Opublikowany przez: monika.g 2015-04-29 14:51:00
(Photl.com @ w co się bawić z dziećmi nqa urodzinach)
6. Stop
Dzieci siadają w kręgu. Jedno dziecko stoi do reszty tyłem. Na sygnał malucha dzieci w kółku podają sobie kolejno jakiś przedmiot, np. maskotkę. W pewnym momencie dziecko mówi „Stop!” i maluch z kółka, który trzyma w tej chwili zabawkę, odpada z gry. Wygrywa ta osoba, która zostanie jako ostatnia.
7. Zgadywanka
Na dużej tacy przygotowujemy kawałki różnych produktów spożywczych (pokrojone w kawałki pomarańcze, jabłka, banany, tabliczki czekolady, herbatniki, kawałki żółtego sera, słone paluszki, orzeszki itp.). Wszystko na tacy przykrywamy ścierką, aby nic nie było widać. Dzieci z zawiązaną chustką na oczach podchodzą do tacy i dostają kęs do spróbowania. Każde dziecko musi odgadnąć, co zjadło.
8. Figury woskowe
Dzieci tańczą w rytmie muzyki. Gdy muzyka ucichnie, zastygają w bezruchu tworząc „figury woskowe”. Wybrana osoba przechadza się pomiędzy uczestnikami zabawy i obserwuje czy figurki stoją nieruchomo. Gdy zauważy, że któraś figurka poruszyła się, osoba ta odpada z gry. Zabawę powtarzamy. Wygrywa dziecko, które najdłużej wytrzyma bez ruchu.
9. Piłka parzy
Dzieci stoją w kółku, jedno wybrane dziecko stoi poza kółkiem. Kiedy dzieci podają sobie piłkę, osoba stojąca poza kółkiem mówi „piłka parzy”. Dziecko, które w tym momencie złapie piłkę zamienia się miejscami z dzieckiem spoza kółka i zabawa zaczyna się od nowa.
10. Hali hali miasteczko się pali
Jeden z uczestników jest prowadzącym, a reszta staje w rzędzie naprzeciwko niego. Prowadzący musi rozejrzeć się po podwórku i wybrać (w myślach!) jakąś rzecz, roślinę itp., która znajduje się w miejscu zabawy, a którą pozostali będą musieli odgadnąć. Kiedy już zdecyduje, wypowiada formułkę: „hali hali miasteczko się pali, a w tym miasteczku pali się coś na literę… (tu wypowiada pierwszą literę nazwy przedmiotu, który wybrał)”. Rzuca piłkę do pierwszej osoby w rzędzie, aby odgadywała, co się pali. Ma na to kilka sekund – prowadzący odlicza na głos np. do pięciu, po czym uczestnik musi odrzucić mu piłkę z powrotem. I tak po kolei każdy z graczy daje swoje propozycje. Jeśli nikt nie trafił, a kolejka się skończyła, prowadzący dopowiada drugą literę i tak do skutku. Gdy ktoś wreszcie odgadnie prowadzący rzuca piłkę wysoko w górę i uciekając krzyczy Hali hali, miasteczko się, a w tym miasteczku pali się…! Tu pada nazwa przedmiotu, prowadzący. Natomiast osoba, która przedmiot odgadła, musi szybko się zorientować w sytuacji, złapać piłkę i krzyknąć „stop!”. Wtedy prowadzący zatrzymuje się, wyciąga przed siebie ręce i łączy je, tworząc z nich jakby kosz. Osoba z piłką musi się do niej zbliżyć i spróbować wrzucić piłkę do tego kosza. Aby to zrobić wykonuje tyle kroków, ile liter miało odgadnięte słowo. Jeśli trafi zostaje prowadzącym.
Warto zaplanować zabawy z różnych kategorii – zabawy ruchowe, sprawnościowe czy kreatywne. Należy również uwzględnić przedział wiekowy uczestników przyjęcia, niektóre zabawy nie nadają się dla małych dzieci, a z kolei starsze mogą być bardziej wymagające i nie zainteresować się akurat tymi. Weźcie też pod uwagę porę roku. Jeśli urodziny wypadają w chłodne dni to wiadomo, że przyjęcie musicie urządzić w pomieszczeniu, ale jeśli pogoda na to pozwala to najlepiej zróbcie je na świeżym powietrzu, w ogrodzie czy na działce. Dzieci uwielbiają ruch, więc na dworze będą się czuły najlepiej. Same również z pewnością znają wiele ciekawych gier, więc jak rodzicom skończą się pomysły to na pewno dzieci same wymyślą jakieś ciekawe zabawy. I na pewno nikt nie będzie się nudził :)
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
188.146.*.* 2019.01.10 18:02
Nie mam powodu
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.