Opublikowany przez: Kasia P. 2014-08-14 13:37:31
Odpowiedzialnemu właścicielowi nie trzeba przypominać o tym, że pies to nie tylko wspólne spacery, zabawy i przyjemności. Wychowanie zwierzaka niesie ze sobą wiele obowiązków, a co za tym idzie także wydatków i wyrzeczeń. Dlatego przed przyjęciem pupila musimy przygotować siebie oraz swoją rodzinę na dodatkowe zobowiązania.
Czas dla nas
W pierwszych tygodniach dla czworonoga szczególnie liczy się obecność nowego właściciela. – W przeciągu dwóch tygodni od przybycia psa do domu pomiędzy nim a domownikami zawiązuje się silna więź, a pupil przystosowuje się do ich trybu życia. Dlatego przyjmując zwierzę pod swój dach, musimy wziąć to pod uwagę i wygospodarować w swoim grafiku więcej czasu – mówi Hubert Bukowski, ekspert sklepu zoologicznego NaszeZoo.pl. – Nie przyzwyczajajmy jednak psiaka do naszej obecności przez 24 godziny na dobę. Już na samym początku zostawiajmy go na krótki czas w mieszkaniu, aby potem nie był w szoku, kiedy będzie musiał pobyć sam – radzi. Pamiętajmy też, że przyjmując pod swój dach czworonoga powinniśmy zarezerwować czas również na to, aby wybrać się z nim do weterynarza, wykonać podstawowe badania, sprawdzić jego stan zdrowia i poddać zaleconym szczepieniom. To ważne zwłaszcza u szczeniaków, które w pierwszych miesiącach życia muszą przyjąć szereg takich zastrzyków.
Cztery kąty na cztery łapy
Perspektywa pojawienia się w naszym domu psa to doskonały pretekst do zorganizowania gruntownych porządków. Nasze mieszkanie to bowiem dla pupila miejsce nowe, pełne nieznanych zakamarków i przedmiotów, które go kuszą, prowokują do zabaw i gryzienia. By poznawanie nowego lokum nie stało się niebezpieczną przygodą, przed przygarnięciem czworonogiego rozrabiaki powinniśmy przede wszystkim zabezpieczyć gniazdka elektryczne i kable, , aby nie zrobił sobie krzywdy przegryzając je. Jeśli nie mamy możliwości ich schowania, warto sięgnąć po specjalny płyn nazywany gorzkim trenerem – to bezpieczny dla ludzi i zwierząt preparat, którego nieprzyjemny smak skutecznie zraża czworonogo do gryzienia popsikanych nim przedmiotów.
Koniecznie uprzątnijmy wszelkie drobne przedmioty leżące na podłodze, a także niskich stolikach i półkach – psiak mógłby je połknąć. Usuńmy z jego zasięgu buty, książki, miękkie ozdoby, a nawet dywanowe frędzle, które mogą stać się niebezpieczną zabawką. – Każde zwierzę posiada naturalną potrzebę gryzienia, szczególnie szczeniak, który przechodzi okres bolesnego ząbkowania, dlatego wszystkie rzeczy, których jest w stanie dosięgnąć, mogą stać się jego łupem. Jeśli chcemy tego uniknąć, zawczasu zaopatrzmy się w specjalne gumowe gryzaki i smakołyki, które pomogą odwrócić jego uwagę od innych przedmiotów – mówi Hubert Bukowski z NaszeZoo.pl. – Pamiętajmy, że ofiarą naszego czworonogiego nicponia mogą stać się również rośliny i kwietniki. Dlatego najlepiej przenieśmy je zawczasu w miejsca dla niego niedostępne. Zwróćmy też uwagę na to, czy nie mamy w mieszkaniu trujących kwiatów takich jak bardzo popularna gwiazda betlejemska czy kroton – ostrzega Hubert Bukowski.
Przygotowując mieszkanie na pojawienie się w nim zwierzaka koniecznie zastanówmy się także, gdzie pies będzie spał i jadł posiłki. – Miejsce na miski oraz legowisko powinno być w miarę możliwości niezmienne, dlatego wybierzmy je w sposób przemyślany. Dzięki temu pupil zapamięta je, przyzwyczai się do nich i będzie się czuł pewniej oraz bezpieczniej. Miski postawmy w ustronnym, cichym kąciku kuchni, by psiak mógł spożywać posiłki w spokoju. Jego legowisko najlepiej ulokować tak, by mógł z niego obserwować, co dzieje się w domu – radzi Hubert Bukowski z NaszeZoo.pl. Jeśli z kolei istnieją w naszym domu pomieszczenia, do których nie będziemy chcieli wpuszczać zwierzaka, na przykład sypialnia lub pokój dziecka, zabezpieczmy je specjalną siatką lub bramką.
Psia lista zakupów
Jednym z najbardziej przyjemnych momentów podczas przygotowań na przybycie zwierzaka są zakupy. Ogromy wybór zoologicznego asortymentu wielu z nas może jednak przyprawić o zawrót głowy, dlatego warto wcześniej przygotować sobie listę potrzebnych rzeczy. Co powinno się na niej znaleźć? Na pewno smycz i obroża lub szelki. – Szczeniakom poleca się wąskie, nieuwierające obróżki oraz niedługie smycze, które zapewnią bezpieczeństwo podczas spaceru. Wraz z dorastaniem psiaka jego akcesoria spacerowe muszą ulec zmianie. Wówczas najlepiej jest zakupić rekomendowaną przez specjalistów smycz z trzema zapinkami pozwalającymi na regulację długości. Dzięki niej możemy kontrolować ruchy psa oraz w wyznaczonym momencie poszerzyć mu obszar swobodnego poruszania się – podpowiada Hubert Bukowski z NaszeZoo.pl. Kolejny punkt na liście zakupów to legowisko dla pupila – najlepiej takie ze zmienianym okryciem, które można wyprać w pralce. Niezbędne będą również przynajmniej dwie miski – jedna na karmę, a druga na wodę. Warto zdecydować się na te ceramiczne, bo nie przesuwają się podczas jedzenia i są bardziej wytrzymałe. Nie można zapomnieć o karmie dla czworonoga. Powinna zawierać kompletny zestaw składników niezbędnych mu do prawidłowego rozwoju, dlatego jej wybór najlepiej skonsultować z weterynarzem lub sprzedawcą w sklepie zoologicznym. Przydadzą się nam też drobne przekąski i smakołyki, a także dwie-trzy zabawki i gryzaki. – Kupując te gadżety postawmy na kolorowe przedmioty przykuwające uwagę psiaka. Zwróćmy uwagę na ich rozmiary – szczęka pupila powinna mieć szansę objąć chociaż część przedmiotu. Istotna jest również ich twardość – to ważne w szczególności u szczeniaków, których mleczne zęby nie są tak mocne jak uzębienie dorosłych czworonogów – radzi Hubert Bukowski z NaszeZoo.pl. Warto zaopatrzyć się też w szczotkę i szampon do sierści, a jeśli przygarniamy szczeniaka – także w odpowiednie produkty higieniczne. – Maty oraz nawilżone chusteczki przydadzą się podczas nauki czystości. Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie wspomnianej maty do wyznaczenia miejsca, w którym pies będzie się mógł załatwiać. To doskonały wstęp do nauki regularnego wychodzenia za potrzebą na dwór – mówi Hubert Bukowski.
Psie przygody, czyli pierwsze chwile w nowym domu
Kiedy pupil zawita już do nas, to podczas pierwszych dwóch tygodni należy położyć duży nacisk na jego socjalizację. Wtedy malec powinien mieć kontakt z ludźmi i innymi czworonogami (ale tylko takimi dobrze ułożonymi i nie większymi od siebie – dorosłe psy mogłyby go ignorować), a także różnymi bodźcami dźwiękowymi czy zapachowymi. Dobrze jest również odbyć ze zwierzakiem niedługą podróż wszystkimi możliwymi środkami komunikacji, by w przyszłości nie mieć problemu z nadmiernym stresem, na przykład podczas wakacyjnych wyjazdów. – W przeciągu pierwszych sześciu wspólnych tygodni powinniśmy nauczyć psa jego imienia, a także ustalić dwie główne komendy – pochwałę oraz zakaz. Ta ostatnia jest szczególnie ważna – pamiętajmy, że pies nie rozumie zaprzeczeń, przez co na przykład hasła „nie rób”, „nie gryź” czy „nie wolno” będą nieskuteczne. Zamiast tego używajmy poleceń typu „zostaw”, „przestań”, „spokój” i tym podobnych – mówi Hubert Bukowski z NaszeZoo.pl. – Bardzo ważne jest też zadbanie o to, by szczeniak w tym czasie nie miał kontaktu z negatywnymi bodźcami. Pierwsze półtorej miesiąca to okres nauki i wykształcania najważniejszych instynktów – jeśli malec doświadczy silnego stresu, może w przyszłości niekorzystnie odbić się to na jego psychice – dodaje.
Aby odpowiedzialnie zająć się wychowaniem swojego pupila, dobrze też zasięgnąć porady ekspertów. Bardzo popularne są obecnie psie przedszkola, w których trenerzy w grupie bądź indywidualnie uczą małe czworonogi posłuszeństwa oraz je socjalizują. Wiedzę można pozyskiwać także z innych dostępnych źródeł – książek pisanych przez behawiorystów oraz z internetu. Dla osób rozpoczynających dopiero przygodę z psim towarzyszem w sieci powstało wiele stron poradnikowych, na przykład elektroniczny poradnik Oczyma Zwierza – można go otrzymać bezpłatnie zapisując się na stronie: www.naszezoo.pl/oczymazwierza. W razie wątpliwości wychowawczych zawsze możemy też poradzić się naszego weterynarza bądź poprosić o pomoc osobę znającą się na psiej psychice.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.