Opublikowany przez: monika.g
Autor zdjęcia/źródło: Udar słoneczny objawy @ stock-world-on / Freepik
Udar słoneczny zwany jest też udarem cieplnym lub porażeniem cieplnym, gdyż powodowany jest głównie przez nagły wzrost temperatury organizmu i przegrzanie szczególnie mózgu. Prowadzi to do szybkiego odwodnienia organizmu i pozbawienia go niezbędnych do prawidłowego działania mózgu elektrolitów, co zaburza jego pracę. W czasie upałów wystarczy nawet kilka minut spędzonych na słońcu, zwłaszcza z nieosłoniętą głową i w czasie najwyższego promieniowania (w godz. 11 – 15), aby doznać niebezpiecznych skutków udaru. Jednak nie tylko wystawienie na bezpośrednie działanie słońca może spowodować udar. Również przebywanie w dusznym pomieszczeniu może do niego doprowadzić. Udar słoneczny jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci, kobiet w ciąży i osób w podeszłym wieku.
ZOBACZ TAKŻE:
Jak ubrać dziecko w upał? RADZIMY co założyć małemu dziecku>>
Udar słoneczny u dziecka jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ przegrzany organizm malucha nie umie sobie sam poradzić ze zbyt wysoką temperaturą. Nie ma on jeszcze dostatecznie wykształconego układu termoregulacji, co sprawia, że nie potrafi się sam schłodzić, bo nie poci się tak, jak dorosły człowiek i nie odprowadza właściwie ciepła. Może to doprowadzić do wystąpienia gorączki przekraczającej nawet 40 st. C. U dziecka występują takie same objawy udaru cieplnego jak u dorosłego człowieka z tą różnicą, że gorączka pojawia się w pierwszej kolejności. Do tego dochodzi również apatyczność i płaczliwość malucha oraz zapadnięcie oczu i ciemiączka. Malec przestaje też oddawać mocz lub jest on bardzo skąpy. Przy udarze słonecznym u dziecka natychmiast wezwij pomoc, a w czasie oczekiwania na pogotowie medyczne wykonuj czynności opisane w kolejnej części artykułu.
W czasie ciąży organizm kobiety jest dodatkowo obciążony przez rozwijający się płód. Temperatura ciała jest podwyższona, wzrasta również tętno, ponieważ mały człowiek potrzebuje większej ilości tlenu. Kobieta szybciej się męczy, a w czasie wysiłku może mieć problemy z oddychaniem, objawia się to tzw. zadyszką. Wszystkie te czynniki wpływają również na podatność jej organizmu na działanie promieni słonecznych oraz upału. Wiadomo, że w czasie ciąży nie powinnaś się opalać ani nawet przebywać na słońcu, zwłaszcza w godzinach najsilniejszego promieniowania, czyli od 11 do 15. Wiąże się to bowiem nie tylko z możliwością wystąpienia nieestetycznych przebarwień na skórze, ale przede wszystkim z odwodnieniem organizmu oraz przegrzaniem, które mogą doprowadzić do udaru słonecznego. Zwiększone zapotrzebowanie na wodę i tlen w czasie ciąży szybciej niż u osoby nie będącej w ciąży może doprowadzić do odwodnienia i wyczerpania organizmu. Udar słoneczny w czasie ciąży jest bardzo niebezpieczny nie tylko dla kobiety, ale przede wszystkim dla dziecka. Utrata przytomności może spowodować niedotlenienie płodu i prowadzić do uszkodzeń mózgu maleństwa. Może mieć to wpływ na rozwój dziecka, a nawet doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu. Dlatego przestrzegaj podstawowych zasad zdrowego korzystania ze słońca, a w przypadku wystąpienia pierwszych objawów udaru zgłoś się natychmiast do lekarza lub wezwij pomoc. W czasie oczekiwania na pogotowie podejmij następujące kroki.
W przypadku udaru czy to u osoby dorosłej, czy u dziecka pomoc będzie wyglądała tak samo. Przede wszystkim pomóż przejść lub przenieś osobę z udarem w zacienione miejsce, osłonięte od słońca i z dostępem do świeżego powietrza. Na głowę i kark połóż chłodny kompres, delikatnie ochładzaj ciało. Nie schładzaj organizmu zbyt gwałtownie, gdyż np. zimna kąpiel lub schładzanie lodem może spowodować szok termiczny, który jest równie niebezpieczny dla zdrowia i życia co udar słoneczny. Podawaj najlepiej łyżeczką chłodną, lekko posoloną wodę do picia, małymi łyczkami, ale w dużych ilościach. Gdy po upływie pół godziny stan chorego się nie poprawia wezwij pogotowie lub udaj się jak najszybciej do lekarza.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.