Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2018-05-28 17:43:20
Autor zdjęcia/źródło: @ mat. promocyjne Twoja pierwsza proteza
Używanie protezy to żaden powód do wstydu! Obecnie protezy są tak doskonale dopasowane i przygotowane, że nie sposób jest odróżnić ich od prawdziwych zębów. Im wcześniej zdecydujemy się na protezę, tym łatwiej się do niej przyzwyczaimy. Bez protezy dziąsła zaadaptują się do gryzienia bez zębów i dopasowanie odpowiedniej szczęki może być późnej utrudnione. Korzystanie z tego typu urządzenia wiąże się także z pewnymi zobowiązaniami i względami higienicznymi. Co musisz wiedzieć, kiedy decydujesz się na protezę?
Proteza zębowa codziennie będzie noszona w naszych ustach i będzie miała kontakt z płynami naszego organizmu jak również, co oczywiste, z jedzeniem. O naturalne zęby trzeba dbać, by się nie psuły i aby zachować je jak najdłużej, a przy sztucznym uzębieniu może się wydawać, że tego problemu nie będzie. Nic bardziej mylnego. Ponieważ proteza jednak przebywa cały dzień w środku jamy ustnej i styka się z nią, ma kontakt ze śliną i pokarmami, naturalnie na niej osadza się płytka oraz namnażają bakterie.
Te bakterie i przeróżne inne drobnoustroje trafiają ze śliną do wnętrza naszego organizmu. Dlatego ważne jest, by dbać o higienę protezy nawet jeśli wydaje nam się, że sztuczne uzębienie nie może się psuć. Ponieważ jak każde ciało obce, także proteza może powodować otarcia, a rany w jamie ustnej trudno się goją i bywają niebezpieczne szczególnie w starszym wieku, najlepiej jest protezę zdejmować każdorazowo na noc. Popularnym mitem, rozpowszechnionym szczególnie chyba w komediach, jest trzymanie sztucznej szczęki w szklance z wodą, jednak to rozwiązanie nie jest wskazane ze względu na tworzywo, z jakiej jest wykonana. Akryl jest tworzywem porowatym, a co za tym idzie, stanowi doskonałe miejsce do zasiedlenia przez grzyby. Do protez dołączane są więc specjalne, przewiewne pudełeczka do przechowywania.
Protezy należy również szczotkować, by pozbyć się resztek jedzenia i zebranej płytki. Źle utrzymana szczęka wpływa również na jakość jedzenia, gdyż potrafi zmienić jego smak. Produkowane są specjalne dwustronne szczoteczki, które pomagają w myciu takich zębów. Nawet jeśli nie masz już swoich naturalnych zębów pamiętaj, że na języku również zbierają się bakterie i wymaga on szczotkowania. Ponadto, jeśli proteza jest umieszczona na stałe, szczególną uwagę należy zwrócić na przestrzenie między dziąsłem a tworzywem, gdyż właśnie tam mogą się zbierać resztki jedzenia. To często powoduje stany zapalne dziąseł.
Można rozróżnić dwa rodzaje protez: ruchome i zamocowane na stałe. Mocowane są o tyle wygodniejsze, że zazwyczaj nie musimy ich zdejmować a zamontowane są na odpowiednich śrubach. Mogą również być umocowane na pozostałych jeszcze zębach. Do protez stałych częściowych zalicza się mosty i korony - w tym przypadku niemożliwe jest ich samodzielne zdjęcie. Ich użytkowanie jest bardziej naturalne, szczególnie jeśli dana osoba straciła wszystkie swoje zęby.
Protezy ruchome to te, które należy każdorazowo zakładać przy pomocy specjalnego kremu. Są tańsze, ale też mniej wygodne. Z początku może się wydawać, że w ustach przeszkadza nam ciało obce, jednak dziąsła dość szybko przyzwyczajają się do protezy. Ważne jest, by proteza idealnie przylegała do dziąseł, ponieważ drobiny jedzenia mogą wchodzić pod nią i powodować podrażniania, a nawet tworzenie się małych ran jamy ustnej. Protezy tworzone są z odcisków dla tej konkretnej osoby, dlatego też niemożliwe jest skorzystanie z używanej protezy. Niedopasowana proteza będzie sprawiała w życiu więcej problemów niż radości. W aptekach dostępna jest cała gama kremów do mocowania protez, jednak proces samej adaptacji musi nieco potrwać. Z początku może się wydawać, że szczęka "ucieka" i nieprzyjemnie przesuwa się.
W pierwszej kolejności proteza powinna być dobrze dopasowana. Krem mocujący jest rozwiązaniem doraźnym, gdyż może powodować podrażnienia. Przed zastosowaniem produktu zawsze przeczytaj ulotkę i zapoznaj się z instrukcją obsługi. Proteza przed zamocowaniem powinna być czysta i sucha. Nie przejmuj się, jeśli nabierzesz zbyt dużo kremu, odpowiednia jego ilość jest kwestią indywidualną.
To niestety dość częsta przypadłość, kiedy nosi się protezę zębową. Dochodzi do niej wówczas, kiedy ciało obce, przez dłuższy czas styka się z dość delikatną strukturą, jaką jest dziąsło. Naturalnie, kiedy drobina jedzenia wchodzi między zęby, odczuwamy dyskomfort i chcemy się jej natychmiast pozbyć, szczególnie jeśli jest to np. ostra łupina. Jednak w procesie noszenia protezy dziąsła stają się coraz mniej czułe, czego skutkiem jest to, że możemy na czas nie zauważyć, że coś zebrało się pomiędzy protezą a jamą ustną. Jeśli proteza nie jest odpowiednio dopasowana lub ma już kilka lat, zapewne się przesuwa powodując tarcie, co także powoduje powstawanie otarć i małych ran.
Bardzo ważne poza prawidłową higieną i okresowymi wizytami u dentysty jest więc stosowanie dobrych kremów do mocowania protezy. Jeśli wydaje ci się, że sztuczna szczęka stała się za luźna, skonsultuj się ze swoim dentystą. Jak uniknąć stanów zapalnych dziąseł i jak sobie z nimi radzić dowiesz się również na stronie https://www.protefix.pl/wiedza-i-porady/stany-zapalne-dziasel-i-jamy-ustnej/
Źródła:
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.