Opublikowany przez: ULA 2011-10-14 12:21:52
Przygotowując pokój dla maluszka na pewno należy zacząć od podłogi, która musi być łatwa do zmywania - np. parkiet lub inne drewnopodobne materiały. Odradzam wykładziny, które są magazynem drobnoustrojów i innych alergenów. Na podłogę drewnianą można położyć nie wywołujący alergie dywan.
Kolory na ścianach: najlepiej jasne, pastelowe o neutralnej kolorystyce.
Dziecko w okresie niemowlęcym potrzebuje wyciszenia i neutralnych bodźców wzrokowych, dopiero jak dorasta potrzebuje dodatkowych bodźców kolorystycznych i wizualnych, które mogą być zapewniane przez kolorowe zabawki i ozdoby.
Bardzo przydatnymi do urządzenia pokoju niemowlęcego będą tapety z motywami dziecięcymi lub gotowe naklejki na ścianę. W dobie dzisiejszych trendów unikamy malowania ścian na biało, jednakże dla tych rodziców, którzy nie chcą nadawać jednoznacznego wyrazu kolorystycznego pokoikowi polecam pomalowanie ścian farbą w odcieniu np. kości słoniowej i naklejenie aplikacji w różnych kształtach np. kolorowych zwierzątek.
W pokoju dla niemowlaka nie potrzebujemy dużo elementów, a zasada im mniej tym lepiej bardzo dobrze się sprawdza - im mniej mebli, tym mniej rzeczy zbiera kurz.
Przy doborze mebelków musimy pamiętać, że nasza pociecha bardzo szybko rośnie i pokój musi być dosyć elastyczny do zmian. Dlatego niezbędne będą:
ŁÓŻECZKO LUB KOŁYSKA
Łóżeczko koniecznie musi mieć możliwość regulacji wysokości materacyka - im starsze dziecko, tym materacyk obniżamy. Ponadto, powinno ono dawać możliwość demontowania jednej ścianki (lub wyjmowania szczebelków), aby maluch mógł swobodnie wychodzić z łóżeczka bez konieczności wspinania się i groźby upadku.
Na rynku dostępne są też łóżeczka, które można z czasem wydłużyć (gdy dziecko rośnie). Bardzo dobrym pomysłem jest szuflada znajdująca się pod łóżeczkiem, która jest wysuwana na kółkach. W takiej szufladzie możemy trzymać pościel na zmianę, pieluszki lub inne niezbędne rzeczy.
Ważnym jest, aby łóżeczka nie stawiać pod oknem, aby uniknąć przeciągów oraz ze względu na fakt, że przeważnie pod oknami montowane są grzejniki i może to grozić poparzeniem lub przegrzaniem dziecka.
Na okres pierwszych 4-5 miesięcy możemy zamiast łóżeczka zastosować kołyskę, która bez wątpienia ułatwia zasypianie i uspokojenie dziecka. Jednakże staje się ona nieprzydatna z momentem, gdy dziecko zaczyna siadać.
Ciekawym meblem do małych pokoików jest połączenie łóżeczka z szufladami i miejscem do przewijania w jedną całość - taki mebel zajmuje mało miejsca i jest dosyć funkcjonalny.
KOMODA Z PRZEWIJAKIEM
Komoda sama w sobie jest przydatnym meblem, w którego szufladach możemy chować ubranka i inne niezbędne rzeczy. Ważne jest, aby była ona dosyć szeroka, gdy chcemy używać jej jako przewijaka - wówczas wystarczy tylko ustawić na komodzie odpowiedni do tego celu materacyk.
Musimy pamiętać, aby w czasie przewijania odpowiednie środki do tego celubyły w zasięgu ręki (nie możemy zostawić dziecka bez opieki, bo może nam spaść z komody) dlatego też można zastosować worek zawieszony na ścianie lub podręczny koszyk, który możemy schować. Zastępczym rozwiązaniem dla przewijaka zlokalizowanego na komodzie jest nakładka na łóżeczko.
WYGODNY FOTEL DLA MAMY
Bardzo ważnym elementem w wyposażeniu pokoju jest wygodny fotel dla mamy. Trzeba przewidzieć fakt, że młoda mama będzie w pokoju dziecka spędzać wiele godzin i musi mieć miejsce do odpoczynku w wygodnej pozycji podczas karmienia. Dobrym wyborem jest fotel z podłokietnikami i ewentualnie z podnóżkiem.
Gdy pokój jest dosyć duży, polecam ewentualnie wstawienie małej kanapy (na nieprzespane noce). Przy fotelu przydatny będzie malutki stoliczek na kubek herbaty i lampkę nocną (z braku miejsca lampkę możemy umieścić na komodzie).
OŚWIETLENIE
Bardzo ważnym elementem w wyposażeniu pokoju jest dobór odpowiedniego oświetlenia. Małe dzieci są bardzo wrażliwe na nagłe zmiany oświetlenia, więc powinno być ono łagodne. Dobrym rozwiązaniem jest lampka nocna, która daje łagodne oświetlenie. Ważnym elementem będą rolety i żaluzje, które rozproszą dzienne światło i zapobiegną wpadaniu ostrych promieni słonecznych.
POLECANE DODATKI
- kosze na zabawki i przybory
- nawilżacz powietrza
- termometr
- higrometr
- odtwarzacz CD
- przenośny grzejnik
Gdy sypialnia rodziców graniczy z pokojem dziecka bardzo ciekawym pomysłem dla ułatwienia komunikacji sypialnia - pokój jest wykucie przejścia w ścianie dzielącej pokoje.
Takie przejście będzie przydatne przez kilka lat do kontrolowania maluszka np. w nocy. Dla zwiększenia intymności możemy w taki otwór wbudować drzwi przesuwne lub harmonijkowe. W latach późniejszych można zamurować przejście lub też zabudować szafami w zabudowie.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
K.Anduś 2018.09.10 11:43
Mam pytanie, jeśli chodzi o malutki pokoik dla niemowlaka. Nie chcemy instalować dużego grzejnika, dlatego zastanawiamy się z moim P. nad takim mini grzejnikiem elektrycznym: https://www.tvokazje.pl/dom-i-ogrod/1638-mini-grzejnik-przenosny-fast-heater-644812035951.html. Czy to w ogóle ma rację bytu? Jeśli nie, to jak uniknąć wstawiania czegoś większego, a jednocześnie zapewnić dziecku odpowiednią temperaturę w pokoju?
K.Anduś 2018.09.10 11:43
Mam pytanie, jeśli chodzi o malutki pokoik dla niemowlaka. Nie chcemy instalować dużego grzejnika, dlatego zastanawiamy się z moim P. nad takim mini grzejnikiem elektrycznym: https://www.tvokazje.pl/dom-i-ogrod/1638-mini-grzejnik-przenosny-fast-heater-644812035951.html. Czy to w ogóle ma rację bytu? Jeśli nie, to jak uniknąć wstawiania czegoś większego, a jednocześnie zapewnić dziecku odpowiednią temperaturę w pokoju?
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.