Użądlenie osy u dziecka – co robić? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Użądlenie osy u dziecka – co robić?

Użądlenie osy u dziecka – co robić?

Autor zdjęcia/źródło: Użądlenie osy u dziecka @ Katzenfee50 z Pixabay

Nawet najlepszą zabawę na świeżym powietrzu może maluchowi nagle zepsuć piekący ból i opuchlizna spowodowana użądleniem. Użądlenie osy u dziecka, choć wydaje się niegroźne, może być jednak niebezpieczne. Zobacz co robić, gdy dziecko użądli osa i jak złagodzić ból.

W czasie wakacji najważniejsza jest beztroska zabawa, która jednak może zostać zakłócona przez uporczywe owady. Użądlenie osy u dziecka zwykle nie jest groźne, choć bardzo bolesne i przysparzające wielu łez. W szczególnych jednak przypadkach może okazać się, że malec ma alergię na jad, a wstrząs anafilaktyczny, który się pojawi u alergika po użądleniu może zagrażać nie tylko jego zdrowiu, ale nawet życiu.

Pamiętaj, że osa w przeciwieństwie do pszczoły, może użądlić wielokrotnie, ponieważ jej żądło po użądleniu nie odrywa się tak jak u pszczoły. Oznacza to, że nie musisz szukać i wyjmować żądła z rany.

Użądlenie osy u dziecka – pierwsza pomoc

Po pierwsze nie panikuj! Użądlenie osy jest bardzo bolesne, a rana piecze i szczypie, nic więc dziwnego, że malec strasznie płacze. Najpierw go uspokój i znajdź miejsce użądlenia. Uciśnij punkt tuż nad nim, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się trucizny. Przemyj miejsce wkłucia wodą z mydłem, a najlepiej środkiem odkażającym. Następnie schłodź je zimnym okładem, aby obkurczyć naczynia krwionośne i zmniejszyć opuchliznę.

Przez cały czas obserwuj dziecko, zwracaj uwagę czy nie puchnie w okolicy twarzy i szyi i nie ma problemów z oddychaniem. Objawy te świadczą bowiem o wstrząsie anafilaktycznym i wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Pojawiają się one bardzo szybko, zaraz po użądleniu. Jeśli nie nastąpią w ciągu kilkunastu minut podejmij kolejne kroki, aby złagodzić ból i zmniejszyć opuchliznę wokół rany. Jad osy ma odczyn zasadowy, więc aby go zneutralizować musisz użyć produktów o odczynie kwaśnym. Przyłóż więc do rany kompres z roztworem z octu lub soku z cytryny.

Następnie możesz zastosować maść sterydową z hydrokortyzonem lub żel łagodzący po ukąszeniach owadów z lekiem przeciwhistaminowym.

Użądlenie osy u dziecka a wstrząs anafilaktyczny

Najbardziej niebezpieczną reakcją na jad osy jest wstrząs anafilaktyczny. Jest to bardzo silna reakcja alergiczna organizmu zagrażająca życiu człowieka. O alergii na jad osy alergik najczęściej dowiaduje się właśnie po użądleniu przez osę. Jednak wbrew potocznym opiniom alergicy nie są na niego narażeni bardziej niż inne osoby. To, że dziecko ma alergię pokarmową czy wziewną nie oznacza, że będzie ono miało także alergię na jad owadów takich jak osa czy pszczoła. Każdy więc może być uczulony na jad i każdego malucha po użądleniu należy obserwować, aby jak najwcześniej zauważyć pierwsze symptomy wstrząsu i jak najszybciej na nie zareagować natychmiast jadąc do lekarza lub wzywając pogotowie.

Objawy wstrząsu anafilaktycznego to:

  • obrzęk w okolicach głowy i szyi
  • problemy z oddychaniem
  • zawroty głowy, dziecko może się zachwiewać i być zdezorientowane
  • przyspieszone tętno i płytki, szybki oddech
  • obniżenie ciśnienia tętniczego
  • swędząca pokrzywka
  • nudności i wymioty
  • utrata przytomności
  • drgawki

Objawy wstrząsu anafilaktycznego po ukąszeniu osy u dziecka pojawiają się zwykle w wymienionej powyżej kolejności. Następują one bardzo szybko, nie trzeba na nie zbyt długo czekać. Jeśli więc w ciągu pierwszych kilkunastu minut po użądleniu nie dzieje się nic niepokojącego, a po kilkunastu godzinach (do doby) reakcja skórna wokół rany ustępuje i pozostaje tylko mały ślad po ukłuciu to możesz być spokojna i zapomnieć o przykrym wydarzeniu.

Przy stwierdzonej alergii na jad osy po użądleniu alergikowi konieczne jest natychmiastowe podanie leku przeciwhistaminowego, a czasem również adrenaliny.

Użądlenie osy u dziecka – kiedy jeszcze do lekarza?

Oprócz reakcji alergicznej konieczne jest natychmiastowe udanie się do lekarza jeśli dziecko:

  • zostało użądlone przez osę w twarz, szyję, język lub wnętrze ust – opuchlizna może zablokować drogi oddechowe, co utrudni lub uniemożliwi oddychanie. Dziecku grozi wtedy uduszenia. Wezwij natychmiast pogotowie lub jak najszybciej udaj się na SOR. W międzyczasie włóż dziecku do ust kostkę lodu, co obkurczy naczynia krwionośne i zmniejszy obrzęk.
  • użądliło je kilka os równocześnie – zwielokrotniona dawka jadu powoduje zatrucie, z którym organizm dziecka nie jest w stanie sobie sam poradzić.

Użądlenie osy u dziecka – jak go uniknąć?

  • zakładaj jasne ubrania – ciemne kolory przyciągają osy, noś też jednolite stroje, wzory i kwiaty na ubraniu przyciągają różne owady, nie tylko osy.
  • unikaj silnych, słodkich zapachów – nie używaj perfum i innych pachnących kosmetyków o słodkiej nucie zapachowej.
  • używaj preparatów odstraszających owady oraz moskitier do okien.
  • unikaj jedzenia i picia na dworze – jeśli spożywasz lub pijesz coś na świeżym powietrzu sprawdzaj dokładnie czy do jedzenia lub picia nie dostała się osa. Do picia dla dzieci, ale też dorosłych używaj przezroczystej butelki z dziobkiem lub bidonu ze słomką, wtedy owad nie będzie się mógł dostać do napoju. Unikaj jedzenia słodyczy, które przyciągają osy.
  • nie odganiaj zbyt gwałtownie osy latającej w pobliżu dziecka – możesz ją w ten sposób rozdrażnić i tym bardziej zaatakuje.
  • nie zabijaj os – rozerwanie woreczka jadowego wabi resztę os z gniazda, które atakują wroga.
  • pilnuj, aby malec miał czyste ręce, buzię i ubranie - jeśli malec poplami się słodkim napojem zmień mu ubranie na czyste. Nawet jeśli plama wyschnie i nie będzie widać po niej śladu słodki zapach pozostanie i zwabi owady. To samo dotyczy części ciała, na których pozostaną resztki jedzenia.
  • uważaj na trawy i kwiaty – osy swoje gniazda zakładają głównie pod ziemią, a nektarem z kwiatów się żywią.

ZOBACZ TAKŻE:

Komary: czy ukąszeń komarów trzeba się bać? Plaga komarów w Polsce>>

Jak usunąć kleszcza? Pozbądź się go prawidłowo!>>