Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2021-12-29 12:08:09
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Panuje błędne przekonanie, że urlop macierzyński trwa rok - zazwyczaj właśnie na taki okres czasu młode mamy rezygnują z pracy. Niemniej jednak warto mieć świadomość, że czas trwania urlopu macierzyńskiego wynosi 20 tygodni lub 31 w przypadku urodzenia bliźniąt. Urlop macierzyński jest w 100% płatny, jednak kobieta - jeśli chce - ma prawo z niego zrezygnować po 14 tygodniach. Warunkiem jest, aby pozostałe 6 tygodni urlopu wykorzystał ojciec dziecka. Młodej mamie przysługuje również prawo do urlopu rodzicielskiego, który trwa 32 tygodnie lub 34, po urodzeniu bliźniaków. Urlop rodzicielski tym różni się od macierzyńskiego, że jest urlopem fakultatywnym, czyli w żadnej części nie musi być wykorzystany przez matkę. Dodatkowo jest on płatny jedynie w 60%. Kobieta ma jednak możliwość złożenia jednocześnie wniosku o urlop macierzyński i rodzicielski. Jeśli przewiduje, że w ciągu 52 tygodni nie wróci do pracy, to przysługuje jej przez ten okres wynagrodzenie w wysokości 80% podstawy wymiaru. Wniosek urlopowy należy dostarczyć do pracodawcy, który nie ma prawa go odrzucić. Skąd pobrać formularz? Otóż wnioski urlopowe na inewi.pl można wysyłać bezpośrednio z poziomu komputera, korzystając z oprogramowania. Jest to rozwiązanie, które przynosi wiele korzyści zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy.
Prawo nie określa, w jaki sposób kobieta może wykorzystać swój urlop macierzyński. W praktyce oznacza to, że nie może on być w tym czasie kontrolowana przez pracodawcę ani przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w przeciwieństwie do sytuacji, w której przebywa na zwolnieniu lekarskim. Kobieta może więc przebywać w domu, wychodzić na spacery, wyjechać na wakacje, a nawet podjąć inną pracę. Warto mieć na uwadze, że to właśnie pierwszy rok życia dziecka jest kluczowy dla jego rozwoju. Z tego też powodu dobrze jest maksymalnie wykorzystać czas wolny od obowiązków zawodowych, który można poświęcić na opiekę nad dzieckiem. Sposoby na efektywne spędzaniu czasu można znaleźć na stronie internetowej: https://iledzisiaj.pl/start/63-rozne/13951-urlop-macierzynski-jak-w-pelni-wykorzystac-ten-czas-z-dzieckiem.html.
Niektóre kobiety, choć przebywają na urlopie macierzyńskim, decydują się szybciej wrócić do pracy. Czasami dzieje się tak z powodów finansowych, innym razem mamy mają na względzie również swoją równowagę psychiczną - chcą bowiem pracować, rozwijać się i zarabiać. Przebywając na urlopie macierzyńskim, istnieje możliwość zawarcia umowy cywilnoprawnej z pracodawcą bądź z innym podmiotem. W rzeczywistości umowa może być zawarta w dowolnym momencie (nawet od razu po porodzie) i na dowolny okres. W żaden sposób nie wpływa to na obniżenie zasiłku, nie powoduje też jego całkowitej utraty. Młodej mamie przysługuje więc wiele praw, gdyż z jednej strony może odpocząć od pracy i całkowicie poświęcić się wychowywaniu dziecka, z drugiej jednak strony może ona podjąć nową pracę, na co decyduje się coraz więcej kobiet. Warto pamiętać, że część urlopu macierzyńskiego, a także urlop rodzicielski może też wykorzystać ojciec dziecka.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.