Ustawa o solarium 2018 weszła w życie - opalanie tylko po skończeniu 18 lat - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Ustawa o solarium 2018 weszła w życie - opalanie tylko po skończeniu 18 lat

Ustawa o solarium 2018 weszła w życie - opalanie tylko po skończeniu 18 lat

Autor zdjęcia/źródło: Ustawa o solarium 2018, Pixabay

Ustawa o solarium 2018 właśnie wchodzi w życie, co jest konsekwencją podpisania przez Prezydenta RP w listopadzie ubiegłego roku ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium. Co to oznacza?

Słyszeliście z pewnością różne dramatyczne historie, które rozegrały się z powodu nadmiernego i nieumiejętnego korzystania z solarium. Najbardziej wstrząsnęło mną tragiczne wydarzenie mające miejsce kilka lat temu w naszym kraju, kiedy to mama poddała sesji w solarium swoją kilkumiesięczną córeczkę, aby dziewczynka pięknie wyglądała podczas chrztu! W efekcie takiego "upięszania" dziecko straciło wzrok. W świetle takich wydarzeń wprowadzenie ustawy o solarium 2018 jest jak najbardziej pożądane.

Korzystanie z solarium to takie opalanie w pigułce. Kilka minut na łóżku zapewni nam opaleniznę porównywalną do spędzenia wielu godzin na słońcu. Opalanie w solarium zwiększa ryzyko zachorowania na raka skóry, szczególnie u dzieci i osób młodych.

Kolejne  historie można mnożyć na pęczki zwłaszcza wiosną, gdy rodzice pragną nadać trochę opalenizny swoim dzieciom z okazji zbliżającej się komunii. Przecież w białym stroju blade dziecko będzie wygladało "źle", prawda? W związku z takimi nieodpowiedzialnymi zachowaniami dorosłych, ustawa 2018 o zakazie korzystania z solariów przez osoby poniżej 18 roku życia wydaje się być koniecznością. Tym bardziej, że o takie zapisy od lat zabiegał już Rzecznik Praw Dziecka, a także lekarze.

Ustawa o solarium 2018  - co zmienia?

Zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium osoby niepełnoletnie nie mogą korzystać z solariów. Jeśli do  salonu mającego w swojej ofercie opalanie zgłosi się osoba, której wiek budzi wątpliwości, pracownik może żądać okazania przez nią dowodu osobistego. Za zezwolenie młodemu człowiekowi poniżej 18 roku życia na korzystanie z solarium grozi podmiotowi świadczącemu takie usługi do 50 tys. zł kary.

Ustawa o solarium 2018 mówi również o zakazie reklamowania i wszelkich rodzajów promocji solariów w internecie, prasie, radiu czy telewizji. Dowiadujemy się z niej także, iż salony oferujące możliwość korzystania z solarium muszą w widocznym miejscu umieścić informację o szkodliwym wpływie takiego opalania na skórę, a także o zagrożeniu dla zdrowia.

Bardzo cieszy fakt, że Prezydent RP zainteresował się zdrowiem dzieci i młodzieży. Ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium to przecież jego inicjatywa i chcielibyśmy, by takich pozytywnych inwencji było jak najwięcej.

ZOBACZ TAKŻE:

Promieniowanie ultrafioletowe – co powinnaś o nim wiedzieć?>>

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    W sumie to i chyba dobrze że weszła taka ustawa bo chodzą coraz młodsi, szkoda zdrowia