Opublikowany przez: jane125 2013-02-18 23:48:59
Za niecałe dwa tygodnie moja termin,w którym pracodawca jest zobowiązany wydać pracownikowi tzw PIT-11, czyli informację o osiągniętych przez pracownika dochodach za miniony rok.
Rozpocznie się więc gorączkowy okres wzmożonej pracy w Urzędach Skarbowych, na które będą szturmować podatnicy chcący złożyć swoje roczne zeznania podatkowe. Zapewne w pierwszej kolejności pobiegną tam osoby, którym należy się zwrot podatku.
Jak tego dokonać, by zamiast dopłaty można było liczyć na zwrot?
Opcji jest co prawda niewiele, ale są. Do wyboru mamy cztery podstawowe ulgi podatkowe:
1. Ulga na dzieci (odliczenie od podatku)
Odliczeniu podlega kwota 1112,04 zł na każde dziecko za rok, niezależnie od liczby posiadanych dzieci. Jeśli rodzicem zostało się w trakcie roku podatkowego,wówczas ulgę można odliczyć proporcjonalnie. Jeśli zaś dziecko jednocześnie uczy się i pracuje,to o ile nie przekroczyło pewnej kwoty dochodu w roku,nadal możemy odliczyć na nie ulgę.
2. Ulga internetowa (odliczenie od dochodu)
Osoby korzystające z internetu mogą na podstawie poniesionych wydatków udokumentowanych fakturami odliczyć za rok wydatkowaną kwotę,jednak nie więcej niż 760 zł. W przypadku,kiedy faktura oraz internet dotyczy obydwojga małżonków-ulga ulega zwiększeniu.
3. Ulga rehabilitacyjna (odliczenie od dochodu)
Tutaj możemy odliczyć wydatki na zabiegi rehabilitacyjne,turnusy rehabilitacyjne finansowane ze środków własnych podatnika,zakup określonych leków,pod warunkiem jednak,że zlecił nam je lekarz specjalista.
4. Ulga dla krwiodawców (odliczenie od dochodu)
Z tej ulgi mogą skorzystać osoby oddające honorowo krew. Odliczamy różne kwoty,w zależności od tego ile litrów krwi lub osocza zostało oddanych w danym roku podatkowym.
Ponadto w 2012 r. (czyli w rozliczeniu składanym do końca kwietnia 2013 r.) będziemy mogli po raz pierwszy skorzystać z nowej ulgi związanej z oszczędzaniem na emeryturę. Chodzi o wpłaty na Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego. Suma dokonywanych wpłat nie może przekroczyć w ciągu roku 4 proc. podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne, ustalonej za poprzedni rok.
Nadal także możemy odliczać darowizny przekazane: na cele pożytku publicznego, czy na cele kultu religijnego (np. na budowę kościoła).
Jak to mówią - nie taki diabeł straszny, jak go malują. Nie bójmy się więc rozliczeń rocznych, nie są takie skomplikowane na jakie wyglądają. Jeśli kwalifikujemy się do korzystania z ulg - korzystajmy,to nasz przywilej,a nie obowiazek.
Warto też przekazywać 1% podatku organizacjom pożytku publicznego. wiele osób myśli,że coś na tym traci. Nic bardziej mylnego ! Przekazując 1% podatku przekazyjemy część naszego podatku wpłaconego w trakcie rokuy do Urzędu Skarbowego.
NIE MA TO WPŁYWU NA WYSOKOŚĆ ZWROTU CZY DOPŁATY PODATKU.
JAK PRZEKAZAĆ 1% SWOJEGO PODATKU NA SZCZYTNY CEL?
Bądźmy hojni,tak wiele jest potrzebujących....
Joanna Paszkowska
w styczniu |
|
11,1% |
w lutym |
|
29,6% |
w marcu |
|
35,2% |
w kwietniu |
|
24,1% |
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.