Opublikowany przez: Redakcja F. Redakcja 2024-05-06 08:32:40
Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa freepik
Te sezonowe owoce są u nas niezwykle popularne na przełomie maja, czerwca, a także w lipcu. Nic dziwnego, ponieważ poza walorami smakowymi są źródłem wielu witamin i minerałów, a także pysznym dodatkiem do ciast i deserów. Truskawki mogą jednak uczulać i być pryskane chemicznymi środkami i powodować alergie, dlatego wyjaśniamy, czy można jeść truskawki w ciąży.
Mamy w ciąży starają się prowadzić zdrowy tryb życia i spożywać pokarmy, które w żaden sposób nie szkodzą maluszkowi. Ciąża to również czas, kiedy wiele pokarmów należy wykluczyć z diety mamy – na przykład surowe mięsa, surowe jaja, czy niepasteryzowane mleko i sery. Ale czy truskawki w ciąży to dobry pomysł? Zdecydowanie tak. Truskawki w ciąży mogą być źródłem cennych witamin i minerałów - między innymi potasu, wapnia i fosforu. A do tego truskawki w ciąży dostarczają tak potrzebną witaminę C. Dlatego jeśli nie mamy innych przeciwwskazań, truskawki w ciąży będą dobrym dodatkiem do sezonowej diety.
Są jednak sytuacje, kiedy truskawki w ciąży nie są dobrym pomysłem. Kiedy nie jeść truskawek w ciąży? Nie zaleca się spożywania truskawek w ciąży, jeśli przyszła mama miała już wcześniej na nie alergię. Rzadko, ale może się także zdarzyć, że w ciąży organizm kobiety nieco inaczej niż przed nią odpowie na kontakt z alergenem powodując wystąpienie reakcji alergicznej np. właśnie na truskawki. Taka reakcja może się też pojawić niespodziewanie na inne pokarmy, bo mogą ją powodować zmiany hormonalne w ciele kobiety. Starajmy się także jeść w ciąży truskawki z dobrego źródła – niepryskane chemicznymi środkami.
Po spożyciu truskawek osoba uczulona może doświadczać dość nieprzyjemnych objawów miedzy innymi: swędzenia, zaczerwienienia, wysypek, a nawet pokrzywki. Niektórzy alergicy na truskawki mogą odczuwać ból brzucha, nudności, wymioty i biegunkę. U innych alergia na truskawki może powodować objawy związane z układem oddechowym - kichanie, kaszel, duszność, swędzenie w gardle i uszach, a nawet zapalenie gardła.
CZYTAJ TEŻ >> Jak odróżnić polskie truskawki od zagraniacznych?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.