Opublikowany przez: anetaab 2011-10-17 23:07:48
Zapewne wielu rodziców zastanawia się czy zabawa z niemowlakiem ma jakiś sens? Czy warto bawić się z takim maluchem? Jasne, że tak! A taka zabawa może okazać się fantastyczną rozrywką nie tylko dla dzieci, ale i dla nas- rodziców.
Dzięki zabawie możemy obserwować jak szybko zmienia się i rozwija nasz maluch, jak zdobywa kolejne umiejętności. Zabawa to też doskonały sposób na nawiązanie kontaktu z dzieckiem.
To co nam – rodzicom wydaje się być tylko zabawą, dla naszych malców jest najwspanialszą formą zdobycia umiejętności i ciekawym sposobem na poznawanie i uczenie się otaczającego świata.
Bawiąc się więc z naszą pociechą na pewno nie tracimy czasu. Zabawa jest bowiem dla niego nie mniej ważna niż karmienie, spacery czy pielęgnacja.
Noworodek nie potrzebuje zbyt wielu zabawek. Ważne aby pierwsze zabawki były w kontrastujących kolorach np. biel i czerń czy zieleń i czerwień. Mogą to być zwykłe balony zawieszone nad łóżeczkiem, karuzela lub kolorowa mata z miękkimi przedmiotami o różnych kształtach i fakturach. Ważne aby zabawek nie było zbyt wiele, ponieważ malec nie będzie w stanie się skupić.
Dużo bardziej niż zabawki naszego maluszka interesują ludzie. Szczególnie rodzice. Dla naszej pociechy ważny jest kontakt z mamą i tatą , którego nie zastąpi żadna , nawet najdroższa zabawka.
Zawsze starajmy się znaleźć czas dla dziecka, który poświęcimy w pełni tylko i wyłącznie Jemu. Śpiewajmy mu, zagadujmy, nośmy na rękach , przytulajmy, kołyszmy.
Wcale nie przesadzę stwierdzając, że niemalże od chwili narodzin możemy uczyć maluszka mówić, właśnie przez zabawę. Niemowlaki interesują się ludzką twarzą i to na niej najdłużej potrafią skupić swoją uwagę. Wykorzystajmy to. Mówmy do dzieci, śpiewajmy im, róbmy ,śmieszne miny. Wyrażajmy emocje i uczucia mimiką twarzy. Powtarzajmy wydawane przez malce odgłosy, naśladujmy ich pierwsze gugania, zaczepiajmy i prowokujmy do rozmowy.
Od pierwszych dni życia warto też wzmacniać sprawność fizyczną i zachęcać nasz pociechy do aktywności, bawiąc się z nimi ruchowo.
Pierwszą formą może być masaż, który uwielbia wiele dzieci. Niemowlę można też gimnastykować. Rowerek nóżkami, czy zabawy na piłce z nieco starszym Niewolakiem, to doskonała zabawa i jednocześnie wzmacnianie mięśni malca.
Chowanego i berek to ulubione zabawy maluchów a można ich nauczyć już niemowlaki:).
Czteromiesięcznemu szkrabowi można już pokazać zabawę w chowanego. Przykrywamy maluchowi buzię tetrową pieluszką, po czym udając, że Go szukamy pytając- „gdzie jesteś?” Malec z radością zdejmie z siebie pieluszkę. Zawołajmy wtedy –„ a kuku, Tu jesteś” . Jeżeli dziecko nie umie jeszcze zdjąć z siebie pieluszki samo, pomóżmy mu to zrobić.
Starszym niemowlakom możemy urozmaicić tę zabawę. Tym razem to mama się chowa, a po chwili wychyla wołając „ tu jestem”. Ta zabawa nie tylko sprawi maluchowi wiele radości, ale pomoże też zrozumieć, że gdy znikamy wcale nie przestajemy istnieć. Kolejną formą tej zabawy będzie chowanie zabawek pod kocykiem i wspólne ich szukanie.
Kiedy nasze szkraby nauczą się raczkować wiele radości sprawi im zabawa w berka. Ganiając za nami na czworakach maluchy będą piszczeć z radości. Pozwólmy się gonić , a później my ganiajmy nasze dzieci, oczywiście także na czworakach :).
Gdy dziecko umie już chwytać podawajmy mu przedmioty, które może przekładać z rączki do rączki, obracać je, albo nimi rzucać.
Malec, który wyrzuca z łóżeczka zabawki, płacząc po tym w niebogłosy by zmusić nas do ich poniesienia, nie robi nam na złość. On odkrywa właśnie prawa grawitacji. Przekonuje się dzięki temu, że wyrzucany przez niego klocek spada na ziemię, a nie unosi się w powietrzu. Zauważa też dzięki temu, że drewniany klocek uderzając o podłogę hałasuje, a pluszowy zajączek nie. Przecież On wcześniej nie miał o tym pojęcia. Uczy się przez zabawę i doświadczenie.
Ośmio-, Dziewięciomiesięcznym brzdącom możemy zaproponować zabawki manipulacyjne, a pod koniec pierwszego roku życia zainteresują je maskotki, na których można pokazywać oczy, nosek, usta czy uszy. Otaczajmy dzieci z czasem różnorodnymi zabawkami, aby mogły wybrać spośród nich, te ulubione.
Warto też ćwiczyć sprawność małych rączek bez zabawek, klaszcząc rączkami dziecka do zabawy „ kosi łapci…” lub dotykając paluszków i zataczając kółeczka na dłoniach malca do „ sroczka kaszkę gotowała…”
Wybierając zabawki dla niemowląt zadbajmy o ich bezpieczeństwo! Źle dobrane zabawki, mogą być przyczyną poważnego wypadku!
Zabawki dla niemowląt muszą więc bezwzględnie spełniać kilka kryteriów:
- nie powinny zawierać małych części- bawiący się nimi maleć mógłby je połknąć lub włożyć sobie do nosa czy ucha,
- nie mogą mieć ostrych kantów- dziecko mogło by się o nie zranić,
- muszą być wykonane z nietoksycznych materiałów- to konieczny warunek, ponieważ maluchy poznają często świat biorąc przedmioty do buzi,
- wszystkie zabawki powinny być atestowane.
Dbajmy więc o wspieranie rozwoju fizycznego i emocjonalnego naszych pociech przez zabawę. Szczęśliwe szkraby będą się dobrze rozwijać. Bawmy się z dziećmi już od pierwszych dni jego życia. Czas i wysiłek jaki w to włożymy zaprocentuje w całym ich życiu.
Angażujmy się w zabawę całym sobą, jeśli bowiem będziemy pokazywać dziecku zabawki, a myślami będziemy błądzić gdzieś indziej , malec natychmiast to wyczuje.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
aguska798 2011.10.18 12:54
:)) Na pewno skorzystam z rad:))
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.