Opublikowany przez: monika.g 2016-03-04 08:52:50
W myśl artykułu 188 Kodeksu Pracy od 1 stycznia 2016 r. rodzic wychowujący dziecko do lat 14 ma prawo korzystania z urlopu w wymiarze 2 dni lub 16 godzin. Oznacza to, że pracownik nie musi brać całego dnia wolnego tylko może rozłożyć wolny czas w postaci godzin na kilka dni. W wielu przypadkach jest to dogodniejsza forma wykorzystania urlopu na dziecko.
(Pixabay.com @ Urlop na dziecko 2016)
Urlop na dziecko 2016 – komu przysługuje?
Prawo do 2 dni lub 16 godzin urlopu na dziecko przysługuje pracownikowi posiadającemu dzieci w wieku do lat 14. Wymiar zwolnienia jest niezależny od liczby dzieci, czyli rodzic posiadający jedno dziecko ma prawo do skorzystania z tej samej liczby dni czy godzin urlopu co rodzic mający dwoje czy troje dzieci. Z dni wolnych mogą skorzystać oboje rodzice, ale muszą się oni podzielić 2 dniami urlopu, ponieważ nie mogą z nich korzystać równocześnie. Mogą więc wykorzystać po jednym dniu wolnego lub jedno z nich wykorzystuje cały urlop. W przypadku, gdy matka przebywa na urlopie macierzyńskim i wiadomo, że nie będzie korzystała z dni wolnych na dziecko, ponieważ nie wraca jeszcze do pracy to cały urlop na dziecko przysługuje tacie. Musi on jedynie złożyć odpowiedni wniosek u swojego pracodawcy i zadeklarować, że skorzysta z całego urlopu na dziecko oraz wybrać formę dobową lub godzinową.
Osoby zatrudnione na niepełnych etatach mają ustalane prawo do urlopu na dziecko proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy. Jeśli wybiorą opcję urlopu w wymiarze godzinowym to będzie on ustalany na podstawie wzoru poniżej. Niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się w górę do pełnej godziny.
Przykład:
Pracownik jest zatrudniony na 1/3 etatu ma więc prawo do zwolnienia w wymiarze 6 godzin, ponieważ: 16 godzin x 1/3 etatu = 5,33... godziny, co zaokrągla się w górę do 6 godzin.
Urlop na dziecko 2016 – zasady
Nowa forma wykorzystania urlopu na dziecko w postaci godzin, a nie dni pozwala rodzicom na skorzystanie np. z kilku godzin w ciągu dnia, aby iść z dzieckiem do lekarza czy na przedstawienie w szkole. Rodzic nie traci przy tym całego dnia, a resztę godzin może wykorzystać w dogodnym dla niego czasie. Rodzic za czas urlopu otrzymuje wynagrodzenie tak, jakby był na zwykłym urlopie wypoczynkowym. Prawo do urlopu na dziecko pracownik otrzymuje bez względu na czas pracy, nawet nowoprzyjęty pracownik jeśli ma dzieci to w danym roku kalendarzowym może wykorzystać przysługujące mu dni wolne na opiekę nad maluchem.
We wniosku o zwolnienie od pracy na dziecko do lat 14 składanym u pracodawcy po raz pierwszy w danym roku rodzic deklaruje czy będzie ten urlop wykorzystywać w wymiarze dobowym czy godzinowym. Pamiętaj, że jeśli nie wykorzystasz dni wolnych na opiekę nad dzieckiem w danym roku to dni te przepadają, nie przechodzą na rok następny tak jak inne dni urlopowe. Z początkiem kolejnego roku masz prawo do następnych 2 dni urlopu na dziecko.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Urlop macierzyński 2016 – ZMIANY!>>
Zasiłek macierzyński 2016 - WAŻNE INFORMACJE>>
Urlop ojcowski 2016 – główne zmiany>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Patrycja Sobolewska 2016.03.29 09:40
super :)
Stokrotka 2016.03.06 08:46
Super! Oby było więcej takich dogodnych pomysłów!
Stokrotka 2016.03.06 08:45
Super! Oby było więcej takich dogodnych pomysłów!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.