Opublikowany przez: ULA 2012-08-27 12:00:29
GINEKOLOG
W trakcie ciąży konieczne są regularne kontrole u ginekologa. Dlatego kiedy dowiesz się, że będziesz mamą, jak najszybciej umów się na wizytę, podczas której specjalista opowie o kolejnych etapach ciąży i odpowie na wszystkie pytania.
Pamiętajmy, że to pierwsze, ale nie ostatnie spotkanie z ginekologiem w ciągu kolejnych dziewięciu miesięcy. Panie na początku ciąży powinny zgłaszać się na kontrole do lekarza co cztery tygodnie. Po 20. tygodniu ciąży – co trzy, a po 32. – co dwa. Po 36. tygodniu zaleca się, by przyszłe mamy odwiedzały gabinet lekarski nawet co 5 – 7 dni.
Nie zapominajmy też o ważnej kwestii, jaką są badania prenatalne, pozwalające na wykrycie ewentualnych wad czy genetycznych czy innych problemów rozwojowych naszego maleństwa, a nawet ich leczenie jeszcze przed narodzinami lub tuż po porodzie. Niektóre schorzenia nie dają widocznych objawów, a mogą być bardzo groźne. Dzięki takim badaniom, jak USG z testem podwójnym (czyli PAPP-A i betaHCG) w 11-14 tygodniu ciąży lub test potrójny między 15 a 20 tygodniem ciąży można je zdiagnozować i błyskawicznie zareagować, otaczając przyszłą mamę i nienarodzone jeszcze dziecko specjalistyczną opieką, zwiększając szanse na całkowite wyleczenie.
Lekarz podczas ciąży - prywatnie czy w ramach NFZ? |
Warto wiedzieć, że tego typu testy refunduje NFZ kobietom z tzw. grupy ryzyka (w niej znajdują się m.in. przyszłe mamy, które ukończyły 35 lat, a także te, u których w rodzinie występowały choroby genetyczne lub lekarz prowadzący podejrzewa pewne nieprawidłowości udokumentowane wynikami aktualnych badań, np. niewidoczna kość nosowa lub zbyt szybka akcja serca).
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.