Opublikowany przez: Familiepl 2021-02-19 11:21:22
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Unsplash
Zima sprzyja pomysłom na przechowywanie żywności na zewnątrz. Zdarza się, że wystawiamy na balkon niektóre zakupy, jeśli w lodówce czy zamrażalce zabraknie miejsca. Niektórzy przechowują na zewnątrz ugotowany obiad na drugi dzień, a jak czytamy na forach – jest to standard podczas rozmrażania lodówki w zimowe dni, a także gdy zabraknie w niej prądu.
Niby logiczne, ze jeśli temperatura na zewnątrz osiąga chociażby minus 15, to mrożonki z lodówki nie powinny się rozmrozić zachowując swoje właściwości. Tymczasem eksperci ostrzegają, że to błąd i nie powinniśmy wystawiać jedzenia na mróz.
Biuro ds. Bezpieczeństwa Żywności i Kontroli (FSIS) USDA zajęło się kwestią przechowywania żywności na zewnątrz, gdy jest mróz. Na stronie biura pojawiają się nawet oficjalne FAQ „Burza śnieżna zburzyła linie energetyczne, czy mogę położyć na śniegu jedzenie z lodówki i zamrażarki?”
Eksperci FSIS wskazują, że to jest jednak zły pomysł. Promienie słoneczne mogą rozmrażać żywność, nawet gdy powietrze jest lodowate.
Dlaczego nie powinniśmy przechowywać jedzenia na balkonie zimą? Okazuje się, że temperatura na zewnątrz może zmieniać się z godziny na godzinę (np. rano -10, w południe już tylko -3), co może być niebezpieczne dla żywności – rozwijają się wówczas bakterie, z których nie wszystkie będą dla nas dobre. Niektóre mogą powodować poważne zatrucie. Również promienie słoneczne ogrzewając żywność mogą powodować jej miejscowe rozmrażanie i ocieplanie. Pozostawiona na balkonie żywność może mieć również kontakt ze zwierzętami – jak choćby ptaki szukające zimą pożywienia.
Bez paniki. Jak czytamy w informacji FSIS:
„Lodówka będzie bezpiecznie przechowywać żywność w niskiej temperaturze przez około 4 godziny, jeśli nie zostanie otwarta”. Natomiast „Pełna zamrażarka będzie utrzymywać temperaturę przez około 48 godzin (24 godziny, jeśli jest w połowie pełna), jeśli drzwi pozostaną zamknięte” – czytamy na stronie organizacji.
To prowadzi do kolejnej dobrej rady: nie otwieraj i nie zamykaj drzwi lodówki wielokrotnie, bez potrzeby.
Jeśli wiesz, ze awaria prądu może potrwać jakiś czas, możesz zaopatrzyć się w suchy lub blokowy lód, aby wychłodzić lodówkę. Wtedy też możesz wykorzystać ujemną temperaturę na zewnątrz – wystawiając pojemniki z wodą do zamrożenia, aby je potem wstawić do lodówki.
CZYTAJ TEŻ >> Zmiany w L4 w 2021 - zobacz, co się zmienia
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.