Ubezpieczenie rodzinnego auta – jak zrobić to najlepiej i najtaniej? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Ubezpieczenie rodzinnego auta – jak zrobić to najlepiej i najtaniej?

Ubezpieczenie rodzinnego auta – jak zrobić to najlepiej i najtaniej?

Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu

Wybierając najlepsze OC dla rodzinnego auta, musisz podjąć sporo ważnych decyzji. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę.

Czy będzie drożej?

Ubezpieczenie auta, którym przewożone jest dziecko, nie zwiększy składek. Wręcz przeciwnie – rodzice są postrzegani jako uważniejsi i rozsądniejsi kierowcy, którzy dbają o swoich najcenniejszych pasażerów. Istnieje kilka powodów, dla których rodziny mogą płacić mniej za ubezpieczenie OC.

-Przede wszystkim rodzice – zwłaszcza z noworodkami – jeżdżą mniej i wolniej. Kupują bezpieczniejsze pojazdy, nie szarżują na drogach. Kierowcy, którzy są uważani za odpowiedzialnych, zazwyczaj płacą niższe składki OC. - mówi doradca ubezpieczeniowy z serwisu https://porownywarka-oc-ac.pl/

Dodatkowa ochrona

Przy każdej zmianie OC kierowca-rodzic powinien ocenić zakres ubezpieczenia, aby zapewnić całej rodzinie bezpieczeństwo w jak najprzystępniejszej cenie.

W przypadku posiadania dzieci, standardowe OC może nie wystarczyć. OC nie chroni ani sprawcy wypadku, ani podróżujących z nim członków rodziny. Rozważ dokupienie dodatkowych świadczeń:

  • autocasco – zapewni pokrycie kosztów naprawy auta;
  • assistance – usługa holowania lub pomocy w nagłych przypadkach przyda się w szczególności, gdy podróżujesz razem z dzieckiem w okresie wakacyjnym;
  • NNW – pokryje koszty leczenia i/lub hospitalizacji, które nadszarpną domowy budżet. Szkoda by było, gdyby zabrakło Ci pieniędzy na leczenie poszkodowanego dziecka.

Korzyści z AC rodzinnego auta

Autocasco zapewnia ochronę pojazdu, gdy zostanie uszkodzony samochód osoby ubezpieczonej. Dzięki AC otrzymasz odszkodowanie, gdy np. ktoś w nocy zbije Ci szybę, przebije opony lub skradnie auto. Odnalezienie sprawcy będzie trudne, a dzięki AC Twoja rodzina nie straci możliwości korzystania z samochodu. Ubezpieczyciel nie tylko pokryje koszty naprawy, ale również wypożyczy auto zastępcze.

Warto wybierać warianty AC zapewniające np. wypożyczenie auta zastępczego lub zwrot kosztów podróżowania w czasie, gdy auto jest w naprawie. Pomyśl, że rano okazuje się, że pod domem nie ma Twojego samochodu, a Ty nie możesz zawieść dziecka do szkoły czy lekarza.




Najlepsze OC + assistance

Assistance zapewnia natychmiastową pomoc w kryzysowych sytuacjach. Wyobraź sobie, że auto odmawia posłuszeństwa na środku drogi za miastem. Na tylnych siedzeniach siedzi przestraszone małe dziecko, które zaczyna się coraz bardziej denerwować. Dzięki wykupionemu assistance ubezpieczyciel załatwi holowanie auta i bezpieczny powrót do domu. Assistance przydaje się zarówno w codziennej jeździe, jak i podróży za granicę. Możesz mieć zapewnioną opiekę nad dzieckiem, kiedy znajdziesz się w szpitalu,  skorzystasz z pomocy tłumacza lub otrzymasz zakwaterowanie w hotelu na czas naprawiania auta.

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków

Nawet najlepsze OC chroni tylko innego kierowcę, AC tylko Twój samochód, a assistance zapewnia pomoc doraźną. Dlatego brakuje jeszcze ubezpieczenia NNW, które zapewni pokrycie szkód odniesionych przez kierowcę-sprawcę wypadku i członków rodziny, Ubezpieczeniem objęci są kierowca i wszyscy pasażerowie. Zazwyczaj polisa obejmuje zdarzenia mające miejsce nie tylko podczas jazdy, ale też w czasie parkowania, podczas przerw na trasie itp.

Uważaj na nastoletnie dzieci

Młodocianym przychodzą do głowy różne pomysły. Jeżeli dziecko bez prawa jazdy wpadnie na pomysł przejażdżki autem rodziców i spowoduje wypadek – nie otrzymacie żadnego odszkodowania. Podobnie będzie w sytuacji, gdy nastolatek wprawdzie będzie miał prawo jazdy, ale spowoduje wypadek w stanie po spożyciu alkoholu lub narkotyków.

Kupując dodatkowe polisy, w miarę możliwości decyduj się na warianty o najwyższej sumie gwarancyjnej. Przykładowo, gdy Ty lub Twoje dziecko i partner doznacie trwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku, możecie otrzymać bardzo wysokie odszkodowanie (50-100 tys. zł) lub skromne, niewystarczające na pokrycie kosztów leczenia (1-2 tys. zł).