z kolei oznacza, że sprytne patenty pozwalające zaoszczędzić choć nieco powierzchni, są tutaj bardziej nawet niż mile widziane.
Z pomocą już nadciągają płytkie półki na zdjęcia (te na przyprawy też się nadadzą), które możesz wykorzystać jako półki na książki. Są na tyle płytkie, że z łatwością możesz je ukryć za drzwiami do pokoju, tym samym robiąc użytek z miejsca, które najczęściej pozostaje niewykorzystane. Dodatkowo, takie półki będą też dodatkową dekoracją – z uwagi na ich niewielką głębokość, książki ustawia się na nich nie grzbietem a frontem okładki do przodu, niczym na wystawie księgarni.
Ostatnia z naszych propozycji to nie do końca półka – bardziej organizer ścienny, który może jednak pełnić podobną do półki rolę. Kojarzysz tablice pegboard? Najczęściej wykonane są z płyty MDF, sklejki lub metalu, a ich cechą charakterystyczną są symetrycznie rozłożone na całej powierzchni niewielkie perforacje. W te właśnie otworki wkładasz preferowane przez siebie elementy dodatkowe (czasem znajdujące się w komplecie, czasem do opcjonalnego zakupu) – mogą to być haczyki, wieszaki lub nieduże półeczki.
Sam decydujesz, jakiego rodzaju schowki znajdą się na twoim pegboardzie. To bardzo praktyczny patent, który warto wykorzystać przede wszystkim na ścianie, przy której ustawione jest biurko do pracy lub nauki, ale nie tylko – pegboard świetnie sprawdzi się również jako organizer do biżuterii, który możesz wykorzystać w garderobie lub sypialni. Można też pokusić się o wykorzystanie go w przedpokoju, jako alternatywę dla szafki na klucze.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.