UWAGA: Bąblowica znów atakuje! Główny Inspektorat Sanitarny przypomina o myciu owoców - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

UWAGA: Bąblowica znów atakuje! Główny Inspektorat Sanitarny przypomina o myciu owoców

UWAGA: Bąblowica znów atakuje! Główny Inspektorat Sanitarny przypomina o myciu owoców

Autor zdjęcia/źródło: Umyte owoce @pixabay

Bąblowica atakuje głównie latem. Główny Inspektorat Sanitarny przypomina o dokładnym myciu owoców i warzyw przed spożyciem oraz o myciu rąk po kontakcie ze zwierzętami. Latem najczęściej dochodzi do zachorowań na groźną bąblowicę!

W wakacje Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed bąblowicą. To groźna choroba, którą można się zarazić jedząc niemyte owoce: jagody, poziomki, porzeczki, agrest i borówki amerykańskie, zwłaszcza zbierane w lesie i z domowych ogródków. Bąblowica jest niebezpieczna dla zdrowia, a trudno ją zdiagnozować. Zobaczcie jakie są jej objawy, a także jak jej uniknąć.

Czym jest bąblowica?

Bąblowica jest zoonozą, czyli chorobą odzwierzęcą powodowaną przez larwy tasiemca Echinococcus granulosus lub Echinococcus multilocularis. Jaja tasiemca uwalnianie są z kałem zakażonych psów i lisów, mogą więc znajdować się na owocach leśnych i rosnących w przydomowych ogródkach. Cysty najczęściej umiejscawiają się w wątrobie, ale również mogą występować w płucach, nerkach, śledzionie, ośrodkowym układzie nerwowym, kościach, oku i mogą tam przebywać nawet kilka lat po zjedzeniu jaj pasożyta.

Jak można zarazić się bąblowicą?

Zarażenie się tą groźną chorobą jest wyjątkowo łatwe, bo nie przestrzegając higieny! Pamiętaj by zawsze myć ręce po:

  • powrocie ze spaceru i pracy w ogrodzie

  • kontakcie ze zwierzętami, nawet domowymi

  • a także myć owoce i warzywa

Pamiętaj też o regularnym odrobaczaniu domowych pupili wychodzących na spacery. Dobrze jest też chronić posesje przed lisami (coraz częściej pojawiają się na obrzeżach dużych miast) ogradzając ogrody i zabezpieczając śmietniki, które jako źródło resztek jedzenia wabią dzikie zwierzęta.

Jakie są objawy bąblowicy?

Objawy choroby związane są głównie z powiększaniem się cyst, uciskiem na otaczające tkanki i narządy i zależą od miejsca ich lokalizacji (np. cysty w płucach doprowadzają do zmian przypominających nowotwór, a nieleczone potrafią doprowadzić do śmierci). GIS informuje, że w ostatnich latach obserwuje się wzrost zachorowań na bąblowicę. W roku 2011 zaobserwowano ok. 20 przypadków zachorowań, a w 2017 już prawie 80. Liczba stwierdzanych przypadków tej choroby jest prawdopodobnie zaniżona, z uwagi na trudną wykrywalność choroby – przewlekły rozwój sięgający 5-10 lat. W przypadku wykrycia zarażenia się bąblowicą, pacjentowi chirurgicznie usuwa się cysty stosuje odpowiednie leki.

CZYTAJ TEŻ:

<<< Które owoce warto jeść latem?

<<< Listerioza - jak sie przed nią ustrzec?