Badanie USG dostarcza przyszłym rodzicom ogromnych wrażeń. Można przecież po raz pierwszy zobaczyć swoje dziecko. Jednak najważniejsze jest to, że można upewnić się, że u maluszka wszystko w porządku.
fot. Internet
USG obrazuje narządy wewnętrzne za pomocą odbicia wiązki ultradźwięków przetwarzanych następnie na ekran komputera. Umożliwia to precyzyjna ocenę budowy narządów dziecka w łonie matki. Lekarz przesuwa sondą po posmarowanym żelem brzuchu przyszłej mamy, a do 12 tygodnia ciąży wykonuje je poprzez wprowadzenie sondy na kilka centymetrów do pochwy. W różnych etapach ciąży lekarz za pomocą USG może wyczytać różne rzeczy:
7-8 tydzień
USG pozwala stwierdzić czy kobieta rzeczywiście jest w ciąży, czy jest to ciąża pojedyncza, czy jest prawidłowo usadowiona i w przybliżeniu określić termin porodu. Można wtedy zobaczyć bicie małego serduszka.
11-14 tydzień
Większość narządów jest już uformowana i na tym etapie można ocenić ich budowę i wykryć najcięższe wady rozwojowe. (lub wykluczyć).
18-22 tydzień
W tym okresie można dokładnie obejrzeć dziecko "od środka". narządy są wystarczająco duże a szkielet jeszcze nie stanowi bariery dla fal ultradźwiękowych. Lekarz zmierzy poszczególne części ciała dziecka, oceni budowę mózgu, serca, nerek itd. W tym czasie zwykle można określić płeć dziecka.
32 tydzień
USG w tym czasie pozwala na wyrycie pewnych nieprawidłowości które wcześniej nie dały o sobie znać - zbyt mały przyrost wagi, zbyt mała ilość płynu owodniowego. Wskazane szczególnie gdy mama cierpi na cukrzycę lun na nadciśnienie.
36-37 tydzień
W tym czasie można ocenić położenie dziecka, jego wymiary i wagę.To bezcenne informacje dla lekarza przy porodzie.
40-42 tydzień
USG pozwala stwierdzić, czy dziecko może nadal bezpiecznie pozostawać w macicy. Ocenia się wygląd łożyska, ilość płynu owodniowego i mierzy przepływ krwi w naczyniach oraz określa stan dziecka.