Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2019-02-01 12:51:11
Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu
Wybór odpowiedniego ubezpieczenia to ważne zadanie. Jak powinien przebiegać, na jaką sumę powinniśmy je nabyć? Dlaczego należy się na nie zdecydować?
Polisa na życie to jeden z najważniejszych zakupów każdego odpowiedzialnego człowieka. Niestety – zakup często ignorowany. Tymczasem inwestycja taka, wbrew pozorom, wcale nie musi być droga. Już niewielkie comiesięczne kwoty pozwolą naszym krewnym poczuć się spokojnie i pewnie. Bo dobre indywidualne ubezpieczenie na życie daje gwarancję, że bliscy – w przypadku naszej śmierci – nie zostaną pozostawieni sami sobie. A przecież na tym głównie powinno nam zależeć. Co ważne, zakup taki będzie wsparciem nie tylko w momencie ewentualnego odejścia. W zależności od typu umowy może także stanowić ochronę na wypadek choroby, niezdolności do pracy. Jedną z najważniejszych kwestii, które musimy rozstrzygnąć przed zakupem to wysokość sumy ubezpieczenia.
Suma ubezpieczenia to ustalona w umowie kwota, która zostanie wypłacona w przypadku śmierci lub utraty zdolności do pracy czy poważnego zachorowania. To, mówiąc oględnie, pieniądze, które mają pomóc nam wrócić do zdrowia, a najbliższym poradzić sobie z różnego rodzaju zobowiązaniami na wypadek naszej śmierci.
Jest kilka sposobów na to, by ustalić, jakie środki będą wystarczające. W umowie z towarzystwem suma ta powinna być ustalona na poziomie, który pozwoli rodzinie zachować bezpieczeństwo finansowe bez konieczności zmiany stylu życia. Zbyt niska to brak gwarancji zapewniania stabilizacji. W momencie choroby i niemożności zarabiania, pieniędzy powinno być na tyle dużo, by wystarczyły na leczenie i utrzymanie w okresie zawodowego bezruchu.
Obliczenia najlepiej rozłożyć na kilka etapów. Po pierwsze – odpowiedzmy sobie na parę zasadniczych pytań: ile osób mamy na utrzymaniu, w jakim wieku są dzieci, jak długo będą jeszcze chodzić do szkoły i potrzebować naszego utrzymania czy wsparcia? Jeżeli wciąż się uczą, musimy wziąć pod uwagę również ich przyszłość i pomoc, która – w sytuacji kryzysowej – pomoże im ukończyć edukację i spokojnie wkroczyć w dorosłość. Należy również stworzyć budżet ramowy i sprawdzić, ile comiesięcznie kosztuje utrzymanie. Warto zdecydować się na kwotę, która potem będzie odpowiadać tym rutynowym wydatkom. Dodajmy do tego posiadane oszczędności – jeśli jest ich sporo, możemy z powodzeniem obniżyć sumę polisy na życie. I, co bardzo ważne, weźmy pod uwagę wszelkie kredyty i pożyczki, które trzeba spłacać. Niestety – cokolwiek by się nie wydarzyło w naszym życiu, zobowiązania tego rodzaju same nie znikną.
Dopiero takie skrupulatne obliczenia przybliżą nas do określenia sumy indywidualnego ubezpieczenia na życie. Część ekspertów wskazuje, że powinna stanowić tyle, ile wynoszą trzyletnie zarobki. Inni specjaliści wolą raczej mnożenie wydatków – przez 5 lub nawet 10 lat. Jeśli jednak wciąż mamy wątpliwości, powinniśmy umówić się na spotkanie z konsultantem, który podpowie najlepsze wyjście i ułatwi podjęcie tej jakże ważnej decyzji.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.