Opublikowany przez: monika.g 2016-02-07 18:22:55
Dzięki nowym ustawom ojcowie mają coraz więcej przywilejów rodzicielskich, co pozwala im dłużej zajmować się dzieckiem. Jednym z nich jest urlop tacierzyński, który obok ojcowskiego daje tacie możliwość opieki nad maluchem i budowania z nim więzi od najmłodszych lat.
(pixabay.com @ Urlop tacierzyński 2016)
Urlop tacierzyński 2016 – komu przysługuje?
Urlop tacierzyński przysługuje ojcu wtedy, gdy matka dziecka rezygnuje z części urlopu macierzyńskiego i wraca do pracy. Wtedy niewykorzystaną część swojego urlopu może przekazać tacie. Urlop ten działa na takich samych zasadach jak macierzyński, dlatego został w uproszczeniu nazwany tacierzyńskim.
Matce po urodzeniu dziecka przysługuje 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, z czego pierwsze 14 tygodni musi wykorzystać sama, a kolejne 6 tygodni może podzielić między siebie i tatę dziecka. Warunek jest jednak taki, że oboje muszą być pracownikami posiadającymi umowy o pracę. Tak było w latach ubiegłych i ta zasada obejmuje również urlop tacierzyński 2016.
Urlop tacierzyński 2016 – zasady
Aby tata mógł skorzystać z urlopu musi na niego przejść bezpośrednio w tym czasie, gdy mama z niego rezygnuje, ponieważ musi być zachowana ciągłość macierzyńskiego – tacierzyńskiego. Ojciec w czasie przebywania na urlopie otrzymuje zasiłek macierzyński oraz jest chroniony przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem umowy o pracę. Oznacza to, że obowiązują go takie same zasady, co matkę przebywającą na urlopie macierzyńskim. Jednak, w przypadku, gdy matka dziecka wykorzysta cały urlop macierzyński, tacie urlop tacierzyński nie przysługuje.
Urlop tacierzyński 2016 r. przysługuje także w sytuacji, kiedy matka dziecka przebywa w szpitalu, jej stan zdrowia nie pozwala na osobistą opiekę nad dzieckiem lub w przypadku śmierci matki w trakcie urlopu macierzyńskiego.
Urlop tacierzyński 2016 a urlop ojcowski
To dwa różne pojęcia. Urlop tacierzyński jest ściśle powiązany z urlopem macierzyńskim (stąd jego nazwa) i uzależniony od decyzji matki dotyczącej wykorzystania urlopu macierzyńskiego. Z urlopu tacierzyńskiego tata może skorzystać tylko w przypadku niewykorzystania przez mamę jakiejś części urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego. Gdy matka nie rezygnuje ze swojej części urlopu tacie przysługuje tylko urlop ojcowski. Ten z kolei należy się ojcu niezależnie od urlopu matki dziecka i może się on z nim pokrywać, czyli oboje rodzice mogą równocześnie przebywać na urlopie (mama – macierzyńskim, a tata – ojcowskim) i zajmować się dzieckiem wspólnie.
Urlop ojcowski przysługuje ojcu, który jest pracownikiem etatowym, posiadającym umowę o pracę. Jego długość wynosi 2 tygodnie, które mogą być wykorzystane w dwóch częściach, z których każda nie może trwać krócej niż tydzień. Oznacza to, że tata może wziąć 2 tygodnie urlopu ciągłego lub 2 razy po 1 tygodniu. Na skorzystanie z tego urlopu tata ma czas do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Urlop ojcowski 2016 – główne zmiany>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2016.02.08 19:19
Tata też się zna! Dają sobie świetnie radę!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.