Opublikowany przez: Mela134
Autor zdjęcia/źródło: Urlop ojcowski i tacierzyński 2017@pixabay.com
Do tej pory urlop ojcowski przysługiwał wyłącznie mężczyznom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, a jego wymiar wynosił 14 dni, które można było wykorzystać jednorazowo, do ukończenia przez dziecko 1. roku życia. Od stycznia 2016 roku wprowadzono jednak zmiany. Urlop ojcowski również wynosi 14 dni ale kalendarzowych, a nie jak do tej pory roboczych. Można go wykorzystać także w dwóch częściach. Przy czym każda nie może być krótsza niż 7 dni. Urlop ojcowski przysługuje też dłużej, a mianowicie do ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia. Dwa tygodnie urlopu przysługują niezależnie od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Niewykorzystany urlop ojcowski nie podlega wymianie na ekwiwalent pieniężny i przepada.
Urlop ojcowski jest udzielany na pisemny wniosek ojca wychowującego dziecko i powinien zostać złożony w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek pracownika o udzielenie urlopu ojcowskiego. Jeżeli odmówi, taka sytuacja stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika, co jest zagrożone karą grzywny. Jeżeli natomiast pracownik złoży wniosek w czasie późniejszym niż 7 dni przed planowanym urlopem, pracodawca może, ale nie ma obowiązku jego uwzględnienia.
Urlop ojcowski jest płatny w 100 %, a podstawę wymiaru stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstało prawo do zasiłku. Urlop ojcowski nie wpływa na obniżenie wymiaru urlopu wychowawczego.
Jeśli na przykład pracownik złożył wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego od 10 sierpnia do 23 sierpnia 2016 r. W czasie tego urlopu przysługuje mu zasiłek macierzyński w wysokości 100 %. Jako podstawę wymiaru zasiłku przyjmuje się przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres od sierpnia 2015 r. do lipca 2016 r.
To nic innego jak ojcowskie prawo do wykorzystania części urlopu macierzyńskiego oraz całości urlopu rodzicielskiego. Od 2 stycznia 2016 roku wymiar urlopu macierzyńskiego wynosi 20 tygodni, a pozostałe 6, które nazywano dodatkowym urlopem macierzyńskim, teraz weszło w skład wydłużonego urlopu rodzicielskiego. Od tego roku trwa on zatem 32 tygodnie. Z pierwszych 14 tygodni urlopu macierzyńskiego może skorzystać wyłącznie matka dziecka, natomiast pozostałe 6, jak i cały urlop rodzicielski, czyli w sumie 38 tygodni urlopu, może być wykorzystane przez ojca. Ten urlop nazywa się urlopem tacierzyńskim. Przyznawany jest on wyłącznie mężczyznom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę i w trakcie jego trwania pracodawca nie może wypowiedzieć umowy. W przeciwieństwie do urlopu ojcowskiego jest on zależny od świadczeń, z których korzysta matka dziecka. Jeśli więc z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego postanowiła skorzystać kobieta, mężczyzna nie może się na niego wybrać, gdyż wybiera go albo jeden rodzic, albo drugi.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
gocha2323 2016.12.10 22:28
mój mąz skorzystał z urlopu tacierzyńskiego!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.