Opublikowany przez: Mela134
Autor zdjęcia/źródło: Urlop macierzyński 2017@pixabay
Już od 2016 roku nie ma urlopu macierzyńskiego dodatkowego, ale za to przez 12 miesięcy możesz korzystać z płatnego urlopu nad dzieckiem. Urlop ten możesz także dzielić ze swoim partnerem. Wyjaśnimy Ci jak możesz go najbardziej optymalnie wykorzystać.
Gdy urodzisz dziecko przysługuje ci 14 tygodni urlopu macierzyńskiego. Jednak możesz już z niego skorzystać przed porodem i wziąć 6 tygodni urlopu. Kolejne 6 tygodni urlopu może wykorzystać zamiast ciebie ojciec. Urlopu macierzyńskiego nie możesz się zrzec, gdyż jest on obowiązkowy. Masz jednak możliwość powrotu do pracy po upływie 14 tygodni, jeśli pozostałą część urlopu wykorzysta tata dziecka. W tym celu oboje rodzice muszą złożyć pisemne wnioski.
Urlop rodzicielski to świetne rozwiązanie dla obojga rodziców. Gdy wykorzystacie już urlop macierzyński, pozostaje wam prawo do 32 tygodni urlopu rodzicielskiego a 34 tygodni w przypadku ciąży mnogiej. Gdy chcecie być na urlopie jednocześnie, skraca się on do 16 tygodni, jednak możecie się nim podzielić po równo.
Urlop wychowawczy jest bezpłatny i można go wykorzystać w dowolnym terminie, jednak tylko do końca kalendarzowego roku w którym dziecko kończy 6 lat. Może z niego skorzystać rodzic bądź opiekun zatrudniony na podstawie umowy o pracę, który posiada co najmniej 6-miesięczny staż pracy. Może on trwać maksymalnie 36 miesięcy i zostać podzielony na nie więcej niż pięć części. Okres urlopu wlicza się do stażu pracy. W czasie trwania urlopu wychowawczego pracodawca nie może rozwiązać z tobą umowy o pracę. Z tego urlopu może skorzystać tata dziecka, gdy mama jest na urlopie macierzyńskim czy rodzicielskim. Urlop wychowawczy musi być podzielony między rodziców i przynajmniej jeden miesiąc musi przypadać drugiemu rodzicowi.
Jeśli umowa o pracę wygasa w czasie trwania urlopu, tracisz prawo do jego dalszej części ale nie do zasiłku. Będziesz go otrzymywać do końca urlopu. Jeśli masz jeszcze nie wykorzystane 8 lub więcej tygodni, tata dziecka może przejąć część urlopu rodzicielskiego.
Urlop macierzyński rozpoczyna się automatycznie w dniu narodzin dziecka i nie musisz o niego wnioskować. Powinnaś jednak powiadomić o tym pracodawcę. W przypadku, jeśli zamierzasz skorzystać z części urlopu przed porodem, powinnaś złożyć odpowiedni wniosek.
Gdy starasz się o kolejne urlopy, w każdym przypadku wnioskujesz do 21 dni przed jego rozpoczęciem. Możesz także zadeklarować zamiar wykorzystania wszystkich przysługujących płatnych urlopów, pamiętając o tym, że masz prawo zmienić swoją decyzję.
Zasiłek macierzyński przysługuje nie tylko mamie zatrudnionej na umowę o pracę. Dostaniesz go również, jeśli pracujesz na umowę zlecenie, o dzieło, prowadzisz działalność gospodarczą lub jesteś zarejestrowana w Urzędzie Pracy jako bezrobotna. Urlop macierzyński i rodzicielski to przez pierwsze 26 tygodni gwarantowane 100 proc. pensji. Później dostajesz już 60 procent pensji. Jeśli zadeklarujesz, że zostaniesz z dzieckiem przez cały rok po porodzie, otrzymasz 80 proc. zasiłku. Gdy należny ci zasiłek wynosi mniej niż tysiąc złotych, otrzymasz wyrównanie do tej kwoty.
W trakcie urlopu rodzicielskiego możesz pracować u pracodawcy, który zatrudniał cię przed porodem, jednak w wymiarze nie większym niż pół etatu. Jednak na łączenie urlopu z pracą musi zgodzić się pracodawca. Jeśli odmówi, powinien wyjaśnić to pisemnie. W przypadku zgody otrzymujesz połowę zasiłku i wynagrodzenie z tytułu pracy.
Do czasu, kiedy dziecko osiągnie roczek tata ma prawo do 2 tygodni płatnego urlopu ojcowskiego. Prawo to przysługuje mu niezależnie od tego, czy mama dziecka jest na urlopie i czy jest z nią w związku małżeńskim. W trakcie urlopu ojciec otrzymuje 100 proc. średniego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2016.11.19 16:36
Troszkę się zmieniło. Ale chyba na plus! Fajnie że i tata może skorzystać z takiego urlopu to tylko korzyść dla dziecka!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.