Urlopy z tytułu urodzenia i wychowywania dziecka – rok 2017/2018 - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Urlopy z tytułu urodzenia i wychowywania dziecka – rok 2017/2018

Urlopy z tytułu urodzenia i wychowywania dziecka – rok 2017/2018

Autor zdjęcia/źródło: Pexels, urlop macierzyński

Pomoc finansowa państwa w kluczowym dla wielu rodzin momencie narodzin dziecka, jest ważnym elementem polityki socjalnej każdego kraju. Rodzina jest podstawową jednostką społeczną i dlatego w interesie państwa leży wspieranie takich rozwiązań, które wzmacniają więzi rodzinne i ułatwiają podjęcie decyzji o potomstwie. W 2017 roku, w naszym kraju zaszły korzystne zmiany w tej dziedzinie.

Urlopy macierzyńskie

W 2017 i 2018 roku możesz korzystać przez rok czasu z płatnego urlopu na opiekę nad dzieckiem. Na ten okres składają się dwa urlopy: macierzyński i rodzicielski, które w sumie wynoszą 52 tygodnie. Ważne jest to, że obie te części można podzielić między mamę i ojca dziecka! Zmianą, która zaszła w 2017 r. jest to, że nie ma już dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Sam urlop macierzyński trwa 20 tygodni, z których 6 możesz wykorzystać jeszcze przed porodem, a kolejne tygodnie po narodzinach dziecka. Oczywiście, jeśli urodzisz bliźnięta, czas urlopu wydłuży się do 31 tygodni, w przypadku trojaczków do 33 tygodni, czworaczków do 35 tygodni i pięcioraczków do 37 tygodni.

Macierzyński jest urlopem płatnym (otrzymujesz 100 % zasiłku macierzyńskiego), obowiązkowym tzn. musisz go wykorzystać w zakresie minimum 14 tygodni, jeśli pozostałe 6 tygodni weźmie tata dziecka.

Z urlopem macierzyńskim wiąże się otrzymywanie zasiłku macierzyńskiego.

Po macierzyńskim czas na rodzicielski

Po urodzeniu jednego dziecka wynosi urlop rodzicielski 32 tygodnie, po urodzeniu bliźniąt 34 tygodnie. Można się nim podzielić z ojcem dziecka, oboje rodzice mogą go także wziąć jednocześnie, ale wtedy skraca się on do 16 tygodni.

Niekoniecznie cały urlop musisz wykorzystać do ukończenia jednego roku przez dziecko. Aż 16 tygodni możesz przesunąć na późniejszy czas i wykorzystać aż do końca roku kalendarzowego, w którym Twoje dziecko będzie miało 6 urodziny.

Urlop wychowawczy

W odróżnieniu od dwóch pierwszych, jest urlopem bezpłatnym. Trwa maksymalnie 36 miesięcy, można go podzielić na części, ale nie więcej niż 5. Obowiązkowo musi być podzielony między rodziców, jeden miesiąc musi wziąć ojciec dziecka. Tata może korzystać z tego urlopu jeśli mama jest na macierzyńskim lub rodzicielskim.

Ile wynosi zasiłek macierzyński?

Przez pierwsze 20 tygodni wynosi 100 % pensji, a przez kolejne 60 %. Jeśli zadeklarujesz chęć opieki nad dzieckiem przez cały rok, otrzymasz przez wszystkie miesiące 80% pensji. Jeśli wyliczona w ten sposób kwota będzie wynosiła mniej niż 1000 zł netto, otrzymasz wyrównanie do tej sumy.

Kiedy złożyć wniosek?

Urlop macierzyński rozpoczyna się sam, w dniu narodzin dziecka, nie musisz składać w tym celu żadnego wniosku. Natomiast jeśli chcesz wykorzystać jego część przed narodzinami malucha, wtedy masz obowiązek złożyć wniosek.

Wniosek o każdy kolejny urlop należy złożyć na 21 dni przed jego rozpoczęciem, chyba że od razu określisz pracodawcy, że planujesz nie być w pracy przez pierwszy rok życia dziecka, wtedy składasz jeden wniosek. Masz prawo w trakcie trwania urlopu, zmienić zdanie i skrócić go, wracając wcześniej do pracy.

Łączenie pracy i urlopu macierzyńskiego/rodzicielskiego

Jeśli Twój pracodawca się zgodzi, możesz wykonywać pracę na nie więcej niż pół etatu. Otrzymasz wtedy połowę zasiłku macierzyńskiego oraz połowę pensji.

I na koniec urlop ojcowski

Ojcu dziecka (niezależnie czy jesteście w związku małżeńskim czy nie), przysługują 2 tygodnie urlopu ojcowskiego płatnego. Może go wziąć w tym samym czasie, w którym mama dziecka jest na urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim (musi go wykorzystać do ukończenia pierwszego roku życia przez dziecko). W 2018 roku można ten urlop podzielić na 2 części. Wynagrodzenie ojca w tym czasie będzie wynosiło 100 % jego średniej pensji z ostatnich 12 mcy.


ZOBACZ TAKŻE: 

Zasady przyznawania „becikowego” w 2018 roku>>

Opieka socjalna nad rodziną – zasiłki rodzinne i dodatki 2017/2018>>