Opublikowany przez: Monika C. 2021-01-08 15:24:54
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Chen Mizrach on Unsplash
Jako rodzice staramy się oszczędzać urlop wypoczynkowy na nieprzewidziane okoliczności. Bierzemy urlop w czasie wakacji, żeby zapewnić dzieciom opiekę w czasie przerwy od nauki i w czasie przerw świątecznych - wiele szkól i przedszkoli jest wtedy zamkniętych. Staramy się tak gospodarować dniami wolnymi, żeby w razie potrzeby pójść z dzieckiem na zlecone przez lekarza badania laboratoryjne (przysługujące 2 dni na opiekę to czasem za mało) czy w czasie przeziębienia, które nie kwalifikuje dziecka ani rodziców do zwolnienia lekarskiego.
W roku 2020 z powodu pracy zdalnej i braku możliwości wyjazdu na wakacje, wielu z nas “zaoszczędziło” sporo urlopu. Teraz zastanawiamy się, czy mamy obowiązek wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy do konkretnego dnia w roku następnym czy możemy gromadzić wolne dni przez kilka lat? Może pracodawca będzie wolał wypłacić ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop?
Według przepisów Prawa Pracy, to w obowiązkach pracodawcy leży zadbanie o to, by pracownik wykorzystał urlop wypoczynkowy. Termin wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego mija 30 września 2021 roku. Co ważne, decyzja o wykorzystaniu zaległych dni wolnych do tergo terminu nie należy tylko do pracownika.
Jeśli pracodawca dopuści, do tego, że pracownikowi po 30 września zostaną dni wolne z roku 2020, grozi mu kara w wysokości nawet do 30 tys. złotych.
Pracodawca może nakazać zdeklarowanie się pracownikowi, kiedy wykorzysta zaległy urlop w terminie do 30 września 2021 roku (takie prawo nie przysługuje pracodawcy w kwestii urlopu za rok bieżący).
Jeśli pracodawca korzystał z tarczy antykryzysowej 4.0 w związku z pandemią, również może nakazać pracownikowi wykorzystanie zaległego urlopu, bez zgody pracownika, w terminie wskazanym przez pracodawcę, z pominięciem planu urlopowego do 30 dni, który pracownik musi zaakceptować.
Ekwiwalent pieniężny pracodawca może wypłacić jedynie w razie rozwiązania umowy o pracę - w okresie wypowiedzenia pracodawca może wysłać pracownika na przymusowy urlop lub wypłacić mu ekwiwalent pieniężny.
Źródło:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.