Opublikowany przez: ULA 2013-10-08 14:55:02
Schyłek lata to czas na przygotowywanie domowych przetworów. Różnorodność i powszechna dostępność świeżych owoców i warzyw, daje nam szeroki wachlarz wykorzystania ich w naszej kuchnni. Polacy starają się zatrzymać mijające lato, jego zapach i smak. Gdzie? Oczywiście w słoikach! 50 proc. z nich marynuje owoce i warzywa, 30 proc. robi dżemy i soki, a 20 proc. nalewki...
Warzywa są bardzo ważnym składnikiem w diecie każdego człowieka – stanowią źródło witaminy C i prowitaminy A, a także błonnika i składników mineralnych. Aby korzystać z ich walorów przez cały rok marynujemy je w wodzie lub occie. Warzywa, które najchętniej zamykamy w słoikach to: ogórki – wybiera je aż 84 proc. badanych, papryka – 72 proc., grzyby leśne – 50 proc., pieczarki – 37 proc., gruszki – 35 proc. oraz buraki – 20 proc.
Marynowane warzywa sprawdzą się zarówno do obiadu, jak też do kanapek, mięs czy sałatek. Polacy rzadko samodzielnie przygotwują sałatki czy surówki. Po gotowe, czyli takie, które można znaleźć na sklepowych półkach, sięga aż 82 proc. z nich.
Owoce to niezasąpione uciechy lata. W zimę często brakuje nam ich smaku i zapachu. Warto zatem własnoręcznie utrwalić wspomnienie po nich w postaci dżemów czy soków. Są nie tylko zdrowsze, ale także słoik domowych konfitur czy soku może być doskonałym prezentem dla bliskich.
Z badań wynika, że aż 87 proc. kobiet przygotowuje i lubuje się w dżemie truskawkowym, 75 proc. w wiśniowym i jabłkowym. Ten ostatni ułatwi nam przygotowywanie zimowej szarlotki, a zmieszany z odrobiną cynamonu równie dobrze będzie smakował zapieczony z ryżem. Inne cieszące się popularnością dżemy to: malinowy – 51 proc., porzeczkowy – 20 proc. oraz jagodowy – 10 proc.
Podczas zimnej i szarej jesieni warto mieć po ręką witaminowe bomby, czyli domowej roboty soki. Według badanych w tej roli doskonale sprawdza się roztwór z malin – wybiera go aż 93 proc. Jest on skutecznym lekarstwem na przeziębienie. Zawiera naturalny kwas salicylowy, działający napotnie, a w konsekwencji obniżający gorączkę. Polacy chętnie robią także sok z truskawek – 68 proc., wiśni – 59 proc. oraz porzeczek – 50 proc.
Sok z czarnej porzeczki jest bogatym źródłem witamin C i B, żelaza, jodu, kwasu foliowego, boru, wapnia i magnezu. Natomiast soki ze śliwek - 36 proc. oraz agrestu – 25 proc. poprawiają przemianę materii, a dzięki wysokiej zawartości witaminy A mają właściwości przeciwutleniające, co opóźnia proces starzenia się skóry.
Na jesienne i zimowe wieczory sprawdzają się także nalewki. Najchętniej robioną w domowym zaciszu jest słynąca z wyrazistego smaku malinówka, którą wybiera 68 proc. badanych. Jest ona również bardzo skuteczna w walce z gorączką i przeziębieniem. Chętnie sięgamy także po nalewki z pigwy – 56 proc., wiśni – 50 proc., winogrona – 47 proc. czy brzoskwiń – 31 proc., które korzystnie wpływają na serce i układ krwionośny.
Badnia zostały wykonane na zlecenie marki Mosso - jednego z największych polskich producentów wyrobów spożywczych.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Sonia 2013.10.23 16:06
Mam sporo słoików z marynatami:) Wszystkie z naszej działki. Smaczne i zdrowe owoce i warzywa zamknięte w słoikach. Zima długa, jak to mówiła moja Babcia;)
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.