Opublikowany przez: ULA 2012-05-11 10:58:32
Przykrótkie wędzidełko podjęzykowe jest częstą zmianą anatomiczną w budowie jamy ustnej. Występuje z częstością 1:2000 urodzeń i zdarza się, że występuje rodzinnie. Niewłaściwa długość wędzidełka ogranicza ruchy języka, co w konsekwencji prowadzi do utrwalenia nieprawidłowego wzorca połykania oraz powoduje liczne wady wymowy.
Wędzidełko podjęzykowe jest tworem włóknistym, a jego cechą charakterystyczną jest elastyczność, dzięki której język może wykonywać prawidłowe ruchy pionowe i poziome wewnątrz jamy ustnej.
Sam rodzic może zauważyć pewne nieprawidłowości, kiedy poprosi dziecko o wysunięcie języka, zaobserwuje, że język słabo się wysuwa (dziecko nie jest w stanie dotknąć nosa ani brody), natomiast końcówka języka ma charakterystyczny kształt i przypomina serce. Zmianę tę można rozpoznać tuż po urodzeniu dziecka.
Konsekwencje przykrótkiego wędzidełka podjęzykowego
Dziecko, u którego nie ma fizycznej możliwości podniesienia języka (ograniczenia ruchów) od początku utrwalało będzie nieprawidłowe wzorce ssania, połykania, a także żucia.
W późniejszym wieku odruchowa reakcja połykania utrwala się nieprawidłowo – z płasko ułożonym językiem lub z wsuwaniem go między zęby, co sprzyja kształtowaniu się wad zgryzu. Innym aspektem jest ułożenie płaskie języka z krótkim wędzidełkiem – język często zalega na dnie jamy ustnej, co uniemożliwia szybki odpływ śliny. Efektem tego jest zbieranie się dużej ilości śliny pod językiem, czasem wyciekanie jej na zewnątrz.
Efektem nieusuniętych wyżej wymienionych nieprawidłowości jest artykulacja głosek. W języku polskim prawidłowa wymowa wielu głosek wymaga uniesienia czubka języka ku górze. Dziecko z defektem wędzidełka będzie miało problem z właściwą realizacją głosek „t,d,n,l” oraz „r”, artykulacja których wymaga właśnie ruchu pionowego języka.
Innym problemem z przykrótkim wędzidełkiem będzie wsuwanie języka między zęby, co grozi wadą wymowy w postaci seplenienia międzyzębowego lub przyzębowego. Dziecko będzie wtedy błędnie (między zębami) realizowało głoski „s,z,c,dz,sz,rz,cz,dż oraz czasem ś,ź,ć,dź”.
Metody postępowania w przypadku przykrótkiego wędzidełka podjęzykowego
Zazwyczaj logopeda konsultując się z chirurgiem lub laryngologiem ocenia prawidłową budowę i ruchomość języka i w zależności od oceny kieruje pacjenta na zabieg polegający na podcięciu wędzidełka. Zabieg przynosi szybkie efekty ale po jego wykonaniu należy intensywnie ćwiczyć aby nie doszło do zgrubienia rany.
Czasami zamiast kierować pacjenta na podcięcie, poleca się systematyczne wykonywanie zestawu ćwiczeń usprawniających język.
opracowanie:
Logopeda
Specjalista wczesnej interwencji
mgr Katarzyna Kacprzak
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
83.6.*.* 2012.11.29 18:26
ja mam 15 lat i zastanawiam sie czy iść na taki zabieg. nie jestem wstanie wymówić r oraz zauwazyłem że zaczynam coraz bardziej niewyraźnie mówić.
baszka 2012.05.14 15:25
Mój wnuczek miał podcinane dwukrotnie Ćwiczenia nic nie dały Jest to zabieg bezbolesny
83.1.*.* 2012.05.14 12:36
Czy wieku już dorosłym (mam 27 lat) można przeprowadzić ten zabieg, a jeśli tak, to czy w tym wieku ma on sens?
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.