Opublikowany przez: Redakcja F. Redakcja 2024-09-09 09:13:10
Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa freepik
Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko było bezpieczne – zarówno w szkole, jak i podczas zabawy z kolegami czy uprawiania sportu. Jednak codzienne życie niesie ze sobą ryzyko, a wypadki zdarzają się nawet w najbezpieczniejszych warunkach - a nawet w szkole. Dlaczego warto rozważyć ubezpieczenie szkolne?
Ubezpieczenie szkolne było niegdyś obowiązkowe, zwykle szkoły lub przedszkola wskazywały ubezpieczyciela, który kompleksowo ubezpieczał najmłodszych. Obecnie ubezpieczenie szkolne nie jest obowiązkowe, a rodzice powinni zadbać o nie indywidualnie. Dlaczego warto je mieć?
Wbrew pozorom ubezpieczenie szkolne nie działa jedynie na terenie szkoły i w czasie, gdy dziecko przebywa w placówce. Większość polis zapewnia ochronę przez cały rok – 24 godziny na dobę. Oznacza to, że dziecko jest chronione również podczas wakacji, zajęć pozaszkolnych czy wyjazdów z rodziną.
Dzieci intensywnie się rozwijają i są aktywne, dlatego też są bardziej narażone na urazy. Ubezpieczyciele informują, że najczęściej u najmłodszych dochodzi do urazów takich jak złamania, skręcenia czy stłuczenia. Ubezpieczenie szkolne pozwala pokryć niektóre koszty leczenia, rehabilitacji czy zakupu sprzętu ortopedycznego. W niektórych polisach można uzyskać zwrot kosztów związanych z wizytami u lekarzy specjalistów, diagnostyką, a także zakupem środków medycznych czy leków, a nawet transportu medycznego. Popularną opcją staje się również ubezpieczenie na przykład na wypadek dłuższej choroby dziecka, które pozwoli opłacić korepetycje.
Zwróćmy także uwagę, czy ubezpieczenie szkolne dziecka obejmuje na przykład uprawianie przez niego sportu (nawet wyczynowo), zwłaszcza, jeśli nasz maluch ma wybitnie sportowe zapędy. Niektóre ubezpieczenia szkolne mają taką opcję, inne zaś mogą mieć tego typu wykluczenie – nieobejmujące uprawiania sportu.
Ubezpieczenia szkolne zazwyczaj nie są kosztowne. Składki są dostosowane do potrzeb rodziców i dziecka, a cena polisy wynosi najczęściej kilkadziesiąt złotych rocznie. Wybierając opcje dodatkowe lub je modyfikując, możemy również wpływać na obniżenie lub podwyższenie wysokości składki. Ubezpieczenia szkolne najczęściej obejmują wypłatę odszkodowania w przypadku zdarzenia lub wystąpienia trwałego uszczerbku na zdrowiu.
Jeśli naszemu dziecku przydarzy się niefortunne zdarzenie szkolne, które będzie miało wpływ na jego zdrowie, postarajmy się uzyskać od szkoły protokół takiego zdarzenia lub wypadku. W pewnych sytuacjach szkoły mają obowiązek prawny przekazania takiej dokumentacji rodzicom ucznia. Wówczas, razem z adekwatną dokumentacją medyczną przesyłamy dokumenty do ubezpieczyciela, wraz z opisem zdarzenia itp. Decyzja oraz wypłata odszkodowania z ubezpieczenia szkolnego następuje najczęściej w czasie 30 dni od zgłoszenia szkody.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.