Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2019-02-12 11:26:19
Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu
Odmawianie jedzenia to powszechny problem, z którym zmaga się nawet 40% rodziców zdrowych dzieci do 3 roku życia[1]. Jest to związane przede wszystkim z odkrywaniem przez malucha swojej niezależności i podkreślania jej podczas spożywania posiłków. Czasami jednak przyczyną nie jest zwykłe kapryszenie, ale... neofobia.
Neofobia to problem żywieniowy, który oznacza unikanie przez dziecko spożywania nieznanych pokarmów. Objawia się to odmawianiem każdego jedzenia, które składa się z nowych produktów lub przyjmuje zupełnie inną formę niż do tej pory. O ile niejadki w swoim jadłospisie mają więcej niż 30 akceptowalnych pokarmów, o tyle dzieci cierpiące na neofobię żywieniową akceptują mniej niż 20 produktów.
Natomiast kapryszenie można rozpoznać m.in. po powolnym spożywaniu jedzenia, krztuszeniu się pokarmem, a nawet wymiotach.
Niezależnie od tego, czy maluch odmawia jedzenia z powodu zwykłego kapryszenia czy neofobii, warto podjąć działania zachęcające do spożywania posiłków. Metody takie jak wciskanie na siłę czy „jedzenie za mamusię i tatusia” odchodzą już do lamusa. Warto natomiast wdrożyć poniższe rozwiązania.
Niejadkowi można pomóc m.in. poprzez:
Pamiętaj też, aby nie podawać posiłków w porze, kiedy maluch jest marudny lub nadchodzi czas na drzemkę. Zmęczone dziecko będzie rozdrażnione, a co za tym idzie – zacznie odmawiać jedzenia.
Jeśli chcesz wzbudzić w dziecku większe zainteresowanie jedzeniem, nigdy nie pokazuj swojej irytacji wywołanej odmawianiem spożywania posiłku. Nerwowa atmosfera nie jest sprzyjająca – wręcz zniechęca do jedzenia.
Wykaż się dużą wyrozumiałością i cierpliwością – etap niejadka prędzej czy później powinien zniknąć. Często zdarza się, że maluch – dopiero po pójściu do przedszkola – przekonuje się do jedzenia posiłków spożywanych w gronie innych dzieci.
[1] https://www.bobovita.pl/25-36-miesiecy/artykuly/kaprysy-podczas-jedzenia-tylko-wybrzydzanie-czy-juz-neofobia
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.