Opublikowany przez: Familiepl 2021-12-21 13:31:02
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Isaac Quesada on Unsplash
Ojcowie, po narodzinach dziecka, maja również prawo do urlopu ojcowskiego. Aby go jednak otrzymać, zobowiązani są złożyć do pracodawcy stosowny wniosek, według wzoru poniżej. Jak uzyska urlop ojcowski i jakie zasady obowiązują? Wyjaśniamy.
Tata, który jest ubezpieczony w ZUS może po narodzinach dziecka ubiegać się o przyznanie urlopu ojcowskiego. Wymiar urlopu ojcowskiego wynosi do 2 tygodni, może być on wykorzystany nie dłużej jednak niż:
Urlop ojcowski oraz zasiłek macierzyński za okres tego urlopu może zostać wykorzystany jednorazowo, można go tez rozłożyć na 2 części (ale nie więcej). Zasada jednak jest taka, że kolejna część urlopu ojcowskiego nie musi przypadać bezpośrednio po poprzedniej. Ale żadna z części urlopu ojcowskiego nie może być krótsza niż tydzień.
Niezależnie od liczby urodzonych dzieci, ojcu przysługuje on w wymiarze 14 dni.
Za czas urlopu ojcowskiego, tacie przysługuje 100% wynagrodzenia. Oblicza się go ze średniej wysokości wynagrodzenia otrzymanego z ostatnich 12 miesięcy poprzedzających miesiąc korzystania z urlopu.
Aby pracownik otrzymał urlop ojcowski, musi złożyć do swojego pracodawcy wniosek o udzielenie takiego urlopu. Istotne jest, aby taki wniosek o urlop ojcowski pracownik złożył w swoim zakładzie pracy w nieprzekraczalnym terminie 7 dni przed rozpoczęciem urlopu ojcowskiego.
W ZUSie lub dziale HR możemy pobrać gotowy wniosek o urlop ojcowski, albo można go również napisać samodzielnie według wzoru:
miejscowość i datę założenia wniosku o urlop ojcowski,
imię i nazwisko pracownika,
dane pracodawcy,
krótka prośba o udzielenie urlopu ojcowskiego,
dane dziecka - imię i nazwisko,
datę urodzenia dziecka,
wymiar urlopu, z jakiego korzystamy oraz jego daty początkowa i końcowa,
podpis osoby wnioskującej o urlop.
CZYTAJ TEŻ >> Skuteczne sposoby na kolkę? ZOBACZ
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.