Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2021-11-09 14:50:50
Autor zdjęcia/źródło: mat. prasowe
Choć mogłoby się wydawać, że zaburzenia psychiczne dotyczą jedynie psychiki, to wiele z nich może objawiać się również reakcjami organizmu. Co ciekawe, objawy fizyczne mogą wskazywać np. na problemy z żołądkiem bądź sercem, gdy w rzeczywistości te organy są w świetnym stanie. Działanie ludzkiego mózgu jest pod tym względem zadziwiające. Sprawdź, przy jakich zaburzeniach psychicznych mogą wystąpić objawy somatyczne.
Fizyczne dolegliwości ze strony ciała wynikają w tym przypadku z lęku i wewnętrznego niepokoju. Organizm, nie radząc sobie z takimi odczuciami, próbuje je maskować właśnie pod postacią objawów somatycznych. Z tego powodu nerwica jest często uznawana za trudną do wykrycia dolegliwość. Wielu pacjentów trafiających do psychoterapeutów i psychiatrów wcześniej zdążyło już odwiedzić np. gastrologia i kardiologa.
Objawy somatyczne są często na tyle silne, że potrafią zupełnie odwrócić uwagę od dolegliwości psychicznych. Niejednokrotnie dopiero wykluczenie przez lekarzy problemów ze zdrowiem fizycznym powoduje ich zainteresowanie psychiką pacjenta. Niekiedy już po wstępnej rozmowie może okazać się, że duszności, przyspieszone bicie serca czy też nudności pojawiają się w sytuacjach wywołujących lęk i są po prostu objawem ataku nerwicy.
Podobnie jak w przypadku zaburzeń nerwicowych, także w depresji mogą pojawić się sygnały wysyłane przez ciało. Nie jest to reguła, ale objawy somatyczne pojawiają się u całkiem sporej grupy osób z depresją. Najczęściej są to dolegliwości bólowe, które mogą wywoływać dodatkowy lęk przed ciężką chorobą, zwłaszcza jeśli ktoś boi się pogorszenia stanu zdrowia czy też ma np. historię nowotworową w rodzinie.
Ponadto u kobiet mogą pojawić się zaburzenia miesiączkowania, a u mężczyzn problemy z erekcją. U obu płci może nastąpić też spadek libido, zaburzenia snu i zaburzenia apetytu. Mówi się nawet o depresji maskowanej – ten typ zaburzeń depresyjnych objawia się właśnie symptomami charakterystycznymi dla różnego rodzaju chorób, w tym dolegliwości somatycznych. Jeśli kolejne badania nie wykazują żadnych nieprawidłowości w organizmie, to warto bliżej przyjrzeć się swojemu stanowi psychicznemu.
Zespół stresu pourazowego może pojawić się m.in. po napaści, gwałcie, ciężkiej chorobie, śmierci bliskiej osoby, wypadku czy też pożarze. Zdiagnozowanie tego zaburzenia, znanego też pod skrótem PTSD, jest zazwyczaj łatwiejsze niż w przypadku zaburzeń nerwicowych i depresyjnych. Pojawienie się PTSD następuje bowiem po traumatycznych przeżyciach, po których wiele osób potrzebuje kontaktu ze specjalistą np. z sieci klinik Psychomedic.
Niekiedy wydaje się, że z psychiką wszystko jest w porządku. Mogą to być jednak tylko pozory i próba maskowania problemów przez organizm. To właśnie w takich sytuacjach u osób z PTSD pojawiają się objawy somatyczne ze strony np. układu nerwowego, krążenia bądź pokarmowego. Może zdarzyć się, że symptomy fizyczne będą przypominać reakcję organizmu w momencie doświadczenia traumy.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.