Uczucie ciężkich nóg to pierwsze objawy przewlekłej niewydolności żylnej. Najczęściej odczuwane jest wieczorem, po długim dniu pracy, zwłaszcza w pozycji stojącej. Choroba polega na stałym poszerzeniu żył, mogą pojawić się obrzęk oraz bolesne skurcze łydek, tzw. „zespół niespokojnych nóg”. Jak temu zapobiec i nie dopuścić do rozwinięcia się poważniejszych dolegliwości?
Autor zdjęcia/źródło: Photl.com @ uczucie ciężkich nóg
Układ krwionośny działa sprawnie tylko wtedy, gdy nogi pracują, czyli gdy chodzimy, jedziemy na rowerze, biegamy. Jeśli długo się nie ruszamy, w żyłach znacznie zwiększa się ciśnienie, które może być przyczyną uszkodzenia żył. Organizm broni się przed tym transportując zawartą we krwi wodę przez ścianki naczyń do tkanek. Dzięki temu ciśnienie zmniejsza się, ale nogi stają się opuchnięte. Jeśli większość czasu w pracy spędzasz stojąc, albo siedząc przy biurku i brakuje ci ruchu, a po powrocie do domu czujesz, że Twoje nogi są ciężkie i spuchnięte to może być znak, że twój układ żylny nie działa prawidłowo. Uczucie ciężkich nóg może oznaczać początki choroby żylakowej.
Sposoby radzenia sobie z uczuciem ciężkich nóg
- Warto zadbać o poprawę krążenia w nogach. Najlepszym sposobem jest regularna aktywność fizyczna, która wpływa korzystnie na krążenie żylne, kierując krew do serca.
- Masuj stopy. Np. na drewnianych roleczkach z kolcami, chodź boso po specjalnej macie, tzw. jeżyku.
- Lepiej nie zakładać nogi na nogę w czasie pracy, ponieważ powstaje ucisk i zwiększa się ciśnienie krwi w kończynach. Należy unikać gorących kąpieli i wysokich temperatur.
- Jeśli musisz długo stać, nie stój cały czas w jednym miejscu, bez ruchu. Dreptanie w miejscu, uginanie kolan czy poruszanie ułatwia przepływ krwi przez żyły.
- Jeżeli masz pracę siedzącą od czasu do czasu poruszaj palcami, kręć stopą kółeczka i napinaj mięśnie łydek.
- Unikaj ciasnych rajstop, skarpet oraz niewygodnych butów na wysokim obcasie. Noś rajstopy przeciwobrzękowe lub relaksujące.
- Chodź po schodach, spaceruj po nierównym terenie, aby żyły zachowały właściwą elastyczność.
- Pij dużo niegazowanych napojów, zwłaszcza wody. Nie martw się, że obrzęki będą jeszcze większe. Nawilżanie organizmu, ułatwia oczyszczenie go z toksyn, co oczyszcza również żyły.
- Unikaj soli, bo sprzyja zatrzymywaniu wody w organizmie.
- Po przyjściu do domu schłodź kostki zimnym okładem. Następnie poleż kilka minut z nogami położonymi wyżej niż reszta ciała.
- Myj stopy w letniej, nie gorącej wodzie z dodatkiem olejków. Olejek lawendowy lub herbaciany usuną przykry zapach, rozmaryn uśmierzy ból, rumianek usunie podrażnienia, a sól poprawi krążenie krwi. Możesz również dodać sok z cytryny, który obkurczy naczynka i pozwoli szybciej krążyć krwi.
- Nie nagrzewaj nóg. Unikaj sauny i gorących kąpieli oraz długiego przebywania na słońcu, zwłaszcza jeśli twoje nogi często puchną. Wysoka temperatura rozszerza naczynia krwionośne. Zrezygnuj również z kremów zwalczających cellulit, bo mają właściwości rozgrzewające.
- Odpoczywaj, leżąc na lewym boku - wtedy krew krąży swobodnie. Gdy tylko możesz, układaj nogi wysoko.
- Stosuj preparaty uszczelniające naczynka krwionośne oraz żele i kremy chroniące przed obrzękami, głównie z wyciągiem z kasztanowca. Pij napar z liści brzozy działający przeciwobrzękowo.
- Rzuć palenie, nikotyna wpływa na zwężenie naczyń krwionośnych oraz sprzyja zakrzepom.
- Pozbądź się nadwagi, ureguluj wypróżnienia i pracę układu trawiennego. Nie stosuj środków przeczyszczających i moczopędnych na własną rękę, jeśli są ci potrzebne poradź się lekarza.
Aby nie dopuścić do rozwoju choroby żylakowej, czyli trwałego poszerzenia żył kończyn dolnych z towarzyszącym ich wydłużeniem i poskręcaniem, co powoduje nieestetyczne „wychodzenie” żył spod skóry oraz może prowadzić do zatorów w żyłach i tętnicach, stosuj się do powyższych zaleceń, bo lepiej jest zapobiegać chorobie niż później leczyć jej następstwa.
Czy Wam też się zdarza uczucie ciężkich nóg?
Porozmawiajmy na forum>>