Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Mela134
Autor zdjęcia/źródło: fot: meblemoll.pl
Jeśli decydujemy się na zakup biurka dziecięcego, krzesła, lampki lub innych dodatków powinniśmy przede wszystkim mieć na uwadze prawidłową postawę ciała. Jak zadbać o prawidłową postawę, zapytaliśmy eksperta, panią Kamilę Sekulę, fizjoterapeutę z Columna Medica.
Kamila Sekula: Jeśli dziecko siedzi przy biurku z tułowiem wygiętym w łuk, opuszczonymi barkami i głową wychyloną do przodu, oznacza to, że biurko i siedzisko są nieprzystosowane do jego wzrostu. Idealne stanowisko nauki musi przede wszystkim odpowiadać wzrostowi dziecka. Oparcie krzesła nie powinno być zbyt odchylone (ok. 10 stopni od pionu), by dziecko nie musiało wysuwać się z krzesła lub daleko wyciągać szyję. Bardzo istotne jest specjalne wyprofilowanie oparcia krzesła w części lędźwiowej, by właściwie podeprzeć ten odcinek kręgosłupa. Jeżeli mamy fotel bez takiego profilu, konieczne jest umieszczenie odpowiedniej poduszki pod kręgosłup. Głowa powinna pozostać w przedłużeniu długiej osi kręgosłupa. Łokcie zgięte pod kątem 90 stopni mogą swobodnie spoczywać na blacie. Z kolei stopy należy ustawić pod kątem prostym i opierać się na podłodze. Jeśli fotel jest za wysoki, pod stopy można podłożyć podnóżek. Kolana powinny być zgięte pod katem 90 stopni. Idealnym rozwiązaniem są krzesła z regulowanym siedziskiem i podnóżkiem, które można ustawiać na różnych wysokościach. Pilnujmy dziecko, aby nie siedziało z podkuloną nogą pod pośladkiem. Biurko również powinno mieć regulowaną wysokość blatu, by zmieniać jego położenie wraz ze wzrostem dziecka. Optymalny zakres wynosi od 55 cm do 75 cm. Szerokość blatu powinna być na tyle duża, by zmieściły się na nim niezbędne sprzęty i można było swobodnie oprzeć dłonie.
Regulowane biurka dla dzieci z oferty autoryzowanego importera mebli Moll spełniają wszystkie warunki prawidłowej postawy u dziecka. Mają one możliwość dostosowania swoich parametrów do wzrostu i wieku dziecka, co pozwala na przyjęcie przez nie prawidłowej postawy podczas nauki. Oprócz funkcjonalnych biurek, oferta obejmuje akcesoria i dodatki w postaci lamp, osłon szufladowych i paneli. Można także dokupić krzesełka do biurek z możliwością regulacji wysokości oraz wysunięcia siedziska, w tym krzesła obrotowe. Salony firmy Moll znajdują się w Warszawie, Gdańsku i Olsztynie.
Kamila Sekula: Nieprawidłowa postawa podczas nauki może skutkować wieloma odstępstwami od fizjologicznej, prawidłowej postawy ciała. Mogą to być wady kręgosłupa jak: skolioza, plecy płaskie, okrągłe, wklęsłe, wady klatki piersiowej (klatka kurza, lejkowata), wady kończyn dolnych (płaskostopie, koślawość lub szpotawość kolan). Często jedna wada po pewnym czasie prowadzi do kolejnych zniekształceń, np. koślawość kolan do skośnego ustawienia miednicy i bocznych skrzywień kręgosłupa. Wady kręgosłupa również powodują zaburzenia w budowie i czynnościach wielu narządów i układów organizmu człowieka. Pogarszają wentylację płuc, przyczyniają się do słabej amortyzacji kręgosłupa, bóli głowy i napięciowych międzyżebrowych, obniżają sprawność fizyczną i powodują poczucie znużenia i nerwowość.
Fot: meblemoll.pl
Biurka firmy Moll ”rosną” razem z dzieckiem i umożliwiają zmianę ustawień wysokości oraz kąta nachylenia blatu. Kąt blatu można regulować w zależności od tego czy dziecko pisze, czyta lub rysuje – wszystko po to, aby za każdym razem zachować ergonomiczną pozycję podczas pracy przy biurku.
Kamila Sekula: Im wcześniej zdiagnozuje się dysfunkcje układu ruchu i rozpocznie systematyczną pracę, tym lepsze będą rezultaty. Zbyt późne rozpoczęcie korekcji wad postawy może doprowadzić do kompensacyjnego powstania kolejnych zniekształceń i schematów poruszania się. Najlepsze efekty uzyskuje się u dzieci, u których proces wzrostu i kostnienia nie został jeszcze zakończony. Korekta wad postawy jest procesem długotrwałym. Ogromną rolę odgrywają systematyczne ćwiczenia pod okiem fizjoterapeuty, a ich efektywność zdecydowanie podnosi kontynuacja ćwiczeń w domu. Ważnym czynnikiem jest motywacja dziecka i jego świadomy udział w całym tym procesie.
Porozmawiajmy na forum:
Partnerem artykułu jest:
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
DOBÓR BIURKA I KRZESŁA DLA DZIECKA - WAŻNY TEMAT >>>
176.111.*.* 2016.11.15 19:53
Ciekawy artykuł poruszający kwestie zdrowia dzieci. Czasy się zmieniły i musimy korzystać z nowych technologii zwiększającymi bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci. Widzę, że nowe technologie wchodzą też w świat mebli. Cieszy mnie bardzo, że nasze małe pociechy mogą liczyć na profesjonalne porady w waszym serwisie. Swojej córce kupiłam fotelik dla dziecka https://kaldekor.pl/fotel-dla-dziecka-flash-2-szary-rozowy-halmar i teraz chyba jednak będę musiała rozejrzeć się za innym modelem dla młodszych dzieci a ten dam starszej córce, bo mała nie może na niej wysiedzieć. Szkoda, że producenci nie podają, że taki foteli jest dostosowany dla dzieci w 4 - 5 klasie. Młodsza ma 6 lat i poszła do pierwszej klasy, dlatego jest bardzo niecierpliwa.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.