Opublikowany przez: monika.g 2016-12-19 17:53:43
Autor zdjęcia/źródło: ubieranie choinki
Choinka to przyozdobione drzewko iglaste – sosna, świerk, jodła. Od zarania dziejów była ona symbolem życia, a także płodności i odrodzenia. Kościół katolicki początkowo potępiał zwyczaj ubierania drzewka uznając go za pogański. Z czasem jednak rozprzestrzeniał się on na coraz więcej krajów i przyjęła go również tradycja chrześcijańska. Wiecznie zielone drzewko stało się dla niej symbolem drzewa rajskiego oraz „drzewa życia” jakim jest Chrystus, którego narodziny świętujemy w Boże Narodzenie.
Mała czy duża? - Przede wszystkim wybierz drzewko odpowiedniej wielkości dopasowane do wnętrza, w którym je postawisz. Jeśli masz mało miejsca to wiadomo, że nie wstawisz dwumetrowej choinki, ale przecież drzewko nie musi być duże, aby było olśniewające.
Sztuczna czy żywa? - Zapewne powiesz, że tylko żywa choinka daje najlepszą świąteczną atmosferę. Trudno się nie zgodzić, jednak nie każdy ma warunki, aby taką choinkę w domu mieć. Musisz pamiętać, że żywa choinka będzie gubiła igły, zwłaszcza w bardzo ciepłym i suchym powietrzu jakie jest w mieszkaniu w czasie zimy, gdy działa sztuczne ogrzewanie. Jeśli więc nie chcesz co chwilę sprzątać, wybierz choinkę sztuczną. To prawda, że nie da ona takiego efektu jak żywa, nie pachnie lasem i wygląda zupełnie inaczej, ale z powodzeniem może zastąpić tę prawdziwą, gdy nie masz innej możliwości.
Mając w domu małe dziecko pamiętaj, żeby choinkę odpowiednio zabezpieczyć. Musi ona stabilnie stać, najlepiej przymocować ją do ściany, żeby się nie przewróciło, gdy dziecko będzie chciało z niej zdjąć jakąś ozdobę.
Zawsze z sentymentem wspominam ubieranie choinki w domu na kilka dni przed świętami, gdy mama przygotowywała już świąteczne potrawy na stół wigilijny. W domu unosił się zapach pierniczków i kompotu z suszu. Tata przynosił choinkę, zakładał lampki, które najpierw wszyscy (razem z rodzeństwem) rozplątywaliśmy. W tle grały kolędy, a my całą rodziną ubieraliśmy choinkę we wszystkie ozdoby otwierając kolejne pudełka z bombkami i odkrywając je, jakbyśmy widzieli je po raz pierwszy.
Aby choinka wyglądała pięknie i olśniewająco ważna jest kolejność zakładania poszczególnych ozdób, żeby nie zniknęły one wśród gałązek. Istotna jest też ilość ozdób dobrana do wielkości i gęstości drzewka. Nie może być ich za dużo, bo choinka będzie wyglądała na zbyt obciążoną, ale nie może mieć ich też za mało, bo nie da to pożądanego efektu.
Krok I – lampki
W różnych kolorach czy jednokolorowe to już zależy od twojej inwencji i planu kolorystyki całej choinki. Najważniejsze to żeby światełek było dużo, bo dzięki temu choinka będzie lśniła i wyglądała po prostu zachwycająco. Na każde 30 cm choinki powinno się wykorzystać 100 lampek. Możesz łączyć różne rodzaje łańcuchów świetlnych. Najlepszy efekt osiągniesz, gdy jasne, intensywnie świecące lampki umieścisz blisko pnia lub po prostu owiniesz nimi pień drzewka, a delikatniejsze, iskrzące światełka rozłożysz na gałązkach.
Krok II – bombki
Zacznij od największych, wieszaj je w równych odległościach na niższych gałęziach drzewka. Umieść również kilka w głębi choinki, aby stworzyć efekt przestrzenny. Pomiędzy duże bombki pozawieszaj mniejsze bombki i inne ozdoby takie jak aniołki, dzwoneczki, figurki. Maluchy niech zawieszają mniejsze bombki na niższych piętrach choinki. Z pewnością mają także swoje ulubione ozdoby choinkowe, które też powinny zawiesić samodzielnie lub z twoją małą pomocą. Na choince pięknie będą się prezentować także cukierki lub ozdobnie lukrowane pierniczki. Dla dzieciaków to zawsze wielka frajda zdejmować takie słodkości z choinki w czasie świąt.
Krok III – ozdoby
Na zakończeniach głównych gałązek zaczep kokardki z materiału lub dzwoneczki czy sopelki, które pięknie dopełnią wygląd choinki.
Krok IV - łańcuchy
Zakładanie łańcucha najlepiej zacząć od góry, stopniowo, gałązka po gałązce schodząc w dół i tworząc delikatne fałdy. Najpierw powieś cienkie łańcuchy oraz te cięższe, plastikowe, a następnie grube. Całą choinkę można też delikatnie pokryć anielskimi włosami, które w sklepach znajdziemy w każdym kolorze.
Krok V – czub i gwiazda
Honorowe miejsce na choince zajmuje czub, który przeważnie jest zawieszany przez głowę rodziny, czyli tatę. Poniżej czuba umieszcza się Gwiazdę Betlejemską lub anioła.
Tak przystrojona choinka będzie wyglądać zachwycająco, a maluchy będą miały niezwykłą rozrywkę ze zdejmowania z niej pierniczków czy cukierków oraz znajdowania świątecznych prezentów od Mikołaja.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2016.12.20 10:14
U nas troszkę w pomieszanych stylach będzie.. dzieciaki duzo ozdób robią same
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.